Wszystko, co chcieliście wiedzieć o mikrocemencie, i nie baliście się zapytać – czyli czy mikrocement nadaje się na terrarium dla kajmana?

 

Klienci pytają, a my odpowiadamy. By rozwiać wszelkie wątpliwości związane z właściwościami mikrocementu, sposobem aplikacji naszych produktów, wyborem wykonawców i realizacją zamówień, zebraliśmy w jednym miejscu pytania, na które najczęściej odpowiadamy w rozmowach z klientami. Pytań jest całe mnóstwo, ale i tak najlepsze dotyczy mikrocementowego terrarium dla kajmana 🙂 Zapraszamy do lektury.

 

I. Właściwości mikrocementu

mikrocement na podłodze1. Czy mikrocement jest wodoodporny?

Tak. Dzięki zastosowaniu specjalnego polimeru mikrocement jest sam w sobie wodoodporny (pamiętajmy, że materiał ten powstał jako zabezpieczenie kadłubów statków przed korozją! Przeczytaj: Historia mikrocementów ). Dodatkową ochronę przed wilgocią i brudem uzyskujemy pokrywając mikrocement lakierem poliuretanowym.

  Więcej informacji: Betonowy tynk dekoracyjny w łazience – czy jest wodoodporny??

2. Jak czyścić mikrocement?

Do codziennego sprzątania wystarczy woda i delikatny detergent o pH powyżej 6. By mieć 100% pewności, że preparat czyszczący nie uszkodzi lakieru, zalecamy przed pierwszym użyciem zrobić  próbę w mało widocznym miejscu.

3. Jakiej grubości jest system mikrocementowy?

Podstawowy system mikrocementowy składa się z warstwy gruntującej, 2 warstw mikrocementu oraz warstwy lakieru. Cały system ma około 3mm grubości.

4. Ile warstw mikrocementu trzeba położyć?

Standardowo zalecamy położenie 2 warst mikrocementu. W wyjątkowych przypadkach można położyć ich więcej.

5. Czy Wasz lakier do mikrocementu jest odpowiedni do kontaktu z żywnością?

Tak. Utwardzony lakier jest w 100% bezpieczny. Można nim zabezpieczać blaty kuchenne a nawet naczynia z betonu architektonicznego.

  Zobacz, jak zrobić paterę na ciasto z betonu architektonicznego

6. Jaki jest termin przydatności do użycia mikrocementu?

Termin przydatności  Festfloor Life wynosi 12 miesięcy a FesfloorGo! 24 miesięcy (produkty przechowywane w zamkniętym opakowaniu).

betonowa doniczka

7. Czy posadzka z mikrocementu jest śliska?

Nie. Mikrocement nie jest śliski. W razie potrzeby można zastosować grubsze kruszywo w pierwszej warstwie, by zapewnić dodatkową ochronę antypoślizgową.

8. Klient zlecił mi wybudowanie terrarium dla kajmana i wykończenie go mikrocementem – czy to będzie bezpieczne środowisko dla zwierzaka?

Oczywiście 🙂  Utwardzony mikrocement i lakier są bezpieczne i odporne na ścieranie. Nie straszne im nawet pazury kajmana 😉

9. Jaką optykę ma lakier  do mikrocementu – jest matowy czy błyszczący?

Nasz lakier do mikrocementu daje eleganckie, aksamitne wykończenie – satynowy mat.

10. Czym się różni Festfloor od Archifesta?

Festfloor Life i Festfloor Go! to mikrocement – mieszanka cementu, drobnego kruszywa i zaawansowanego polimeru, która zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość w bardzo cienkiej warstwie. Mikrocement stosuje się jako warstwę wykończeniową posadzek, okładzinę ścian i mebli.

Z kolei Archifest to beton architektoniczny składający sie głównie z cementu, grubszego kruszywa i dodatków. Służy do wykonywania odlewów, np. doniczek, taboretów, elementów małej architektury, mebli, itd.

  Obejrzyj także: Betonowa doniczka zrób to sam (DIY) – film instruktażowy

mostek sczepny mikrocement11. Czym różni się FestKontakt i FestGrunt? Można je stosować zamiennie?

FestKontakt to mostek sczepny, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności mikrocementu do podłoża. Stosuje się go na śliskie powierzchnie takie jak np. płytki. FestGrunt to warstwa gruntująca , która wyrównuje chłonność podłoża. W związku z różnymi właściwościami i zastosowaniem nie należy ich stosować zamiennie.

12. Czy macie w ofercie biały mikrocement?

Tak. FestfloorGO! Dostępny jest w kolorach wzorowanych na palecie RAL, w tym w odcieniu bieli. Zobacz dostępne kolory mikrocementu Festfloor GO!.

 Przeczytaj także: Biały mikrocement – zdjęcia z realizacji oraz Trzy zalety kolorowego mikrocementu.

13. Jaka jest różnica między mikrocementem jedno- i dwuskładnikowym?

Tradycyjny mikrocement występuje w postaci dwukomponentowej – sucha masa i płynny polimer, któru przed użyciem należy  dokładnie wymieszać z barwnikiem do uzyskania pożądanego koloru. Natomiast mikrocement jednokomponentowy jest gotowy do użycia od razu po otwarciu. Jest odpowiednio zapigmentowany i ma właściwą konsystencję. Jest  zatem dużo wygodniejszy w użyciu niż produkt dwuskładnikowy, zachowując przy tym wszystkie właściwości mikrocementu  tradycyjnego.

 Poznaj 5 zalet FestfloorGo!

 

II. Aplikacja mikrocementu

mikrocement - zestaw

14. Widziałem / widziałam w sklepie internetowym zestaw na 10m2 mikrocementu – na ile warstw mikrocementu jest obliczony taki zestaw?

Zestaw starcza na położenie  warstwy gruntującej,  zwyczajowych 2 warstw mikrocementu oraz 1 warstwy lakieru.

15. Czy pod posadzką z mikrocementu mogę zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Tak. Należy jedynie pamiętać, że ogrzewanie podłogowe powinno być uruchomione, sprawdzone i wyłączone conajmniej 7 dni przed położeniem mikrocementu.

Dowiedz się więcej: Mikrocement na ogrzewaniu podłogowym – jak to zrobić dobrze?

16. Co ile należy wymieniać posadzkę z mikrocementu?

Posadzka z mikrocementu jest niezwykle trwała i jeśli została wykonana na stabilnym i nośnym podłożu, nie wymaga wymiany. W szczególnych przypadkach pomieszczeń o bardzo wysokim natężeniu ruchu, w razie potrzeby można odnowić posadzkę poprzez położenie nowej warstwy lakieru.

17. Czy mikrocementu i beton polerowany to to samo?

Nie. Posadzki z mikrocementu i posadzki z betonu polerowanego wykonane są w różnych technologiach i mają różne właściwości. Beton polerowany to zacierana posadzka wykonana z betonu przemysłowego (kruszywa, cementu, wody) poddana szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu. Taka posadzka ma kilka cm grubości i wymaga dylatacji, by zmniejszyć ryzyko pękania związanego ze skurczem betonu. Mikrocement  to mieszanka cementu i żywic. Ma zaledwie kilka milimetrów grubości i jest bardzo wytrzymała. Nie wymaga dylatacji i nie pęka.

  Zapoznaj się z dokładnym porównaniem tych dwóch technologii: Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – co wybrać?

blat z mikrocementu

18. Czy można pokryć mikrocementem meble?

Tak. Mikrocement można stosować jako okładzina mebli – blatów, szafek kuchennych, stołów, stolików a nawet drzwi.

Zainspiruj się: Betonowe drzwi – drzwi ukryte wykończone mikrocementem [zdjęcia]

19. Czy mogę stosować mikrocement pod przysznicem?

Tak. Mikrocement można stosować zarówno do wykończenia podłóg jak i ścian pod prysznicem, kabin i brodzików.

 Zainspiruj się: Dlaczego beton architektoniczny w łazience to świetny wybór?

20. Czy  trzeba wklejać taśmę hydroizolacyjną na połączeniu ściany z podłogą pod prysznicem?

Zarówno mikrocement jak i lakier zabezpieczający są wodoodporne, jednak dla bezpieczeństwa zalecamy użycie hydroizolacji, szczególnie, jeśli mikrocement wykonują nie-profesjonaliści. Warstwy mikrocementu są bardzo cienkie i mniej doświadczony wykonawca może nałożyć nierówno materiał, tworząc prześwity. To samo tyczy się nakładania lakieru.

kominek pokryty mikrocementem

21. Czy mogę zastosować mikrocement jako okładzinę kominka?

Tak. Mikrocement jest odporny na zmiany temperatur oraz wygodny w sprzątaniu, dlatego nadaje się jako okładzina kominka i ścian wokół.

22. Czy mikrocement można stosować na zewnątrz?

Tak. Mikrocement jest odporny na czynniki pogodowe, wilgoć oraz zmianę temperatur. Należy jedynie pamiętać, by do zabezpieczenia ostatniej warstwy użyć lakieru dedykowanego do użytku na zewnątrz.

23. Chcę położyć mikrocement na płytki, jak przygotować podłoże?

W przypadku kafelków z głębokimi fugami najbezpieczniej jest zastosować mostek sczepny (FestKontakt) i siatkę z włókna szklanego. Dzięki takiemu zabiegowi mamy pewność, że fugi nie będą przebijać przez cienkie warstwy mikro.

Dowiedz się więcej: Dlaczego lepiej wzmacniać podłoże mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową

Zobacz zdjęcia: Szybki remont łazienki z mikrocementem [zdjęcia przed i po]

24. Czy mogę położyć mikrocement na żywicę epoksydową?

Tak.

25. Niedługo otwieram kawiarnię / sklep / lokal usługowy– czy mikrocement nadaje się do miejsc o wysokim natężeniu ruchu pieszego?

Tak. Mikrocement ma dużą odporność na ścieranie, a ze względu na brak fug, jest łatwy w utrzymaniu czystości.

 Zainspiruj się:   Beton i mikrocement w salonie fryzjerskim – 10 inspirujących wnętrz

26. Czy mikrocement jest odpowiedni do wykończenia basenu?

Tak. Mikrocement jest wodoodporny, wytrzymały i odporny na działanie promieniu UV, dlatego nadaje się doskonale do wykończemia i remontu basenów. Należy jedynie pamiętać, by nakładać go na suchą nośną powierzchnię.

 Poznaj 5 powodów dla których warto zdecydować się na basen wykończony mikrocementem

 

 

III. Wykonawstwo

wykonawca mikrocementu27. Czy oprócz sprzedaży mikrocementu zajmujecie się też wykonawstwem?

Nie. Jako firma skupiamy się na rozwijaniu produktu i dostarczaniu najlepszych rozwiązań mikrocementowych dla wykonawców, ale sami nie świadczymy usług wykonawczych. Jeśli szukają Państwo wykonawcy, możemy polecić sprawdzone ekipy, z którymi współpracujemy.

 Dowiedz się więcej: Jak wybrać dobrego wykonawcę mikrocementu?

28. Ile kosztuje m2 mikrocementu?

Cena systemu mikrocementowego wynosi w naszym sklepie ok. 30-40 zł za m2. Cena wykonania mikrocementu zależy od kilku czynników, m.in. powierzchni, poziomu trudności wykonania, regionu kraju, doświadczenia wykonawcy.

 Dowiedz się więcej: Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?

29. Wykonawcy przesuwają termin realizacji mikrocement, tłumacząc się zbyt wysokimi temperaturami powietrza, czy mają rację, czy to tylko gra na zwłokę?

Wykonawcy mają rację. Zalecana temperatura aplikacji mikrocementu wynosi 10-25 stopni C. Powyżej tej temperatury mikrocement wiąże bardzo  szybko, co może utrudniać lub nawet uniemożliwić poprawne wykonanie ściany lub posadzki, jednak istnieje kilka tricków, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami.

 Więcej informacji jak uniknąć błędów: Najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu

30. Śpieszę się z remontem łazienki. Kilka dni temu zrobiłem wylewkę samopoziomującą. Wylewka już dawno związała, ale ekipa od mikrocementu każe jeszcze czekać z rozpoczęciem prac, dlaczego?

By poprawnie wykonać posadzkę z mikrocementu, wilgotność podłoża nie może przekraczać 4%. Świeża wylewka musi po prostu wyschnąć. Zwyczajowo na każdy milimetr grubości wylewki należy odczekać 1 dzień, np. jeśli wylewka ma 10 mm grubości, musi schnąć 10 dni. Dopiero po tym czasie można rozpocząć aplikację mikrocementu.

31. Na ścianie z mikrocementu powstały czarne smugi, co zrobiłem / zrobiłam nie tak?

Prawdopodobnie źle wymieszałeś / wymieszałaś pigment. Zalecamy bardzo dokładne wymieszanie pigmentu lub użycie mikrocementu gotowego do użycia Festfloor Go!, który jest fabrycznie zapigmentowany i nie trzeba samodzielnie dodawać do niego barwnika.

 Więcej informacji jak uniknąć błędów: Najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu

32. Chciałabym / chciałbym wykonać samodzielnie remont łazienki z użyciem mikrocementu – dam sobie radę?

Tak 😊. Chcemy, by nasze produkty były łatwe w użyciu nawet dla amatorów. Polecamy użycie mikrocementu jednoskładnikowego FestfloorGo!, zapoznanie się z jego kartą techniczną i filmami instruktażowymi na naszym kanale, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

 Przeczytaj nasze porady: Tynk strukturalny na ścianie – mikrocement (DIY)

 

IV. Zamówienia i wysyłka

szybka wysyłka mikrocementu

33. Ile trwa realizacja zamówienia?

Szybka realizacja zamówień to dla nas priorytet, dlatego zamówienia zlożone do godziny 16 w dni robocze są realizowane i wysyłane tego samego dnia. Dzięki temu wiele zamówień jest u klienta już nazajutrz.

34. Czy sprzedajecie tylko online?

Nie. Oprócz sklepu online nasze produkty są dostępne w stacjonarnej sprzedaży u dystrybutorów na terenie Polski i Europy.

35. Czy realizujecie wysyłkę zamówień za granicę?

Tak. Wysyłamy do każdego kraju Europy a nawet poza Europę. W razie potrzeby prosimy o kontakt mailowy w celu wyceny kosztów wysyłki.

36. Czy w przypadku eksportu towarów z Polski wystawiacie fakturę 0% VAT?

Tak. Dla kontrahentów spoza UE oraz dla kontrahentów z UE posiadających europejski numer VAT zawsze wystawiamy fakturę  z zerową stawką podatku VAT.

37. Czy mogę zwrócić niewykorzystany towar?

Tak. Niewykorzystany towar można zwrócić pod warunkiem, że jest w nienaruszonym zamkniętym opakowaniu i nie minął jego termin przydatności.