Mikrocement na schodach [poradnik wykonawcy mikrocementu]

 

Schody są niezbędnym elementem każdego wielopiętrowego budynku. Schody służą do przemieszczania się między poziomami, ale pełnią także ważną funkcję dekoracyjną. Powinny współgrać z estetyką całego budynku. Mogą ponadto nadać wnętrzu dodatkowego prestiżu i nowoczesności – tu warto postawić na dobrej jakości materiały wykończeniowe (schody drewniane, kamienne, schody z mikrocementu) i odpowiednią konstrukcję (dowiedz się, jakie są typy schodów i wybierz konstrukcję najlepszą dla Twojego domu).

 

Dlaczego klienci wybierają schody z mikrocementu?

Schody z mikrocementu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – są łatwe w utrzymaniu, nowoczesne i bardzo estetyczne. Dzięki mikrocementowi możemy uzyskać jednolity, elegancki efekt na schodach i na podłodze (zobacz zdjęcia z realizacji schodów z mikrocementu w kolorze białym), dlatego wielu klientów i architektów decyduje się pokryć mikrocementem podłogę w salonie czy przedpokoju wraz ze schodami.

 

Jak wykonać mikrocement na schodach w 8 krokach

Stosunkowo niewielu wykonawców podejmuje się tego typu zleceń, choć wydawałoby się, że jest to bardzo intratne (cena wykonania jednego stopnia zaczyna się od ok. 400zł). Wynika to z faktu, że dla wykonawcy schody to dużo większe wyzwanie niż ściany czy posadzki. Wymagają wielu przygotowań, dokładnego zabezpieczenia powierzchni wokół i ogromnej precyzji wykonania. Warto podjąć wyzwanie, bo efekt końcowy bywa imponujący. Poniżej opisujemy, jak krok po kroku wykonać mikrocement na schodach.

 

Krok 1: Ocena jakości podłoża

Prawidłowa ocena jakości podłoża jest niezwykle ważna i stanowi o powodzeniu całej inwestycji. Podłoże pod mikrocement powinno być nośne, bez luźnych elementów, wylewka nie może być zbyt świeża (należy odczekać minimum 28 dni). Idealnie jest, gdy schody są wykonane z prefabrykatów betonowych. Wtedy praktycznie o nic nie musimy się martwić, bo są niemal idealnie proste i gładkie. Gorzej, gdy zostały niechlujnie wylane lub są pokryte zaschniętą zaprawą, która spadła przy tynkowaniu lub gdy są stare i kruszą się. W kolejnych punktach opisujemy, jak przygotować podłoże pod mikrocement. Jednakże warto powiedzieć już na początku, że gdy podłoże jest wątpliwej jakości lub nie czujemy się na siłach, by je odpowiednio wyprowadzić, lepiej odmówić klientowi, niż ryzykować pęknięcia czy inne niespodzianki. Mikrocement jest bardzo uniwersalnym produktem, ale czasem lepiej wytłumaczyć inwestorowi, że w danych warunkach lepszym rozwiązaniem będzie inny materiał (np. deska).

mikrocement na schodach

 

Krok 2:  Zabezpieczenie powierzchni wokół

Przed rozpoczęciem prac należy okleić ściany przy stopniach mocną taśmą malarską, a podłogę na dole papierem. Odradzamy cienką folię malarską, bo się bardzo rwie.

 

Krok 3: Szlifowanie

Schody w stanie surowym należy szlifować szlifierką kątową z tarczą do szlifowania betonu. Następnie dokładnie odkurzyć (zalecamy używanie odkurzaczy przemysłowych), by usunąć pył i wszelkie luźne elementy.

 

Krok 4: Gruntowanie

By wyrównać chłonność podłoża nakładamy grunt, który jest dołączony do zestawu mikrocementu.

mikrocement na schodach - gruntowanie

 

Krok 5: Wyrównywanie stopni

W zależności od jakości podłoża stopnie należy wyrównać, by uzyskać idealne kąty proste i zabezpieczyć naroża. Jeśli schody są w miarę równe, wystarczy w naroża wkleić aluminiowe kątowniki, wyrównać zaprawą cementową i poczekać do związania. Profil aluminiowy pozwala na równe ściągnięcie zaprawy wzdłuż stopnia.

Po związaniu zaprawy, należy zeszlifować wszystkie pozostałe nierówności i można przystąpić do kolejnego kroku.

mikrocement na schodach - wyrównywanie podłoża

 

Krok 6:  Nakładanie warstwy sczepnej

Mostek sczepny zapewni idealne przyleganie mikrocementu i nigdy nie należy go pomijać.

Czekamy ok. 4 godziny do związania (przy wysokich temperaturach powietrza ten czas będzie krótszy).

schody z mikrocementu - mostek sczepny

 

Krok 7: Nakładanie  mikrocementu

Do wykonania schodów z mikrocementu można użyć tradycyjnego zestawu mikrocementu na posadzki lub mikrocementu gotowego do użycia. Masę rozprowadzamy przy użyciu pac i innych metalowych narzędzi na grubość nie większą niż 1 mm. Aplikujemy szybkimi, energicznymi ruchami w różnych kierunkach w zależności od oczekiwanego efektu, zawsze metodą „mokre na mokre”. Po około czterech godzinach, gdy materiał całkowicie zwiąże i będzie suchy, należy posadzkę przeszlifować używając ręcznej szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej z papierem ściernym o gradacji 60-80. Po przeszlifowaniu posadzki, całość należy dokładnie odkurzyć. Następnie nakładamy drugą warstwę tak samo jak pierwszą.

schody z mikrocementu Festfloor

 

Krok 8:  Lakierowanie

Na koniec schody pokrywamy dwiema warstwami lakieru w odstępie około 4 godzin. Schody narażone są na ścieranie i uderzenia, dlatego lakier musi być odpowiednio mocny, najlepiej dwuskładnikowy lakier poliuretanowy do mikrocementu i betonu. Do schodów zewnętrznych należy użyć dedykowanego lakieru na zewnątrz. Ważne jest również, by do lakierowania używać dobrej jakości wałka. Tanie wałki zostawiają na lakierze kłaczki, co może zniszczyć cały efekt.

 

schody z mikrocementu

schody z mikrocementu

schody z mikrocementu

schody z mikrocementu

schody z mikrocementu - przed i po