Dlaczego lepiej wzmacniać podłoże mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową

 

Przekrój przez system mikrocementowy wzmacniany siatką z włókna szklanego

Przekrój przez system mikrocementowy wzmacniany siatką z włókna szklanego

Dobre przygotowanie podłoża pod mikrocement to podstawa sukcesu. Sam materiał jest elastyczny i nie pęka-pod jednym warunkiem: podłoże, na który zostanie zaaplikowany, musi być dobrej jakości i musimy je odpowiednio przygotować. W wielu przypadkach niezbędne będzie jego wzmocnienie, do którego najczęściej używa się mostka sczepnego z siatką z włókna szklanego lub żywicy epoksydowej.

 

Kiedy należy wzmocnić podłoże pod mikrocement?

Wzmacnianie podłoża rekomendujemy w następujących przypadkach:

 • posadzka z ogrzewaniem podłogowym
 • płytki ceramiczne, płyty cementowe
 • śliska powierzchnia podłoża (np. lastryko, beton polerowany)
 • niepewne podłoże (np. pęknięcia, posadzka w nowym budynku, który wciąż pracuje)
 • wylewka samopoziomująca na posadzce

 

Dlaczego polecamy wzmacnianie podłoża mostkiem sczepnym a nie żywicą epoksydową?

Gdy konieczne jest wzmocnienie podłoża, inwestorzy i wykonawcy chętnie sięgają po żywicę epoksydową. Polscy klienci są tak zafascynowani żywicą, że wydają się nie widzieć żadnych innych (często korzystniejszych) rozwiązań.

Czym jest zatem mityczna żywica epoksydowa? Żywica epoksydowa to najczęściej rodzaj dwuskładnikowych żywic syntetycznych. W postaci nieutwardzonej jest topliwa i rozpuszczalna. Powłoki powstałe z żywicy epoksydowej są wodoodporne i wytrzymałe. Dzięki powyższym właściwościom żywica dobrze sprawdza się jako podkład pod mikrocement.

Ma jednak szereg wad, najważniejsze z nich to:

 • Nieutwardzona żywica jest silnie toksyczna. Przy kontakcie ze skórą powoduje alergie, wdychanie jej oparów skutkuje uszkodzeniem dróg oddechowych i innych organów. Praca z żywicą bezwzględnie wymaga zastosowania specjalistycznych środków ochrony (czytaj więcej o BHP przy pracy z żywicą).
 • Praca z żywicą wymaga specjalnego stroju. Oprócz wspomnianych środków ochrony osobistej, należy zaopatrzyć się w buty z kolcami.
 • Czas utwardzania żywicy to minimum 24h, co bardzo opóźnia właściwe prace związane z wykonywaniem mikrocementu.
 • Żywica jest niezwykle wytrzymała – to jest po prawda. Żywica ma m.in. bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie. Należy jednak pamiętać, że największy problem posadzek to pękanie, które powstaje w wyniku niedostatecznej wytrzymałości na zginanie betonu. Sama wytrzymałość na ściskanie betonu wykorzystanego w posadzkach jest całkowicie wystarczająca. Zazwyczaj nie ma potrzeby dodatkowego jej wzmacniania. W celu uniknięcie propagacji rys na powierzchnię posadzki zalecamy wklejenie siatki z włókna szklanego na mostku sczepnym. Dla porównania wytrzymałość na zginanie włókna szklanego wynosi 3000-4000 MPa: natomiast żywicy epoksydowej: 60-110 MPa
 • Żywica jest droga.

 

Alternatywa dla żywicy epoksydowej: kwarcowy mostek sczepny

FESTKontakt to dyspersyjny, gotowy do użycia mostek sczepny z dodatkiem polimerów i kruszywa kwarcowego o bardzo wysokiej przyczepności. Nadaje się zarówno do wyrównywania podłoża jak i gruntowania wszelkich podłoży budowlanych (płyt gipsowo-kartonowych, płytek ceramicznych, beton zatarty na gładko, tynków, płyt OSB itp.).  Jest idealny do stosowanie przed przyszłymi pracami tynkarskimi (mikrocement, tynki szlachetne, tynki mozaikowe, organiczne itp.). Po nałożeniu powierzchnia jest szorstka, co doskonale zwiększa przyczepność podczas nakładania kolejnych warstw. W mostek zalecamy wkleić siatkę z włókna szklanego. Taki zestaw uchroni przed pęknięciami na powierzchni mikrocementu związanymi ze zmianami temperatur na ogrzewaniu podłogowym, zatrzyma propagację rys powstałych w podkładzie betonowym oraz zapobiegnie przebijaniem fug ze starych płytek (zobacz również: Szybki remont łazienki z mikrocementem Festfloor oraz Flip na mieszkaniu: remont łazienki. Mikrocement na płytkach).

 

 

Zalety mostka sczepnego:

 • wysoka wytrzymałość na zginanie
 • wodoszczelny i odporny na wilgoć
 • nietoksyczny, nie wymaga specjalistycznego ubrania roboczego
 • łatwy w aplikacji
 • pozwala na szybką pracę i nałożenie przynajmniej jednej warstwy mikrocementu tego samego dnia, co mostek sczepny, co jest niemożliwe przy użyciu żywicy. Mostek wiąże w około 4-6h, a więc 6-4 razy szybciej niż żywica!
 • mostek sczepny jest około 30-50% tańszy niż żywica.

 

Potrzebujesz jeszcze więcej informacji? Zapoznaj się z kartą techniczną produktu i obejrzyj nasz film, w którym pokazujemy, jak wzmocnić podłoże mostkiem z siatką:

Zadzwoń