Mostek sczepny: przygotowanie podłoża pod mikrocement [film instruktażowy]

 

W dzisiejszym filmie Borys z Pracowni Betonu pokazuje, jak poprawnie przygotować podłoże pod mikrocement przy użyciu mostka sczepnego i siatki z włókna szklanego.

Zestaw do wzmacniania podłoża do kupienia w naszym sklepie.

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na YouTubie. Kolejne filmy już wkrótce.

Mostek sczepny – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Mostek sczepny to środek gruntujący mający za zadanie poprawę przyczepności warstw betonu pomiędzy którymi został nałożony. Najczęściej stosowany na stary czy uszkodzony beton w celu lepszego wiązania z warstwą naprawczą. W jego skład wchodzą silnie wiążące środki chemiczne, a dodatkowo jest odporny na wodę i mróz. Czynniki te sprawiają, że znajduje swoje zastosowanie nie tylko w zwykłym budownictwie, ale także w specjalistycznym. Często używany w naprawach mocno obciążonych betonowych podłoży w budownictwie inżynieryjnym czy narażonym na działanie wody budownictwie hydrotechnicznym. Beton architektoniczny

Na jakich materiałach uzyskamy pożądany efekt?
Mostek sczepny polecany jest szczególnie jako grunt na podłoża o bardzo niskiej chłonności, takie jak szczelny beton czy powierzchnie mające styczność z metalem. Powstały nawet odmiany o działaniu antykorozyjnym, używane w szczególności w miejscach, gdzie dochodzi do kontaktu z wodą. Między innymi podczas napraw mostów, oczyszczalni ścieków czy związanych z kanalizacją. Swoje zastosowanie znajdzie także podczas sklejania wielkich płyt betonowych czy chociażby spajania z płytami pilśniowymi czy drewnem. Dodany do zaprawy wykazuje również właściwości uelastyczniające, dzięki czemu zapobiega pękaniu, co będzie idealnym rozwiązaniem podczas wylewania posadzek przemysłowych czy jastrychów. Ponadto sprawdzi się również podczas kontaktu z powierzchniami kamiennymi, żelbetonowymi czy ceramicznymi.

Inne zastosowanie
W zależności od rodzaju i posiadanych cech charakterystycznych mosty sczepne mają także inne zastosowanie. Producenci zazwyczaj informują nas o dodatkowych możliwościach produktu na etykiecie. A z niej dowiemy się na przykład, że mosty sczepne mogą być używane do udoskonalenia betonów, zapraw czy klei, nadając im nowych cech charakterystycznych dla tego produktu, takich jak wodoodporność czy elastyczność.

Mostek sczepny – najważniejsze właściwości

  • zwiększa przyczepność
  • charakteryzuje się wysoką wytrzymałością
  • chroni nową warstwę przed niekorzystnym działaniem podłoża
  • redukuje poślizg co ułatwia nakładanie kolejnej warstwy
  • posiada zdolności hydroizolacyjne
  • do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
  • odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych
  • uelastycznia