Mikrocement a dylatacje podłogowe

 

Jednym z powodów, dla których klienci wybierają mikrocement, jest możliwość stworzenia jednolitej powierzchni bez fug. Jest tak, ponieważ dzięki zawartości polimerów mikrocement jest dość elastyczny i sam z siebie nie wymaga wykonania dylatacji. Zwykle jednak zalecamy przeniesienie już istniejących dylatacji również na warstwę mikrocementu a nawet wykonanie właściwej dylatacji, gdy posadzka takiej nie ma. Dlaczego jest to tak ważne?

 

Czym jest dylatacja posadzkowa?

Dylatacja to nacięcie w posadzce, dzięki któremu można zminimalizować skutki powstających w betonie naprężeń a przez to uniknąć jej pękania. Betonowa wylewka w czasie wiązania oraz następnie podczas eksploatacji (np. podczas używania ogrzewania podłogowego i związanych z nim zmian temperatur) kurczy się i rozszerza, co może prowadzić do powstania pęknięć. Zwykle nacina się dylatacje w progach pomieszczeń, przy oknach oraz w pomieszczeniach o wymiarach większych niż 5m x 5m. Posadzki dylatacyjne.

Mikrocement a dylatacje podłogowe

Dylatacja przeniesiona na warstwę mikrocementu. Fot. Pracownia Betonu

Mikrocement dylatacja podłogowa

Dylatacja w progu przeniesiona na warstwę mikrocementu. Fot. Pracownia Betonu

 

Ocena jakości podłoża i dylatacji

Podłoże pod mikrocement powinno być dobrej jakości. Przed przystąpieniem do właściwej aplikacji mikrobetonu, a właściwie jeszcze przed przyjęciem zlecenia, wykonawca sprawdza czy na posadzce nie ma pęknięć czy mikropęknięć. Jeśli są, należy przeanalizować miejsce ich występowania oraz umiejscowienie dylatacji. Często zdarza się, że deweloper nie naciął odpowiedniej ilości dylatacji lub w ogóle ich nie zastosował (!).

 

Mikrocement dylatacja podłogowa - brak dylatacji

Pęknięcie z powodu braku dylatacji w progu drzwi balkonowych. Fot. Pracownia Betonu

 

Naprawa dylatacji

Brakujące dylatacje trzeba bezwzględnie naciąć, a pęknięcia, które już są widoczne, zabezpieczyć. Zwykle takie pięknięcia „zszywa” się za pomocą stalowych prętów, a następnie zalewa żywicą. Kolejny krok to położenie warstwy wzmacniającej – FESTFLOOR Life base z siatką. Dopiero po wyschnięciu warstwy bazowej można przystąpić do aplikacji mikrocementu. Przygotowanie posadzki pod mikrocement tak, by zabezpieczyć ją przed pękaniem, jest dość pracochłonne i dlatego między innymi wykonawcy wyceniają posadzki drożej niż np. ściany.

→ Czytaj więcej: Ile kosztuje mikrocement? Od czego zależy cena mikrocementu? Jakie są stawki wykonawców?

 

Wycinanie dylatacji w mikrocemencie

Gdy mikrocement wyschnie, wycinamy w nim dylatację w tym samym miejscu, w którym znajduje się dylatacja w wylewce. To zadanie wymaga precyzji i dobrej jakości sprzętu. Nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd, bo każde niedociągnięcie będzie bardzo widoczne. Tutaj najlepiej sprawdza się laser, prowadnica, piła do betonu i multitool. Na koniec szczelinę wypełnia się masą dylatacyjną.
Takie opracowanie dylatacji zapewni ochronę przed przenoszeniem się nadmiernych naprężeń na powierzchnię mikrocementu a w konsekwencji podnoszenie się i odspojenie posadzki w miejscu dylatacji (lub brakujących dylatacji).
Mikrocement jest bardzo elastyczną powłoką, jednak naprężenia występujące w posadzkach (zwłaszcza świeżych), mogą być zbyt silne i doprowadzić do jego uszkodzenia.

 

nacinanie dylatacji w mikrocemencie

Wyznaczanie linii cięcia za pomocą lasera oraz nacinanie dylatacji przy użyciu prowadnicy i piły tarczowej

nacinanie dylatacji w posadzce z mikrocementu

Nacinanie dylatacji w posadzce pokrytej mikrocementem za pomocą multitoola.

 

ZOBACZ NASZE FILMY: