Mikrocement na ogrzewaniu podłogowym – jak to zrobić dobrze?
Coraz więcej klientów rezygnuje z tradycyjnych kaloryferów i decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie, choć droższe w instalacji, zapewnia lepszy komfort cieplny i jest tańsze w eksploatacji. Jednak nie wszystkie materiały wykończeniowe można stosować na ogrzewanie podłogowe. Należy na przykład uważać na duże płytki podłogowe oraz na wiele gatunków drewna. A co z mikrocementem na ogrzewaniu podłogowym? Mikrocement jak najbardziej można stosować na ogrzewanie podłogowe, jednak należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
1. Uwzględnij grubość mikrocementu przy projektowaniu wysokości wylewki
System mikrocementowy ma zaledwie 3mm i należy pamiętać, by zastosować odpowiednią wysokość wylewki, by całkowita wysokość posadzki wraz z mikrocementem pasowała do wysokości posadzki w pozostałych pomieszczeniach.
2. Wygrzej posadzkę
Na ogrzewaniu podłogowym zwykle układa się jastrych cementowy lub anhydrytowy. Gdy warstwa jastrychu zwiąże, należy włączyć ogrzewanie podłogowe, by z jastrychu odparowała woda. Należy to robić powoli, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 45-50°C, następnie zaleca się utrzymanie maksymalnej 4-5 dni. Następnie należy stopniowo zmniejszać ogrzewania o 5°C dziennie. Cały proces wygrzewanie trwa około 3 tygodni. Wilgotność podłoża nie powinna przekraczać 4%.
3. Przygotuj dylatacje
Mikrocement sam w sobie nie wymaga dodatkowych dylatacji, jednak zalecamy, by odtworzyć dylatacje w istniejącej wylewce betonowej, na której aplikowany jest mikorcement.
Poniżej wpis Artial Desing, jednego z wykonawców mikrocementu z Krakowa, w którym widzimy zdjęcia przygotowanych dylatacji pod mikrocement. Poprzednia ekipa, która wykonała posadzkę betonową, zrobiła zbyt mało dylatacji przez co beton popękał. Specjaliści z Artial Design przed przystąpieniem do właściwych prac, musieli się nieźle namęczyć, by odpowiednio przygotować istniejące dylatacje i pęknięcia pod nałożenie mikrocementu. Zszyli oni dylatacje oraz inne pęknięcia w wylewce, a następnie po wykonaniu prac, nacięli dylatacje w miejscach, w których były one potrzebne. Zazwyczaj dylatacje pojawiają się w progach drzwi lub „przecina się” duże pomieszczenia (powyżej 20m2) na mniejsze.
4. Zastosuj siatkę przed aplikacją mikrocementu
Zastosowanie siatki z włókna szklanego zniweluje naprężenia związane z późniejszym nagrzewaniem podłoża i zabezpieczy przed przenoszeniem ich na warstwę mikrocementu. Podłoże należy przeszlifować i odkurzyć a następnie nałożyć pierwszą warstwą masy, w którym zatapiamy siatkę (zestaw do wzmaniania podłoża dostępny w naszym sklepie). Warto zainwestować w dobrej jakości siatkę – te tańsze mogą się pruć. Po 3-4 godzinach nakładamy na siatkę drugą warstwą masy, by uzyskać gładką powierzchnię.
Po upływie kolejnych 3-4 godzin powierzchnię delikatnie szlifujemy, usuwamy pył i możemy nakładać pierwszą warstwę mikrocementu.
Gdy warstwa zwiąże, ponownie ją szlifujemy i nakładamy ostatnią warstwę mikrocementu.
Podczas pracy nakładania mikrocementu pod żadnym pozorem nie należy włączać ogrzewania, gdyż może to spowodować mikropęknięcia na powierzchni mikrocementu.
Dowiedz się również, dlaczego lepiej wzmacniać podłoże siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową oraz obejrzyj nasz film instruktażowy ze wzmacniania podłoża.
5. Nałóż dwie warstwy lakieru
Ostatni etap to lakierowanie. Na drugi dzień po aplikacji mikrocementu nakładamy 2 warstwy dedykowanego lakieru do mikrocementu. Odstęp między jedną warstwą a drugą powinien wynosić minimum 12 godzin. Dlaczego na ściany (z wyjątkiem pomieszczeń mokrych) zalecamy jedną warstwę lakiery a na podłogę dwie? Podłoga narażona jest na większe obciążenia i uszkodzenia, dlatego, by mieć pewność, że jest dokładnie zabezpieczona, zalecamy dwukrotne lakierowanie. Przy jednej warstwie może się zdarzyć, że niektóre miejsca zostały niedokładnie pokryte lakierem, przy dwóch minimalizujemy to ryzyko. Warto wspomnieć, że najlepsze lakiery do mikrocementu to poliuretanowe lakiery dwuskładnikowe (np. PU Fest 2K). Zapewniają one optymalną wytrzymałość, wodo i plamoodporność, łatwo się rozprowadzają, nie żółkną, nie zostają na nich ślady od wałka.
Posadzka jest gotowa do użytkowania po 7 dniach. Wtedy też można uruchomić ogrzewanie podłogowe.
Najczęściej zadawane pytania:
- Czy mogę zastosować mikrocement na ogrzewaniu podłogowym?
Tak.
- Czy mikrocement nie stanowi zbyt dużego oporu cieplnego?
Nie. Warstwa mikrocementu jest bardzo cienka a sam mikrocement dobrze przewodzi ciepło.
- Czy można stosować mikrocement na anhydryt?
Tak.
- Czy mikrocement nie pęka pod wpływem zmian temperatury?
Nie. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki polimerów mikrocement jest elastyczny i nie pęka, daltego mikrocement można stosować na ogrzewanie podłogowe, w saunach czy do wykończenia kominków.