Posadzka z mikrocementu czy  z betonu polerowanego – co wybrać?

 

  • Beton zacierany wykańcza się poprzez zacieranie używając specjalnych zacieraczek, stosuje się w halach produkcyjnych czy magazynach.
  • Beton polerowany to zacierana posadzka betonowa poddana szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu.
  • Mikrocement / mikrobeton to mieszanka wyselekcjonowanych cementów i specjalnych żywic.
  • Beton to materiał konstrukcyjny, wykonanie z niego posadzki dekoracyjnej wymaga sporego doświadczenia i wiedzy.
  • Mikrocement jest dużo łatwiejszy dla wykonawcy, podczas pracy.
  • Beton polerowany stosuj na dużych powierzchniach, kiedy drobne niedoróbki nie przeszkadzają.
  • Mikrocement to popularny wybór w zastosowaniu do domu, biura, kawiarni.

 

Mikrocement czy beton polerowany na posadzkę, odpowiemy który materiał powinieneś wybrać! Wielu miłośników nowoczesnych wnętrz marzy o pięknej, industrialnej posadzce z betonu. Zachwyceni jej surowym charakterem chcą zastosować ją w swoich domach czy biurach.

Jednak gdy przychodzi do wyboru technologii i wykonawcy, często czują się zagubieni w natłoku specjalistycznych terminów – beton zacierany, polerowany, szlifowany a może mikrocement – na co się zdecydować? Kiedy zdecydować się na posadzkę z betonu polerowanego a kiedy na posadzkę z mikrocementu? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

→ Czytaj również: Słowniczek pojęć posadzkowych, które warto znać

 

Czym są materiały: mikrocement, mikrobeton, beton zacierany, beton szlifowany, beton polerowany….

Posadzka z betonu polerowanego w sali weselnej pod  Warszawą.

Beton zacierany

Beton zacierany jest to beton stosowany na posadzki wewnętrzne, które wykańcza się poprzez operację zacierania za pomocą specjalnych zacieraczek. Posadzka z betonu zacieranego często wykończona jest posypką mineralną w procesie DST, dzięki czemu uzyskuje większą odporność i lepszy wygląd. Taką posadzkę stosuje się w halach produkcyjnych czy magazynach. Posadzka ta wymaga dylatacji co ok. 4-5 m, co i tak – niestety – nie daje gwarancji, że nie powstaną spękania towarzyszące skurczowi betonu.

 

Beton polerowany

Beton polerowany to zacierana posadzka betonowa poddana szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu oraz – jeśli stosowana jest jako posadzka dekoracyjna np. w domach – lakierowaniu. Ten sposób wykorzystuje się do regeneracji istniejących posadzek betonowcyh (o ile są wykonane z dobrej klasy betonu) lub do wykonania nowych posadzek zarówno przemysłowych jak i dekoracyjnych – w centrach handlowych, muzeach, restauracjach, na lotniskach. Zaletą polerowania jest to, że zamiast szarej, matowej i łatwo brudzącej się powierzchni, mamy gładką i błyszczącą posadzkę z charakterystycznymi błyszczącymi drobinkami.

Mikrocement / mikrobeton

Mikrocement / mikrobeton to mieszanka wyselekcjonowanych cementów i specjalnych żywic. Po wymieszaniu jest aplikowany w cienkich warstwach (ok. 3mm), a następnie impregnowany lakierem poliuretanowym o wykończeniu matowym, satynowym lub błyszczącym.  Mikrocement może być stosowany na nowych posadzkach lub na istniejącym podłożu – na płytkach, lastryko, płycie OSB, itd. Mimo cienkiej warstwy system jest niezwykle trwały, odporny na ścieranie i łatwy w utrzymaniu. Pozwala uzyskać jednolity efekt bez fug, dylatacji  i bez obawy o pękanie posadzki (przy odpowiednim przygotowaniu podłoża).

Generalnie można powiedzieć, że beton polerowany dobrze prezentuje się na dużych otwartych powierzchniach, gdzie drobne niedoróbki czy gorzej wypolerowane naroża nie rzucają się w oczy. Można go stosować w domach, gdy dysponujemy np. 100 m2 powierzchni (np. cały parter w domku jednorodzinnym – hall, korytarz, salon z kuchnią). W przypadku mniejszych powierzchni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie posadzka z mikrocementu / mikrobetonu.

Aby lepiej zobrazować z czym wiąże się wybór obu tych technologii, przedstawimy konkretny przykład. Poniżej opisujemy, jak wygląda proces wykonywania posadzki z betonu oraz posadzki z mikrobetonu.

Technologia wykonanie posadzki z betonu polerowanego

Właściciel domku jednorodzinnego decyduje się na posadzkę z betonu polerowanego na całej powierzchni parteru. Pierwszym etapem wykonania posadzki będzie zamówienie odpowiedniej klasy betonu, który zostanie wylany na strop (1m3 betonu kosztuje ok. 250-300zł). Do mieszanki dobrze jest dodać włókna polipropylenowe, które ograniczą skurcz betonu. Następnie ekipa rozłoży beton równomiernie i po ok. 2-4 godzinach będzie go zacierała przy użyciu specjalnych zacieraczek i jednoczesnym wcieraniu posypki DTS. Przy słupach i ścianach użyje mniejszych, ręcznych  narzędzi. Zacieranie będzie powtórzone 4-6 razy. Po upływie 24-48h ekipa wykona dylatacje, a szczeliny wypełni masą dylatacyjną.  Następnie trzeba będzie poczekać ok. 2 tygodnie do całkowitego wiązania posadzki.

Po tym czasie fachowcy zeszlifują powierzchnię tarczami korundowymi lub diamentowymi, rozłożą impregnat i wypolerują posadzkę na wysoki połysk. Na sam koniec powierzchnia zostanie zalakierowana.

 

Dylatacja i pęknięcie na posadzce z betonu polerowanego na korytarzu budynku biurowego w Warszawie

 

Posadzka z betonu polerowanego w hipermarkecie budowlanym.

 

Posadzka z betonu polerowanego na korytarzu budynku biurowego w Warszawie

 

Technologia wykonanie posadzki z mikrobetonu / mikrocementu

Istniejące podłoże zostanie oczyszczone i zagruntowane (np. preparatem FestGrunt). W przypadku płytek z dużymi fugami może być konieczne położenie siatki z włókna szklanego, by uniknąć  ich przebijania i położenie mostka sczepnego. Następnie fachowcy nałożą pierwszą cienką warstwę (ok. 1mm) mikrocementu (np. Festfloor Go!) za pomocą metalowych pac. Po odczekaniu ok. 2 godzin delikatnie przeslifują powierzchnię szlifierkami ręcznymi lub w przypadku dużych powierzchni maszyną szlifierską. Następnie ekipa odkurzy powstały pył, nałoży kolejną warstwę tak samo jak pierwszą oraz przystąpi do szlifowania. Na koniec nałoży wodoodporny lakier poliuretanowy za pomocą wałków. Lakier do mikrocementu jest suchy na dotyk po około 2 godzinach. Lakier osiąga osiemdziesiąt procent swojej wytrzymałości już po 24 godzinach, a pełną trwałość po 7 dniach.

 

Posadzka z mikrocementu FestfloorGo! salonie domku jednorodzinnego

 

Posadzka z mikrocementu

Posadzka z mikrocementu Festfloor u jednego z duńskich klientów

 

Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – porównanie

mikrocement vs beton polerowany porównanie

 

Jak wynika z naszego porównania, posadzki z mikrocementu i posadzki z betonu polerowanego wykonuje się w dwóch zupełnie różnych technologiach. Pamiętajmy, że beton to materiał konstrukcyjny, którego użycie na posadzce dekoracyjnej wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy ekipy wykonawczej. Mikrocement z kolei jest nowoczesnym systemem, który łączy w sobie zalety wizualne betonu, ale pozbawiony jest jego wad. Technika mikrocementu jest dużo bardziej przyjazna dla indywidualnego inwestora a i wykonawcom o wiele łatwiej z nią pracować.

 

Do małych kawiarni, które wymagają szybkiego odświeżenia i nietypowego rozwiązania lub koloru, doskonale sprawdzi się mikrocement Festfloor Life. Zobacz jak wykonaliśmy różową posadzkę w pączkarni MOD donuts na warszawskiej Saskiej Kępie.