Słowniczek pojęć posadzkowych które warto znać
Jastrych, anhydryt, miksokret, wylewka samopoziomująca, beton polerowany… gubisz się w tych terminach? Spokojnie, przygotowaliśmy małą ściągawkę, dzięki której łatwiej dogadasz się z wykonawcą.
Beton – materiał powstały ze zmieszania cementu, kruszywa (np. piasku, żwiru), wody oraz domieszek i dodatków.
Beton architektoniczny / beton dekoracyjny – odmiana betonu, która pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a nie tylko konstrukcyjną. Wykorzystywany w takich elementach jak płyty, sufity, słupy, ściany elementy małej architektury, doniczki itp. Struktura betonu architektonicznego może przybierać bardzo zróżnicowaną formę. Beton architektoniczny może być gładki lub pełen porów, szary, barwiony, polerowany, szlifowany itp. Bardzo ważne by przy projektowaniu betonu architektonicznego, jak najdokładniej określić jego finalne cechy i wygląd
Beton zacierany – beton stosowany na posadzki wewnętrzne, które powstają poprzez operację zacierania za pomocą specjalnych zacieraczek. Posadzka z betonu zacieranego często wykończona jest posypką mineralną w procesie DST, dzięki czemu uzyskuje większą odporność i lepszy wygląd. Stosowany m.in. w halach produkcyjnych czy magazynach.
Beton polerowany – zacierana posadzka betonowa poddana szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu oraz – jeśli stosowana jest jako posadzka dekoracyjna np. w domach – lakierowaniu. Ten sposób wykorzystuje się do regeneracji istniejących posadzek betonowych lub do wykonania nowych posadzek zarówno przemysłowych jak i dekoracyjnych – w centrach handlowych, muzeach, restauracjach, na lotniskach.
→ Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – co wybrać?
Cement – hydrauliczne spoiwo mineralne otrzymywane surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina) wypalonych na klinkier w piecu cementowym. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych i betonów. Najpopularniejszy to cement portlandzki.
Dylatacja – szczelina utworzona celowo pomiędzy przylegającymi do siebie budowlami bądź elementami konstrukcyjnymi. Pozwala zminimalizować skutki powstających w betonie naprężeń i zapobiec jego pękaniu. Dylatacje w posadzce mają szerokość kilku milimetrów i nacinane są zwykle w progach i poprzek posadzki w pomieszczeniach zazwyczaj większych niż 5m x 5m.
→ Jak wykonać dylatację w posadzce z mikrocementu? [film]
→ Mikrocement a dylatacje podłogowe
Jastrych (z niem. Estrich) inaczej wylewka podłogowa lub szlichta – podkład podłogowy, na którym robi się posadzkę (pytki, panele, parkiet itd.). Zadaniem jastrychu jest wyrównanie powierzchni np. stropu przed położeniem materiału wykończeniowego, zapewnienie izolacji akustycznej oraz cieplnej. Najpopularniejsze to jastrych cementowy i jastrych anhydrytowy.
Jastrych anhydrytowy – podkład podłogowy produkowany z odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Do jego zalet należy fakt, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji, ponieważ w bardzo małym stopniu ulega skurczeniu. Dodatkowo szybko wiąże i można go stosować na ogrzewanie podłogowe.
Jastrych cementowy (betonowy) – produkowany na bazie cementu portlandzkiego. Jego zaletą jest niska cena, wadą – długi czas wysychania (do 28 dni) oraz często konieczność zastosowania zbrojenia i wykonania dylatacji, by zniwelować ryzyko powstawania pęknięć związanych ze skurczem betonu.
Mikrocement / mikrobeton – cienkowarstwowa (około 2-3 mm) polimerowa masa wykończeniowa. Mikrocement może być stosowany na nowym lub istniejącym podłożu – na płytkach, lastryko, płycie OSB, itd. Mimo cienkiej warstwy system jest trwały, odporny na ścieranie i łatwy w utrzymaniu.
Miksokret – popularna nazwa wylewki podłogowej (jastrychu cementowego) wykonanej przy pomocy agregatu przeznaczonego do mieszania i wylewania masy cementowej. Miksokret pozwala na przygotowanie mieszanki betonowej na placu budowy, by następnie wylać ją wężem we wskazane miejsce wewnątrz domu.
Posadzka – zewnętrzna, finalna warstwa podłogi, będąca jej wykończeniem, zwykle o o charakterze dekoracyjnym
Wylewka podłogowa – zobacz: jastrych
Wylewka samopoziomująca – podkład podłogowy produkowana na bazie cementu bądź anhydrytu używany do wyrównania, wygładzenia i podniesienia podłoża.
ZOBACZ NASZE FILMY: