FAQ: Wszystko, co chcieliście wiedzieć o mikrocemencie i nie baliście się zapytać

 

Klienci pytają, a my odpowiadamy. By rozwiać wszelkie wątpliwości związane z właściwościami mikrocementu, sposobem aplikacji naszych produktów, wyborem wykonawców i realizacją zamówień, zebraliśmy w jednym miejscu pytania, na które najczęściej odpowiadamy w rozmowach z klientami. Pytań jest całe mnóstwo, ale i tak najlepsze dotyczy mikrocementowego terrarium dla kajmana 🙂 Zapraszamy do lektury.

 

I. Właściwości mikrocementu

mikrocement na podłodze1. Czy mikrocement jest odporny na wodę?

Tak. Dzięki zastosowaniu specjalnego polimeru mikrocement jest sam w sobie odporny na wodę (pamiętajmy, że materiał ten powstał jako zabezpieczenie kadłubów statków przed korozją! Przeczytaj: Historia mikrocementów). Dodatkową ochronę przed wilgocią i brudem uzyskujemy pokrywając mikrocement lakierem poliuretanowym.

→  Więcej informacji: Betonowy tynk dekoracyjny w łazience – czy jest odporny na wodę?

2. Jak czyścić mikrocement?

Do codziennego sprzątania wystarczy woda i delikatny detergent. By mieć 100% pewności, że preparat czyszczący nie uszkodzi lakieru, zalecamy przed pierwszym użyciem zrobić  próbę w mało widocznym miejscu.

→ Czytaj więcej o pielęgnacji mikrocementu.

3. Jakiej grubości jest system mikrocementowy?

Podstawowy system mikrocementowy składa się z warstwy gruntującej, 2 warstw mikrocementu oraz warstwy lakieru. Cały system ma około 2-3mm grubości.

4. Ile warstw mikrocementu trzeba położyć?

Standardowo zalecamy położenie 2 warstw mikrocementu i na tyle są przewidziane zestawy mikrocementu, które sprzedajemy. W wyjątkowych przypadkach można położyć ich więcej.

5. Czy Wasz mikrocement posiada atest higieniczny PZH?

Tak. FestfloorGo! otrzymał atest PZH.

→  Bezpieczny mikrocement z atestem PZH – Festfloor Go!

6. Jaki jest termin przydatności do użycia mikrocementu?

Termin przydatności Festfloor Life i FesfloorGo! wynosi 6 miesięcy (produkty przechowywane w zamkniętym opakowaniu).

betonowa doniczka

7. Czy posadzka z mikrocementu jest śliska?

Nie. Mikrocement nie jest śliski. W razie potrzeby można zastosować grubsze kruszywo w pierwszej warstwie, by zapewnić dodatkową ochronę antypoślizgową.

8. Klient zlecił mi wybudowanie terrarium dla kajmana i wykończenie go mikrocementem – czy to będzie bezpieczne środowisko dla zwierzaka?

Oczywiście 🙂  Utwardzony mikrocement i lakier są bezpieczne i odporne na ścieranie. Nie straszne im nawet pazury kajmana 😉

9. Jaką optykę ma lakier  do mikrocementu – jest matowy czy błyszczący?

Nasz lakier do mikrocementu  jest dostępny w dwóch wersjach: matowej i satynowej. Ten ostatni daje eleganckie, aksamitne wykończenie.

10. Czym się różni Festfloor od Archifesta?

Festfloor Life i Festfloor Go! to mikrocement – mieszanka cementu, drobnego kruszywa i zaawansowanego polimeru, która zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość w bardzo cienkiej warstwie. Mikrocement stosuje się jako warstwę wykończeniową posadzek, okładzinę ścian i mebli.

Z kolei Archifest to beton architektoniczny składający się głównie z cementu, grubszego kruszywa i dodatków. Służy do wykonywania odlewów, np. betonowych lamp, doniczek, taboretów, elementów małej architektury, mebli, itd.

→ Obejrzyj także: Betonowa doniczka zrób to sam (DIY) – film instruktażowy

mostek sczepny mikrocement11. Czym różni się FestKontakt i FestGrunt? Można je stosować zamiennie?

FestKontakt to mostek sczepny, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności mikrocementu do podłoża. Stosuje się go na śliskie powierzchnie takie jak np. płytki. FestGrunt to warstwa gruntująca, która wyrównuje chłonność podłoża. W związku z różnymi właściwościami i zastosowaniem nie należy ich stosować zamiennie.

12. Czy macie w ofercie biały mikrocement?

Tak. FestfloorGO! Dostępny jest w kolorach wzorowanych na palecie RAL, w tym w odcieniu bieli. Zobacz dostępne kolory mikrocementu Festfloor GO!.

→ Przeczytaj także: Biały mikrocement – zdjęcia z realizacji, Trzy zalety kolorowego mikrocementu. oraz Trendy: najmodniejsze kolory roku 2020 (mikrocement kolory), Trendy kolorystyczne 2021

13. Jaka jest różnica między mikrocementem jednoskładnikowym (FESTFLOOR GO!) i dwuskładnikowym? (FESTFLOOR Life)

Tradycyjny mikrocement występuje w postaci dwukomponentowej – sucha masa i płynny polimer, który przed użyciem należy dokładnie wymieszać z barwnikiem do uzyskania pożądanego koloru. Natomiast mikrocement jednokomponentowy jest gotowy do użycia od razu po otwarciu. Jest odpowiednio zabarwiony i ma właściwą konsystencję. Jest  zatem dużo wygodniejszy w użyciu niż produkt dwuskładnikowy, zachowując przy tym wszystkie właściwości mikrocementu tradycyjnego.

→ Poznaj 5 zalet FestfloorGo!

Mikrocement Festfloor Life czy Festfloor Go! – co wybrać?

14. Jaki efekt uzyskam przy aplikacji produktów Festfloor?

Efekt, jaki uzyskasz na podłodze czy ścianie to kwestia indywidualna i wynika z doświadczenia wykonawcy/osoby wykonującej mikrocement. Jeśli przystępujesz do aplikacji mikrocementu po raz pierwszy – wykonaj próbkę (np. na płycie HDF, min. 1×1 m2) i sprawdź jaki efekt wychodzi Ci spod ręki w sposób naturalny.
Pamiętaj, że cechą szczególną mikrocementu jest jego niejednorodna struktura. Nigdy w 100% nie uda uzyskać się jednolitej powierzchni tak, by nadać mikrocementowi wygląd farby posadzkarskiej.
Jeśli rozmawiasz z potencjalnym inwestorem koniecznie pokaż mu próbkę swoich możliwości przed przystąpieniem do prac. Każdy wykonawca uzyskuje efekty na betonie w różny sposób. Niemniej jednak należy pamiętać, że przecierki, przypalenia, widoczne ruchy pacy – są jak najbardziej charakterystyczne dla tego typu produktów.
Efekty współpracujących z nami wykonawców znajdziesz na naszym instagramie.

 

II. Aplikacja mikrocementu

mikrocement - zestaw

15. Widziałem / widziałam w sklepie internetowym zestaw na 10m2 mikrocementu – na ile warstw mikrocementu jest obliczony taki zestaw?

Zestaw starcza na położenie warstwy gruntującej,  zwyczajowych 2 warstw mikrocementu oraz 1 warstwy lakieru.

16. Czy pod posadzką z mikrocementu mogę zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Tak. Należy jedynie pamiętać, że ogrzewanie podłogowe powinno być uruchomione, sprawdzone i wyłączone co najmniej 7 dni przed położeniem mikrocementu.

→ Dowiedz się więcej: Mikrocement na ogrzewaniu podłogowym – jak to zrobić dobrze?

17. Co ile należy wymieniać posadzkę z mikrocementu?

Posadzka z mikrocementu jest niezwykle trwała i jeśli została wykonana na stabilnym i nośnym podłożu, nie wymaga wymiany. W szczególnych przypadkach pomieszczeń o bardzo wysokim natężeniu ruchu, w razie potrzeby można odnowić posadzkę poprzez położenie nowej warstwy lakieru.

18. Czy mikrocementu i beton polerowany to to samo?

Nie. Posadzki z mikrocementu i posadzki z betonu polerowanego wykonane są w różnych technologiach i mają różne właściwości. Beton polerowany to zacierana posadzka wykonana z betonu przemysłowego (kruszywa, cementu, wody) poddana szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu. Taka posadzka ma kilka cm grubości i wymaga dylatacji, by zmniejszyć ryzyko pękania związanego ze skurczem betonu. Mikrocement  to mieszanka cementu i żywic. Ma zaledwie kilka milimetrów grubości i jest bardzo wytrzymała. Nie wymaga dodatkowych dylatacji i nie pęka.

→  Zapoznaj się z dokładnym porównaniem tych dwóch technologii: Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – co wybrać?

blat z mikrocementu

19. Czy można pokryć mikrocementem meble?

Tak. Mikrocement można stosować jako okładzina mebli – blatów, szafek kuchennych, stołów, stolików a nawet drzwi.

→ Zainspiruj się: Betonowe drzwi – drzwi ukryte wykończone mikrocementem [zdjęcia], Betonowy blat, betonowy stół

20. Czy mogę stosować mikrocement pod prysznicem?

Tak. Mikrocement można stosować zarówno do wykończenia podłóg jak i ścian pod prysznicem, kabin i brodzików.

→ Zainspiruj się: Dlaczego beton architektoniczny w łazience to świetny wybór?, Mikrocement pod prysznicem i na brodziku typu walk-in

21. Czy  trzeba wklejać taśmę hydroizolacyjną na połączeniu ściany z podłogą pod prysznicem?

Zarówno mikrocement jak i lakier zabezpieczający są odporne na wodę, jednak dla bezpieczeństwa zalecamy użycie hydroizolacji, szczególnie jeśli mikrocement wykonują nie-profesjonaliści. Warstwy mikrocementu są bardzo cienkie i mniej doświadczony wykonawca może nałożyć nierówno materiał, tworząc prześwity. To samo tyczy się nakładania lakieru.

kominek pokryty mikrocementem

22. Czy mogę zastosować mikrocement jako okładzinę kominka?

Tak. Mikrocement jest odporny na zmiany temperatur oraz wygodny w sprzątaniu, dlatego nadaje się jako okładzina kominka i ścian wokół.

23. Czy mikrocement można stosować na zewnątrz?

Tak. Mikrocement można stosować na zewnątrz, gdyż jest odporny na czynniki pogodowe, wilgoć oraz zmianę temperatur. Należy jedynie pamiętać, by odpowiednio przygotować podłożę oraz by do zabezpieczenia ostatniej warstwy użyć lakieru dedykowanego do użytku na zewnątrz, a także że podczas aplikacji i schnięcia mikrocementu oraz lakieru musi być odpowiednia temperatura oraz nie może padać deszcz.

→  Jaki lakier do mikrocementu wybrać?

→  Mikrocement na zewnątrz – elewacja w Piasecznie

24. Chcę położyć mikrocement na płytki, jak przygotować podłoże?

W przypadku kafelków z głębokimi fugami najbezpieczniej jest zastosować mostek sczepny (FestKontakt) i siatkę z włókna szklanego. Dzięki takiemu zabiegowi mamy pewność, że fugi nie będą przebijać przez cienkie warstwy mikro.

→ Dowiedz się więcej: Dlaczego lepiej wzmacniać podłoże mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową

→ Zobacz zdjęcia: Szybki remont łazienki z mikrocementem [zdjęcia przed i po]

25. Czy mogę położyć mikrocement na żywicę epoksydową?

Tak.

26. Niedługo otwieram kawiarnię / sklep / lokal usługowy– czy mikrocement nadaje się do miejsc o wysokim natężeniu ruchu pieszego?

Tak. Mikrocement ma dużą odporność na ścieranie, a ze względu na brak fug jest łatwy w utrzymaniu czystości.

→  Zainspiruj się:   Beton i mikrocement w salonie fryzjerskim – 10 inspirujących wnętrz, Betonowa posadzka w kawiarni: mikrocement [zdjęcia z realizacji], Mikrocement w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Mikrobeton w hotelu: 4 inspirujące hotelowe wnętrza, Mikrocement w butiku odzieżowym MUUV., Mikrocement w salonie meblowym, Mikrocement w restauracji Bułkęs w Katowicach

27. Czy mikrocement jest odpowiedni do wykończenia plaż basenowych?

Tak. Mikrocement jest odporny na wodę, wytrzymały i odporny na działanie promieniu UV, dlatego nadaje się doskonale do wykończenia i remontu plaż basenowych. Należy jedynie pamiętać, by nakładać go na suchą nośną powierzchnię.

→ Poznaj 5 powodów dla których warto zdecydować się na plażę basenową wykończoną mikrocementem

28. Gdzie znajdę karty techniczne produktów?

Wszystkie karty techniczne znajdziesz tutaj.

 

III. Wykonawstwo

wykonawca mikrocementu29. Czy oprócz sprzedaży mikrocementu zajmujecie się też wykonawstwem?

Nie. Jako firma skupiamy się na rozwijaniu produktu i dostarczaniu najlepszych rozwiązań mikrocementowych dla wykonawców, ale sami nie świadczymy usług wykonawczych. Jeśli szukają Państwo wykonawcy, możemy polecić sprawdzone ekipy, z którymi współpracujemy.

→ Dowiedz się więcej: Jak wybrać dobrego wykonawcę mikrocementu?, Dlaczego opłaca się zostać wykonawcą mikrocementu Festfloor?

30. Ile kosztuje m2 mikrocementu?

Cena systemu mikrocementowego wynosi w naszym sklepie od ok. 50 zł do 90 zł za m2, jeśli istnieje konieczność zastosowania dodatkowych produktów np. wzmacniania podłoża, podkładu pod lakier itd. Cena wykonania mikrocementu zależy od kilku czynników, m.in. powierzchni, poziomu trudności wykonania, regionu kraju, doświadczenia wykonawcy.

→ Dowiedz się więcej: Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?

31. Wykonawcy przesuwają termin realizacji mikrocement, tłumacząc się zbyt wysokimi temperaturami powietrza, czy mają rację, czy to tylko gra na zwłokę?

Wykonawcy mają rację. Zalecana temperatura aplikacji mikrocementu wynosi 15-25 stopni C. Powyżej tej temperatury mikrocement wiąże bardzo  szybko, co może utrudniać lub nawet uniemożliwić poprawne wykonanie ściany lub posadzki, jednak istnieje kilka tricków, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami.

→ Więcej informacji jak uniknąć błędów: Najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu, Mikrocement w lato – jak go zrobić dobrze? Opóźniacz do mikrocementu

32. Śpieszę się z remontem łazienki. Kilka dni temu zrobiłem wylewkę samopoziomującą. Wylewka już dawno związała, ale ekipa od mikrocementu każe jeszcze czekać z rozpoczęciem prac, dlaczego?

By poprawnie wykonać posadzkę z mikrocementu, wilgotność podłoża nie może przekraczać 4%. Świeża wylewka musi po prostu wyschnąć. Zwyczajowo na każdy milimetr grubości wylewki należy odczekać 1 dzień, np. jeśli wylewka ma 10 mm grubości, musi schnąć 10 dni. Dopiero po tym czasie można rozpocząć aplikację mikrocementu.

33. Na ścianie z mikrocementu powstały czarne smugi, co zrobiłem / zrobiłam nie tak?

Prawdopodobnie źle wymieszałeś / wymieszałaś pigment. Zalecamy bardzo dokładne wymieszanie pigmentu lub użycie mikrocementu gotowego do użycia Festfloor Go!, który jest fabrycznie zabarwiony i nie trzeba samodzielnie dodawać do niego barwnika.

→ Więcej informacji jak uniknąć błędów: Najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu

34. Chciałabym / chciałbym wykonać samodzielnie remont łazienki z użyciem mikrocementu – dam sobie radę?

Tak 😊. Chcemy, by nasze produkty były łatwe w użyciu nawet dla amatorów. Polecamy użycie mikrocementu jednoskładnikowego FestfloorGo!, zapoznanie się z jego kartą techniczną i filmami instruktażowymi na naszym kanale, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

→ Przeczytaj nasze porady: Tynk strukturalny na ścianie – mikrocement (DIY), Mikrocement – checklista. O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem prac?Jak wykonać mikrocement? Wskazówki techniczne

 

35. Czy organizujecie szkolenia dla wykonawców?

Tak! Przeczytaj, jak wygląda nasze szkolenie z mikrocementu i jak można się na nie zapisać.

36. Gdzie mogę zobaczyć realizacje z mikrocementem Festfloor?

Sprawdź adresy miejsc, gdzie można zobaczyć mikrocement Festfloor.

IV. Zamówienia i wysyłka

szybka wysyłka mikrocementu

37. Ile trwa realizacja zamówienia?

Szybka realizacja zamówień to dla nas priorytet, dlatego zamówienia złożone do godziny 10 w dni robocze są realizowane i wysyłane tego samego dnia. Dzięki temu wiele zamówień jest u klienta już nazajutrz.

38. Czy sprzedajecie tylko online?

Nie. Oprócz sklepu online nasze produkty są dostępne w stacjonarnej sprzedaży u dystrybutorów na terenie Polski i Europy.

39. Czy realizujecie wysyłkę zamówień za granicę?

Tak. Wysyłamy do każdego kraju Europy a nawet poza Europę. W razie potrzeby prosimy o kontakt mailowy w celu wyceny kosztów wysyłki.

40. Czy w przypadku eksportu towarów z Polski wystawiacie fakturę 0% VAT?

Tak. Dla kontrahentów spoza UE oraz dla kontrahentów z UE posiadających europejski numer VAT zawsze wystawiamy fakturę  z zerową stawką podatku VAT.

41. Czy mogę zwrócić niewykorzystany towar?

Tak. Niewykorzystany towar można zwrócić pod warunkiem, że jest w nienaruszonym zamkniętym opakowaniu w terminie 30 dni od zakupu. Nie dotyczy to produktu FestfloorGo!, ponieważ jest on barwiony pod indywidualne zamówienie.

42. Dlaczego warto być klientem Festfloor?

→ Powodów jest całe mnóstwo! Przeczytaj: Dlaczego warto być klientem Festfloor

Zadzwoń