400 m² mikrocementu w apartamencie na Maderze. Kolory: FF9003, FL12 [ zdjęcia z realizacji ]

 

400 m², 2 osoby, 3 tygodnie i 3 zepsute szlifierki — dziś opowieść o tym, jak powstało luksusowe wakacyjne mieszkanie w miejscowości Câmara de Lobos na portugalskiej Maderze z mikrocementem Festfloor w roli głównej.

 

Jak mikrocement pomaga zarabiać na nieruchomościach

Półtora roku temu chwaliliśmy się zachwycającym projektem domu wakacyjnego na Maderze. Przedstawiliśmy wtedy naszych klientów Carolinę i jej męża, którzy zawodowo zajmują się nieruchomościami, przede wszystkim domami wakacyjnymi. Wyszukują domy i mieszkania z potencjałem, projektują wnętrze oraz remontują je i sprzedają. Nasz mikrocement tak bardzo przypadł im do gustu, że regularnie zamawiają go do kolejnych projektów. Robią wszystko sami!

 

Mikrocement w apartamencie: co na podłogę, co na ścianę

Ale zacznijmy od początku: ten przestronny apartament znajduje się w Câmara de Lobos, drugim co do wielkości mieście Madery. Jego głównym atutem są ogromne okna na cztery strony świata, z których roztacza się niesamowity widok na okoliczne wzgórza i ocean. Celem Caroliny i jej męża było stworzenie minimalistycznego, ale przytulnego wnętrza, dającego dalsze możliwości aranżacji. Chcieli, aby stonowane i nieprzeładowane wnętrze nie odwracało uwagi od pięknych widoków za oknem. Dlatego też postawili na jasne kolory i proste formy. Ściany w całym mieszkaniu (240 m²) zostały pokryte białym mikrocementem Festfloor Go! FF9003 Signal White. Podłogi (160 m²), na których była betonowa wylewka, zostały najpierw wzmocnione mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego. Na tak przygotowane podłoże można było aplikować mikrocement Festfloor Life FL12. Większość powierzchni zabezpieczyli lakierem PU FEST 2K, w łazienkach natomiast, zdecydowali się na zwiększoną ochronę i lakier rozpuszczalnikowy PU FEST Turbo.

→ Czytaj więcej: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?

 

Jak spalić trzy szlifierki i się nie poddać

Wykonanie prac zajęło Carolinie i jej mężowi 3 tygodnie. Prawdziwym wyzwaniem okazało się szlifowanie mikrocementu. Zarówno do ścian, jak i do podłóg używali ręcznych szlifierek, a podczas pracy spaliły się aż trzy… „To było piekło!” – wspomina Carolina. Po tej lekcji do kolejnego projektu zakupili szlifierkę jednotarczową do szlifowania podłóg.

Niełatwym zadaniem było też wyczucie odpowiedniego moment na nałożenie kolejnej warstwy mikrocementu. „Klimat na Maderze jest zupełnie inny niż w Polsce i pozostałych krajach kontynentalnej Europy, więc musieliśmy sami sprawdzić, jak długo w takich warunkach schnie mikrocement.” – wyjaśnia Carolina.

Uzyskany efekt dekoracyjny na ścianach i podłodze jest bardzo delikatny i jednolity, choć można dostrzec delikatny rysunek charakterystyczny dla każdego z wykonawców. „Zabawnym szczegółem jest to, że mój styl prowadzenie pacy i styl mojego męża są zupełnie inne, więc od razu widać, którą część on wykonał, a którą ja.” – relacjonuje Carolina.

 

Mikrocement — idealne wykończenie podłogi?

Carolina długo szukała wykończenia podłogi, które spełniłoby jej wszystkie wymagania. W końcu postawiła na mikrocement: „Podoba mi się jego wygląd i niskie koszty utrzymania.  Ale przede wszystkim jest to jedyny produkt, który nie zmienia się pod wpływem pogody na Maderze. Panele winylowe rozszerzają się w cieplejsze dni i kurczą w najchłodniejsze dni. Drewno zmienia kolor pod wpływem słońca i wymaga konserwacji. Płytki są bardzo zimne.  Żywica epoksydowa zmienia kolor, gdy jest narażona na padanie promieni słonecznych. Dywan czy wykładzina nie są dobrym wyborem, ponieważ są gorące i niehigieniczne. Odkąd znaleźliśmy zaufanego dostawcę mikrocementu, po prostu go używamy. Jako pierwsi promowaliśmy to wykończenie na Maderze, więc ludzie przyzwyczajają się do niego. Niektórym nie podoba się jego nierówna struktura czy niejednorodny kolor.” (→ Czytaj także: Co na podłogę zamiast paneli, desek i płytek? Mikrocement!)

Świetna lokalizacja, dobry projekt wnętrza i zastosowane materiały znacząco podniosły cenę apartamentu, który sprzedał się niedługo po publikacji oferty. Carolina i jej mąż remontują już kolejny apartament — niedługo pokażą efekt swojej pracy.

→ Zobacz także: Dom nad jeziorem z posadzką z mikrocementu. Kolor: FF7035 [zdjęcia z realizacji]


Użyte produkty:

mikrocement w apartamencie na Maderze.

mikrocement w apartamencie na Maderze.

mikrocement w apartamencie na Maderze.

mikrocement w apartamencie na Maderze.

podłoga z mikrocementu w apartamencie wakacyjnym

podłoga z mikrocementu w apartamencie wakacyjnym

łazienka z mikrocementu w apartamencie wakacyjnym

mikrocement w apartamencie wakacyjnym - łazienka

mikrocement w apartamencie wakacyjnym - łazienka