Mikrocement a dylatacje podłogowe
Jednym z powodów, dla których klienci wybierają mikrocement, jest możliwość stworzenia jednolitej powierzchni bez fug. Jest tak, ponieważ dzięki zawartości polimerów mikrocement jest dość elastyczny i sam z siebie nie wymaga wykonania dylatacji. Zwykle jednak zalecamy przeniesienie już istniejących dylatacji również na warstwę mikrocementu a nawet wykonanie właściwej dylatacji, gdy posadzka takiej nie ma. Dlaczego jest to tak ważne?
Czym jest dylatacja posadzkowa?
Dylatacja to nacięcie w posadzce, dzięki któremu można zminimalizować skutki powstających w betonie naprężeń a przez to uniknąć jej pękania. Betonowa wylewka w czasie wiązania oraz następnie podczas eksploatacji (np. podczas używania ogrzewania podłogowego i związanych z nim zmian temperatur) kurczy się i rozszerza, co może prowadzić do powstania pęknięć. Zwykle nacina się dylatacje w progach pomieszczeń, przy oknach oraz w pomieszczeniach o wymiarach większych niż 5m x 5m. Posadzki dylatacyjne.
Ocena jakości podłoża i dylatacji
Podłoże pod mikrocement powinno być dobrej jakości. Przed przystąpieniem do właściwej aplikacji mikrobetonu, a właściwie jeszcze przed przyjęciem zlecenia, wykonawca sprawdza czy na posadzce nie ma pęknięć czy mikropęknięć. Jeśli są, należy przeanalizować miejsce ich występowania oraz umiejscowienie dylatacji. Często zdarza się, że deweloper nie naciął odpowiedniej ilości dylatacji lub w ogóle ich nie zastosował (!).
Naprawa dylatacji
Brakujące dylatacje trzeba bezwzględnie naciąć, a pęknięcia, które już są widoczne, zabezpieczyć. Zwykle takie pięknięcia „zszywa” się za pomocą stalowych prętów, a następnie zalewa żywicą. Kolejny krok to położenie warstwy wzmacniającej – FESTFLOOR Life base z siatką. Dopiero po wyschnięciu warstwy bazowej można przystąpić do aplikacji mikrocementu. Przygotowanie posadzki pod mikrocement tak, by zabezpieczyć ją przed pękaniem, jest dość pracochłonne i dlatego między innymi wykonawcy wyceniają posadzki drożej niż np. ściany.
→ Czytaj więcej: Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?
Wycinanie dylatacji w mikrocemencie