schody-z-mikrocementu-festfloor-1

Mikrocement na schodach przy użyciu Festfloor Go!,
wykonanie: Twojaściana.com.pl

Mikrocement na schodach [poradnik wykonawcy mikrocementu]

Schody są niezbędnym elementem każdego wielopiętrowego budynku. Służą one do przemieszczania się między poziomami, ale pełnią także ważną funkcję dekoracyjną. Powinny współgrać z estetyką całego budynku. Mogą ponadto nadać wnętrzu dodatkowego prestiżu i nowoczesności – tu warto postawić na dobrej jakości materiały wykończeniowe (schody drewniane, kamienne, schody z mikrocementu) i odpowiednią konstrukcję.
Dowiedz się, jakie są typy schodów betonowych i wybierz konstrukcję najlepszą dla Twojego domu.

Dlaczego klienci wybierają schody z mikrocementu?

Schody z mikrocementu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – są łatwe w utrzymaniu, nowoczesne i bardzo estetyczne. Dzięki mikrocementowi możemy uzyskać jednolity, elegancki efekt na schodach i na podłodze (zobacz zdjęcia z realizacji schodów z mikrocementu w kolorze białym), dlatego wielu klientów i architektów decyduje się pokryć mikrocementem podłogę w salonie czy przedpokoju wraz ze schodami.

Jak wykonać mikrocement na schodach w 8 krokach

Stosunkowo niewielu wykonawców podejmuje się tego typu zleceń, choć wydawałoby się, że jest to bardzo intratne (cena wykonania jednego stopnia zaczyna się od ok. 400zł). Wynika to z faktu, że dla wykonawcy schody to dużo większe wyzwanie niż ściany czy posadzki.

Wymagają wielu przygotowań, dokładnego zabezpieczenia powierzchni wokół i ogromnej precyzji wykonania. Warto podjąć wyzwanie, bo efekt końcowy jest imponujący. Poniżej opisujemy, jak krok po kroku wykonać mikrocement na schodach.

KROK 1:
Ocena jakości podłoża

Prawidłowa ocena jakości podłoża jest niezwykle ważna i stanowi o powodzeniu całej inwestycji. Podłoże pod mikrocement powinno być nośne, bez luźnych elementów, wylewka nie może być zbyt świeża (należy odczekać minimum 28 dni). Idealnie jest, gdy schody są wykonane z prefabrykatów betonowych. Wtedy praktycznie o nic nie musimy się martwić, bo są niemal idealnie proste i gładkie. Gorzej, gdy zostały niechlujnie wylane lub są pokryte zaschniętą zaprawą, która spadła przy tynkowaniu, a także, gdy są stare i kruszą się. W kolejnych punktach opisujemy, jak przygotować podłoże pod mikrocement. Jednakże warto powiedzieć już na początku, że gdy podłoże jest wątpliwej jakości lub nie czujemy się na siłach, by je odpowiednio wyprowadzić, lepiej odmówić klientowi, niż ryzykować pęknięcia czy inne niespodzianki. Mikrocement jest bardzo uniwersalnym produktem, ale czasem lepiej wytłumaczyć inwestorowi, że w danych warunkach lepszym rozwiązaniem będzie inny materiał (np. deska).

schody-z-mikrocementu-festfloor-kroki-1
schody-z-mikrocementu-festfloor-kroki-4

KROK 2:
Zabezpieczenie powierzchni wokół

Przed rozpoczęciem prac należy okleić ściany przy stopniach mocną taśmą malarską, a podłogę na dole papierem. Odradzamy cienką folię malarską, bo łatwo ją uszkodzić.

KROK 3:
Szlifowanie

Schody w stanie surowym należy szlifować szlifierką kątową z tarczą do szlifowania betonu. Następnie dokładnie odkurzyć (zalecamy używanie odkurzaczy przemysłowych), by usunąć pył i wszelkie luźne elementy.

KROK 4:
Gruntowanie

By wyrównać chłonność podłoża nakładamy grunt, który jest dołączony do zestawu mikrocementu.

KROK 5:
Wyrównywanie stopni

W zależności od jakości podłoża stopnie należy wyrównać, by uzyskać idealne kąty proste i tą samą wysokość stopni. W tym celu dobrze sprawdza się technika reprofilacji stopni za pomocą płyt cementowych (np. Cementex). Najpierw należy przyciąć płyty do odpowiedniej długości i je zagruntować. Następnie przykleić je (np. klejem do płytek) do podstopnic i w razie potrzeby wykonać szalunek z płyt gipsowo-kartonowych a miejsca łączeń uszczelnić pianką. Następnie wylać na stopnie odpowiednią ilość wylewki samopoziomującej.

Po jej związaniu, należy zeszlifować ewentualne nierówności i można przystąpić do kolejnego kroku.

KROK 6:
Gruntowanie

Wyrównane stopnie należy zagruntować.

schody-z-mikrocementu-festfloor-kroki-7

KROK 7:
Nakładanie  mikrocementu

Do wykonania schodów z mikrocementu można użyć tradycyjnego zestawu mikrocementu na posadzki lub mikrocementu gotowego do użycia. Masę rozprowadzamy przy użyciu pac i innych metalowych narzędzi na grubość nie większą niż 1 mm. Aplikujemy szybkimi, energicznymi ruchami w różnych kierunkach w zależności od oczekiwanego efektu, zawsze metodą „mokre na mokre”. Po około czterech godzinach, gdy materiał całkowicie zwiąże i będzie suchy, należy posadzkę przeszlifować używając ręcznej szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej z papierem ściernym o gradacji 60-80. Po przeszlifowaniu posadzki, całość trzeba dokładnie odkurzyć. Następnie nakładamy drugą warstwę tak samo jak pierwszą.

KROK 8:
Lakierowanie

Na koniec pokrywamy schody dwiema warstwami lakieru. Schody są narażone na ścieranie, dlatego lakier musi być bardzo odporny. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się dwuskładnikowy lakier poliuretanowy do mikrocementu i betonu. W przypadku schodów zewnętrznych należy użyć dedykowanego lakieru zewnętrznego. Ważne jest również użycie dobrej jakości wałka. Tanie wałki pozostawiają na lakierze kłaczki, które mogą zniszczyć efekt końcowy.

Galeria schodów z mikrocementu:

Chcesz poznać technikę aplikacji mikrocementu na schodach? Wykup udział w najbliższym szkoleniu Schody z mikrocementu lub zapisz się na listę zainteresowanych: