Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?

 

 • Stawki wykonawców mikrocementu zależą przede wszystkim od metrażu.
 • Sprawdź czy dany mikrocement jest odporny na wodę
 • Średnia cena za metr kwardatowy posadzki z mikrocementu to 250-350zł
 • Cena schodów w mikrocemencie to ok. 400zł za jeden stopień

Mikrocement jest cienkowarstwowym systemem wykończeniowym używanym do pokrywania podłóg, ścian, blatów a nawet mebli. Dzięki temu, że ma zaledwie ok. 3 mm grubości, jest bardzo wydajny i już z niewielkiego wiaderka możemy wyczarować całą podłogę w pomieszczeniu lub kilka ścian.

Zwykle w skład tradycyjnego zestawu wchodzą: grunt, mikrocement (składnik płynny i sucha masa), pigment oraz  lakier. Jeśli mamy do czynienia z mikrocementem jednoskładnikowym, w zestawie znajdziemy grunt, lakier i gotową masę zabarwioną pigmentem zgodnie z kartą kolorów.

Czasami wykonawcy wolą zakupić poszczególne składniki systemu oddzielnie, by lepiej dostosować ilości materiału do swoich potrzeb, jednak dla  większości klientów wygodniej jest zakupić zestaw na konkretną ilość metrów kwadratowych.

 

Cena mikrocementu – porównanie produktów na rynku

www.festfloor.pl/posadzka-z-mikrocementu-czy-z-betonu-polerowanego/

Porównując ceny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • czy produkt nadaje się na ściany czy na posadzki
 • czy producent sprzedaje kompletny system – warstwę gruntującą, materiał na 2-3 warstwy mikrocementu oraz dobrej jakości lakier zabezpieczający
 • czy produkt jest odporny na wodę i można go stosować w pomieszczeniach mokrych
 • czy produkt jest wytwarzany w Polsce czy za granicą
 • na jakim podłożu będzie kładziony mikrocement i czy w związku z tym wymagane są dodatkowe zabiegi przygotowawcze, np. położenie dodatkowej warstwy wzmacniającej podłożę
 • gdzie wykonany będzie mikrocement – na zewnątrz czy wewnątrz, czy będzie narażony na wzmożony ruch pieszy i zabrudzenia, np. w lokalach użytkowych i czy zależy nam na dodatkowej ochronie powierzchni

 

Wszystkie te czynniki wpływają na cenę mikrocementu. I tak np. mikrocement na podłogę będzie droższy od tego na ścianę, ponieważ z oczywistych względów musi charakteryzować się dużo lepszymi parametrami jeśli chodzi o odporność na ścieranie czy zarysowania. Zwykle też na podłogę zużywamy trochę więcej materiału niż na ścianę, bo  np. trzeba położyć dodatkową warstwę, by dorównać do poziomu parkietu w drugim pomieszczeniu (jednak tu zalecamy ostrożność, mikrocement to nie wylewka wyrównująca). Na podłogę zaleca się także położenie dwóch warstw lakieru, podczas gdy na ścianie w zupełności wystarczy jedna.

Kwestia jakości lakieru jest niezwykle istotna, bo to on zamyka cały system, nadaje mu matowe lub błyszczące wykończenie i zabezpiecza przed brudem i wilgocią. Ważne jest również, czy dany lakier nadaje się do stosowania na zewnątrz. Lakiery, które wchodzą w skład naszych zestawów, zostały bardzo starannie dobrane i zostały przetestowane w różnych warunkach. Lakier to najdroższy element zestawu, ale nie warto na nim oszczędzać.

Jeśli aplikujemy mikrocement w lokalach użytkowych, gdzie będzie on narażony na większe uszkodzenia mechaniczne oraz plamy, warto rozważyć użycie dodatkowych produktów, które przedłużają żywotność lakieru. Sprawdź jaki lakier do mikrocementu i komplementarne produkty zabezpieczające wybrać.

Dodatkowo warto wspomnieć, że zestaw mikrocementu na zewnątrz będzie droższy od tego do wnętrz, gdyż wymaga mocniejszego, rozpuszczalnikowego lakieru oraz warstwy wzmacniającej podłoże.

Na koniec należy upewnić się, czy dany produkt, dzięki któremu uzyskamy efekt betonu, jest odporny na wodę. Jeśli nie, najprawdopodobniej nie jest to mikrocement, tylko inny produkt imitujący beton (beton dekoracyjny) i zdecydowanie odradzamy jego stosowanie w łazience, choćby cena była kusząca.

Jeśli chodzi o pochodzenie produktu, to nie musimy chyba przekonywać, że warto kupować te polskie :). Również ceny działają na ich korzyść. Mikrocement wytwarzany za granicą po prostu musi być droższy, bo do ceny surowców dochodzą koszty transportu oraz dystrybucji i nieraz bardzo rozbudowanego marketingu. Kupując produkt od polskiego producenta, wspierasz krajową gospodarkę, jesteś bardziej eko (transport generuje dużo CO2) i możesz liczyć na fachowe doradztwo techniczne i obsługę klienta na miejscu, w języku polskim.

Jaka jest cena mikrocementu? Ile kosztuje m2 mikrocementu?

Chociaż mikrocement wygląda bardzo ekskluzywnie i jest produktem specjalistycznym, cena mikrocementu w porównaniu z innymi materiałami jest dość przystępna i oscyluje w granicach 50-100 zł za metr kwadratowy, np.:

 • Festfloor Life Zestaw na 10m2 posadzki 445 zł – a więc cena materiałów na metr kwadratowy gotowej posadzki wynosi 45,5 zł
 • Festwall Zestaw na 15m2 ściany 505 zł  – a więc cena materiałów na metr kwadratowy gotowej ściany wynosi 50,5 zł
 • Festfloor GO! – 10m2 zestaw do wnętrz 600 zł – cena mikrocementu gotowego do użycia (wymieszanego i zabarwionego) wraz z lakierem i gruntem wynosi 60 zł/m2. Płacąc  nieco więcej za ten produkt zyskujemy większą wygodę i czas – ten mikrocement można nakładać od razu po otwarciu wiaderka.
 • Festfloor GO! – 10m2 zestaw na zewnątrz 915 zł – w tym zestawie oprócz gruntu i mikrocementu znajdziemy podkład pod lakier, lakier rozpuszczalnikowy do stosowania na zewnątrz oraz produkty do wzmacniania podłoża: mostek sczepny i siatkę. Cena zestawu systemu mikrocementu na zewnątrz wynosi 91,5 zł/m2.
 • Zestaw do wzmacniania podłoża: mostek sczepny + siatka 10m2 210zł – dodatkowa warstwa wzmacniająca zalecana na słabe i popękane podłoża, na ogrzewanie podłogowe, na wylewki samopoziomujące oraz na płytki. Tutaj cena za m2 wynosi 21 zł i należy ja doliczyć do ceny zestawu mikrocementu.

 

Produkty kupowane w zestawie są tańsze, niż gdy kupujemy je oddzielnie. Dodatkowo kupujemy tylko tyle materiału, ile potrzebujemy do wykonania danej powierzchni, nie trzeba robić żadnych dodatkowych obliczeń.

Gdy powyższe ceny zestawimy z kwotami, które trzeba zapłacić za metr ładnych kafelków (nie wliczając ceny fug czy kleju do płytek), dobrej jakości paneli lub parkietu drewnianego (nie licząc kosztów pielęgnacji – regularnego olejowania, cyklinowania), mikrocement wypadnie nadzwyczaj korzystnie.

jednoskładnikowy mikrocement Festfloor Go cena

 

Jakie są stawki wykonawców mikrocementu?

Stawki wykonawców zależą przede wszystkim od metrażu. Wiadomo że duża inwestycja opłaca się wykonawcy bardziej niż mała. W mniejszych pomieszczeniach jest zwykle dużo zakamarków, naroży, które wymagają więcej uwagi niż prosta ściana czy duża tafla podłogi. To samo tyczy się pokrywania blatów, wanien lub mebli mikrocementem – po prostu nakład pracy jest dużo większy i ceny również.

Niektórzy wykonawcy specjalizują się tylko w większych metrażach, posiadają odpowiedni sprzęt i odpowiednio liczną ekipę, dzięki czemu są w stanie szybko i sprawnie zakończyć prace, inni z kolei wolą mniejsze zlecenia i realizują je z dbałością o każdy szczegół.

Cena zależeć będzie również od tego, czy mamy do czynienia z nową wylewką czy ścianą od dewelopera czy też mikrocement będzie układany na istniejącym podłożu. Dużo zależy od jakości tego podłoża – czy jest równe, nośne, czy ewentualne fugi nie są zbyt głębokie i nie wymagają dodatkowej warstwy sczepnej z matą szklaną lub szpachlowania. Ogólna zasada jest taka, że wykonawcy mikrocementu wchodzą na już przygotowaną podłogę lub ścianę i sami nie zajmują się wylewkami i innymi pracami przygotowawczymi. Jeśli oferują takie usługi – doliczą za nie odpowiednią kwotę.

Warto zaznaczyć, że koszty wykonawcy to nie tylko sam mikrocement. Obejmują one także materiały eksploatacyjne i narzędzia do mikrocementu takie jak papiery ścierne, taśmy, wałki, pace, maski, strój ochronny, a także drogie sprzęty jak szlifierki, piły do betonu, odkurzacz budowlany, itd. Wykonawcy, którzy zainwestowali w dobrej jakości sprzęt oraz są doświadczeni, mają zwykle wyższe stawki.

Oddzielnym tematem są również schody betonowe z mikrocementu. Schody są wyceniane dużo drożej niż posadzki, gdyż zawsze wymagają starannego równania, napraw i ogromnej precyzji przy nakładaniu mikrocementu, szlifowaniu i lakierowaniu.

Ogólnie można powiedzieć, że cena za m2 posadzki z mikrocementu zaczyna się od 250-350zł (robocizna + materiały) a cena wykonania jednego stopnia schodów od ok. 400zł (robocizna + materiały).

 

Zobacz jak Borys wykonuje posadzkę z mikrocementu Festfloor GO!, do której użył zestawu za 600 zł/10m2:

 

Jeśli szukasz sprawdzonych wykonawców,  skontaktuj się z nami, a polecimy zaufaną ekipę.

Zadzwoń