Beton architektoniczny ArchiFEST

Beton w architekturze stał się popularny z wielu powodów. Jego trwałość wytrzymuje próbę czasu, daje ochronę przed  czynnikami pogodowymi, zapewniając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie odpowiednie wykonanie i zaprojektowanie betonu architektonicznego pozwala doskonale wpasować ten materiał w przestrzeń publiczną lub do nowych budynków.

Dzisiejsi architekci nie boją się stosować betonu do tworzenia innowacyjnych cudów architektury jutra. Dzięki łatwości formowania mieszanki betonowej technologia betonu architektonicznego pozwala nam tworzyć niespotykane dotąd formy i kształty. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na szereg pytań dotyczących betonu architektonicznego archiFEST.

archifest-beton-architektoniczny-festfloor-doniczka-2

ODMIEŃ WNĘTRZE Z BETONEM ARCHITEKTONICZNYM ARCHIFEST

Z pomocą betonu architektonicznego możemy wyczarować stylowe i niepowtarzalne dodatki do mieszkania. Opcji jest całe mnóstwo – wystarczy pomysł, odpowiednia forma i dobrej jakości mieszanka betonowa. Majsterkowicze, miłośnicy DIY i projektanci mebli i ozdób kochają beton architektoniczny za jego niesłychaną wszechstronność.
Pomimo tego, że beton jest najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym, jego odmiana nazywana betonem architektonicznym jest jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania i doboru składu. Mnogość składników (dostępnych często jedynie lokalnie) oraz trudność w doborze i zakupie właściwych polimerów i dodatków chemicznych praktycznie uniemożliwia wykonanie dobrego betonu architektonicznego na małą skalę.
Z pomocą przychodzi archiFEST – gotowy do użycia beton architektoniczny. Właściwie zaprojektowany skład z odpowiednimi polimerami i dedykowaną chemią do betonu pozwala uzyskać szlachetny i trwały materiał, który spełnia oczekiwania architektów i fanów nowoczesnych industrialnych i minimalistycznych wnętrz. Duża zdolność wypełniania formy oraz wysoki stopień płynięcia mieszanki pozwalają bezproblemowo wykonać nawet skompilowane elementy. Takich właściwości próżno szukać w dostępnych w markecie zwykłym betonie.

WERSJE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO ARCHIFEST:

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie wersje betonu architektonicznego archiFEST:

  • Classic – pozostawia efekt z widocznymi rakami i porami
  • Smooth – pozostawia efekt z gładkiej powierzchni.

Obie wersje betonu można dowolnie barwić – wystarczy dokupić odpowiedni pigment.

Szczegółowe informacje dostępne są w kartach technicznych.

archifest-festfloor-beton-smooth-i-classic-2

ZASTOSOWANIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO ARCHIFEST:

  • płyty elewacyjne
  • płyty podłogowe
  • parapety
  • elementy małej architektury: ławy, ławki, stoły, donice, kosze na śmieci
  • blaty kuchenne
  • taborety

WIĘCEJ O BETONIE ARCHITEKTONICZNYM

Jedną z najbardziej cenionych właściwości betonu jest to, że zapewnia dużą dowolność w kształtowaniu jego właściwości oraz daje wiele możliwości kształtowania jego powierzchni i wyglądu. Jednocześnie wykorzystanie betonu zapewnia, że wykonane konstrukcje i elementy będą trwałe, a koszty wykonania są akceptowalne dla wszystkich stron procesu inwestycyjnego.

 

BETON ARCHITEKTONICZNY – DEFINICJA

Naprawdę trudno jest podać jedyną właściwą definicję betonu architektonicznego, dlatego że każda osoba odbiera beton inaczej i różnie rozumie jego właściwości. Według nas beton architektoniczny to taki beton, którego powierzchnia jest widoczna i posiada z góry określoną funkcję estetyczną, a sam materiał nie został pozbawiony swoich podstawowych zadań – przenoszenia obciążeń i zapewnienia trwałości konstrukcji.

Tunel aerodynamiczny w Morach k. Warszawy z użyciem betonu architektonicznego.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania” z użyciem betonu architektonicznego, fot. Ad Artis Architects

Podczas wykonywania tradycyjnych konstrukcji budowlanych (wykorzystując beton wyłącznie jako materiał konstrukcyjny) zasłania się go zazwyczaj kolejnymi warstwami – na przykład izolacyjnymi. W ten sposób maskuje się również wiele różnych niedociągnięć, które powstały podczas procesu betonowania.
Beton architektoniczny wymaga szczególnych zabiegów podczas jego wykonywania i szczególnego reżimu technologicznego. Powierzchnia betonowa może na przykład odzwierciedlać deskowanie, albo przybierać skomplikowane geometryczne formy. Dlatego też beton czasami jest nazywany płynnym kamieniem. Po wymieszaniu składników świeża mieszanka betonowa przyjmuje konsystencję  płynnego jogurtu, mogąc dokładnie wypełnić formę i deskowanie, a po związaniu pozostaje trwałą i solidną konstrukcją budowlaną.
Właściwości takie jak kształt, tekstura czy też kolor są wspólnym mianownikiem szeregu odmian i zastosowań, które dają architektom możliwość realizacji najbardziej skomplikowanych projektów.

Na zdjęciach:
1) tunel aerodynamiczny w Morach k. Warszawy z użyciem betonu architektonicznego. Fot. Jakub Certowicz,
2) Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania” z użyciem betonu architektonicznego, fot. Ad Artis Architects

BETONY DEKORACYJNE – ZASTOSOWANIE DEKORACYJNYCH TYNKÓW

Beton architektoniczny to nie tylko wielkie i spektakularne konstrukcje. Betony dekoracyjne, możemy również wykorzystać w swoim otoczeniu. Mnogość technik pozwala na betonową realizację przy stosunkowo niskich nakładach.  Samemu lub przy pomocy małych ekip budowlanych można stworzyć niespotykane realizację. Zastosowanie dekoracyjnych tynków bądź wylewek cienkowarstwowych z przeznaczeniem do odciskania w nich różnych form (tzw. – beton stemplowany lub beton odciskany), daje wiele możliwości. Można wykorzystać je między innymi przy realizacjach: ścian, murów oporowych, ogrodzenia, elewacji, tarasów, podjazdów czy też schodów.

Taki beton dekoracyjny jest niezwykle wytrzymały, a odpowiednio zabezpieczony przez impregnaty poliuretanowe bądź akrylowe będzie służył w niezmienionej formie przez bardzo długi czas.

Architektoniczne rozwiązania z betonu to trend, który już na stałe wpisał się w obrać polskiego i światowego budownictwa. Są one stosowane coraz śmielej i stają się coraz bardziej przystępne.

archifest-beton-architektoniczny-festfloor-doniczka
ARCHIFEST-BETON-FESTFLOOR

ILE KOSZTUJE BETON ARCHITEKTONICZNY? BETON ARCHITEKTONICZNY CENA

Jak już opisaliśmy wcześniej pod nazwą „beton architektoniczny” może się kryć wiele produktów. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaka jest cena betonu architektonicznego. Jeśli chcesz stworzyć drobne formy odlane z betonu architektonicznego, za gotową mieszankę zapłacisz ok. 3,7 zł za kilogram. Oczywiście jest to więcej niż cena cementu czy podstawowych mieszanek z supermarketu, ale przy tego typu odlewach liczą się detale i jakość. Tutaj nie warto oszczędzać. Cena betonu architektonicznego zależy od jego jakości: od domieszek i dodatków, które zastosowano, od ilości i klasy cementu, od rodzaju kruszywa. Oczywiście zamawiając większe ilości, zawsze można liczyć na rabaty. Z kolei jeśli interesuje Cię cena mikrocementu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ BETONOWĄ DONICZKĘ, BETONOWĄ PATERĘ NA CIASTO
ORAZ BETONOWE ŚWIECZNIKI: