Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?

posadzka-z-mikrocementu-festfloor

Posadzka z mikrocementu Fesfloor Go!, kolor FF7035 Light Grey, @polewdole

 • Stawki wykonawców mikrocementu zależą przede wszystkim od metrażu.
 • Sprawdź czy dany mikrocement jest odporny na wodę.
 • Średnia cena za metr kwardatowy posadzki z mikrocementu to 280-380zł.
 • Cena schodów w mikrocemencie to około 9000 zł – 13000 zł za jeden bieg schodowy (z partneru na piętro- zazwyczaj około 17-19 stopni).
Mikrocement jest cienkowarstwowym systemem wykończeniowym używanym do pokrywania podłóg, ścian, blatów a nawet mebli. Dzięki temu, że ma zaledwie ok. 3 mm grubości, jest bardzo wydajny i już jedno wiaderko pozwoli nam na pokrycie całej podłogi w pomieszczeniu lub kilku ścian.

Zwykle w skład tradycyjnego zestawu wchodzą: grunt, mikrocement (składnik płynny i sucha masa), pigment oraz lakier. Jeśli mamy do czynienia z mikrocementem jednoskładnikowym, w zestawie znajdziemy grunt, lakier i gotową masę zabarwioną pigmentem zgodnie z kartą kolorów.

Czasami wykonawcy wolą zakupić poszczególne składniki systemu oddzielnie, by lepiej dostosować ilości materiału do swoich potrzeb. Dla większości klientów wygodniej jest jednak zakupić zestaw na konkretną ilość metrów kwadratowych.

Cena mikrocementu – porównanie produktów na rynku

Zobacz też: Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – co wybrać? 

mikrocement-festfloor-faq-14e

Porównując ceny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • czy produkt nadaje się na ściany czy na posadzki,
 • czy producent sprzedaje kompletny system – warstwę gruntującą, materiał na 2-3 warstwy mikrocementu oraz dobrej jakości lakier zabezpieczający,
 • czy produkt jest odporny na wodę i można go stosować w pomieszczeniach mokrych,
 • czy produkt jest wytwarzany w Polsce czy za granicą,
 • na jakim podłożu będzie kładziony mikrocement i czy w związku z tym wymagane są dodatkowe zabiegi przygotowawcze, np. położenie dodatkowej warstwy wzmacniającej podłoże,
 • gdzie wykonany będzie mikrocement – na zewnątrz czy wewnątrz, czy będzie narażony na wzmożony ruch pieszy i zabrudzenia, np. w lokalach użytkowych i czy zależy nam na dodatkowej ochronie powierzchni.

Wszystkie te czynniki wpływają na cenę mikrocementu. Na przykład mikrocement na podłogę będzie droższy od tego na ścianę, ponieważ musi charakteryzować się dużo lepszymi parametrami jeśli chodzi o odporność na ścieranie czy zarysowania.

Do wykończenia podłogi potrzebujemy trochę więcej materiału niż na ścianę, by np. położyć dodatkową warstwę, w przypadku gdy musimy dorównać do poziomu parkietu w drugim pomieszczeniu (jednak tu zalecamy ostrożność, mikrocement to nie wylewka wyrównująca).

Na podłogę zaleca się także położenie dwóch warstw lakieru, podczas gdy na ścianie w zupełności wystarczy jedna. Beton ozdobny cena.

Dlaczego dobrej jakości lakier jest aż tak ważny?

Kwestia jakości lakieru jest niezwykle istotna, bo to on zamyka cały system, nadaje mu matowe lub błyszczące wykończenie i zabezpiecza przed brudem i wilgocią. Ważne jest również, czy dany lakier nadaje się do stosowania na zewnątrz. Lakiery, które wchodzą w skład naszych zestawów, zostały bardzo starannie dobrane i przetestowane w różnych warunkach. Lakier to najdroższy element zestawu, ale nie warto na nim oszczędzać.

Jeśli aplikujemy mikrocement w lokalach użytkowych, gdzie będzie on narażony na większe uszkodzenia mechaniczne oraz plamy, warto rozważyć użycie dodatkowych produktów, które przedłużają żywotność lakieru. Sprawdź jaki lakier do mikrocementu i komplementarne produkty zabezpieczające wybrać.

Dodatkowo warto wspomnieć, że zestaw mikrocementu na zewnątrz będzie droższy od tego do wnętrz, gdyż wymaga mocniejszego, rozpuszczalnikowego lakieru oraz warstwy wzmacniającej podłoże.

cena-mikrocementu-festfloor-lakier

Wodny, dwukomponentowy lakier poliuretanowy do zabezpieczania powierzchni,
PU FEST 2K.

mikrocement-festfloor-faq-8b

Jaki materiał nada się do łazienki?

Na koniec należy upewnić się, czy dany produkt, dzięki któremu uzyskamy efekt betonu, jest odporny na wodę. Jeśli nie, najprawdopodobniej nie jest to mikrocement, tylko inny produkt imitujący beton (beton dekoracyjny) i zdecydowanie odradzamy jego stosowanie w łazience, choćby cena była kusząca.

Dlaczego warto wybierać polskie produkty?

Jeśli chodzi o pochodzenie produktu, to nie musimy chyba przekonywać, że warto kupować te z polski :). Mikrocement wytwarzany za granicą po prostu musi być droższy, bo do ceny surowców dochodzą koszty transportu oraz dystrybucji i nieraz bardzo rozbudowanego marketingu. Kupując produkt od polskiego producenta, wspierasz krajową gospodarkę, jesteś bardziej eko (transport generuje dużo CO2) i możesz liczyć na fachowe doradztwo techniczne i obsługę klienta na miejscu, w języku polskim.

Jaka jest cena mikrocementu?
Ile kosztuje m2 mikrocementu?

Chociaż mikrocement wygląda bardzo ekskluzywnie i jest produktem specjalistycznym, cena mikrocementu w porównaniu z innymi materiałami jest dość przystępna i oscyluje w granicach 50-100 zł za metr kwadratowy, np.:

 • Festfloor Life Zestaw na 10m2 posadzki 495 zł – a więc cena materiałów na metr kwadratowy gotowej posadzki wynosi 49,5 zł
 • Festwall Zestaw na 15m2 ściany 517 zł  – a więc cena materiałów na metr kwadratowy gotowej ściany wynosi 34,5 zł
 • Festfloor GO! – 10m2 zestaw BASIC 600 zł – cena mikrocementu gotowego do użycia (wymieszanego i zabarwionego) wraz z lakierem i gruntem wynosi 60 zł/m2. Płacąc  nieco więcej za ten produkt zyskujemy większą wygodę i czas – ten mikrocement można nakładać od razu po otwarciu wiaderka.
 • Festfloor GO! – 10m2 zestaw na zewnątrz 1 095,00 zł – w tym zestawie oprócz gruntu i mikrocementu znajdziemy podkład pod lakier, lakier rozpuszczalnikowy do stosowania na zewnątrz oraz produkty do wzmacniania podłoża: bazę i siatkę. Cena zestawu systemu mikrocementu na zewnątrz wynosi 100,95 zł/m2.
 • Zestaw do wzmacniania podłoża:  od 240 zł do 350 zł- dodatkowa warstwa wzmacniająca zalecana na słabe i popękane podłoża, na ogrzewanie podłogowe, na wylewki samopoziomujące oraz na płytki. Tutaj cena za m2 wynosi 24 do 35 zł i należy ja doliczyć do ceny zestawu mikrocementu.
cena-mikrocementu-festfloor-1

Posadzka z mikrocementu Festfloor Life, pokryta satynowym lakierem PU FEST 2K. Wykonawca: Pracownia Betonu

Dzięki zestawom kupujesz tylko tyle materiału, ile potrzebujesz do wykonania danej powierzchni, nie trzeba robić żadnych dodatkowych obliczeń.

cena-mikrocementu-festfloor-2

Mikrocement, a inne materiały wykończeniowe.

Gdy powyższe ceny zestawimy z kwotami, które trzeba zapłacić za metr ładnych kafelków (nie wliczając ceny fug czy kleju do płytek), dobrej jakości paneli lub parkietu drewnianego (nie licząc kosztów pielęgnacji – regularnego olejowania, cyklinowania), mikrocement wypadnie nadzwyczaj korzystnie.

Jakie są stawki wykonawców mikrocementu?

Stawki wykonawców zależą przede wszystkim od metrażu. Wiadomo że duża inwestycja opłaca się wykonawcy bardziej niż mała. W mniejszych pomieszczeniach jest zwykle dużo zakamarków, naroży, które wymagają więcej uwagi niż prosta ściana czy duża tafla podłogi. To samo tyczy się pokrywania blatów, wanien lub mebli mikrocementem – po prostu nakład pracy jest dużo większy i ceny również.

Niektórzy wykonawcy specjalizują się tylko w większych metrażach, posiadają odpowiedni sprzęt i odpowiednio liczną ekipę, dzięki czemu są w stanie szybko i sprawnie zakończyć prace, inni z kolei wolą mniejsze zlecenia i realizują je z dbałością o każdy szczegół.

Inne czynniki wpływające na cenę

Cena zależy również od tego, czy mamy do czynienia z nową wylewką czy ścianą od dewelopera czy też mikrocement będzie układany na istniejącym podłożu. Ważna jest także jakość tego podłoża – czy jest równe, nośne, czy ewentualne fugi nie są zbyt głębokie i nie wymagają dodatkowej warstwy sczepnej z matą szklaną lub szpachlowania. Ogólna zasada jest taka, że wykonawcy mikrocementu wchodzą na już przygotowaną podłogę lub ścianę i sami nie zajmują się wylewkami i innymi pracami przygotowawczymi. Jeśli oferują takie usługi – doliczą za nie odpowiednią kwotę.

Warto zaznaczyć, że koszty wykonawcy to nie tylko sam mikrocement. Obejmują one także materiały eksploatacyjne i narzędzia do mikrocementu takie jak papiery ścierne, taśmy, wałki, pace, maski, strój ochronny, a także drogie sprzęty jak szlifierki, piły do betonu, odkurzacz budowlany, itd. Wykonawcy, którzy zainwestowali w dobrej jakości sprzęt oraz są doświadczeni, mają zwykle wyższe stawki.

Oddzielnym tematem są również schody betonowe z mikrocementu. Schody są wyceniane dużo drożej niż posadzki, gdyż zawsze wymagają starannego równania, napraw i ogromnej precyzji przy nakładaniu mikrocementu, szlifowaniu i lakierowaniu.

Ogólnie można powiedzieć, że cena za m2 posadzki z mikrocementu zaczyna się od 250-400 zł (robocizna + materiały) a cena wykonania jednego stopnia schodów od ok. 400 zł (robocizna + materiały).

cena-mikrocementu-festfloor-schody-z-mikrocementu

Schody z mikrocementu Festfloor Life w kolorze GR6. Wykonawca: Twoja Ściana

Zobacz jak Borys z Pracowni Betonu wykonuje posadzkę z mikrocementu Festfloor GO!, do której użył zestawu za 600 zł/10m2:


Jeśli szukasz sprawdzonych wykonawców,  skontaktuj się z nami, a polecimy zaufaną ekipę.