Beton dekoracyjny w domu: 5 niesamowitych betonowych domów
Beton dekoracyjny inaczej zwany betonem architektonicznym to jeden z najgorętszych trendów w architekturze ostatnich lat. To właśnie beton jest jednym z niewielu materiałów, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a paleta kolorów i wzornictwo mogą być inspirowane elementami znajdującymi się w otaczającym krajobrazie, takimi jak koryto rzeki, las czy plaża. Beton architektoniczny używany jest do wykończenia tarasów, podłóg, blatów kuchennych, ścian, sufitów, plaż basenowych i innych.
Beton nie jest już smutny szary i nudny, teraz jest uważany za piękny element dekoracyjny. Postępy w zakresie narzędzi do obróbki betonu, barwników do betonu, tekstur i wzorów sprawiły, że beton jest najbardziej wszechstronnym, trwałym i opłacalnym materiałem na rynku.
Dowiedz się, jak można wykorzystać niestandardowy beton dekoracyjny w domu. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych domów, w których dominuje beton. Co ciekawe, wszystkie projekty są z Ameryki Łacińskiej. Za co Latynosi tak kochają beton dekoracyjny?
1. Casa Tiny, Puerto Escondido, Meksyk
W pobliżu Puerto Escondido, meksykańskiego kurortu nad Oceanem Spokojnym i mekki surferów, znajduje się niezwykły dom – „Casa Tiny”. Mały domek na plaży, będący jedną z pierwszych prac młodego architekta Aranzy de Ariño, to romantyczne miejsce dla dwojga. Urządzono go w minimalistycznym stylu. Składa się z kuchni, łazienki i otwartej sypialni na antresoli. Zbudowany z betonu i rodzimego twardego drewna dom otwiera się żaluzjami na betonowy taras, który z jednej strony wije się wokół basenu, a z drugiej stanowi przedłużenie kuchni.
Dach, płyty podłogowe, schody i meble zbudowano z betonu, który pojawia się wszędzie w całym domu, dodając mu surowego charakteru. Drugim ważnym materiałem budowlanym jest rodzime drewno Parota – ciemne drewno w kolorze miodu. Posłużyło do wykonania drzwi, okien, szaf i półek. Choć domek jest mały, solidne i trwałe materiały sprawiają, że Casa Tiny daje poczucie bezpieczeństwa i swoistej wykwintności.
A teraz uwaga – domek można wynająć na Airbnb! (ceny od ok. 600 zł za noc)

Betonowe wnętrze nie przytłacza, bo jest całkowicie otwarte na ogród i otaczającą dziką przyrodę.

Wyposażenie kuchni stanowią tylko niezbędne sprzęty – kuchenka, zlew oraz wygodna, długa wyspa kuchenna. Wyspę odlano z betonu, lecz podobny efekt można osiągnąć stosując wykończenie z mikrocementu.

Minimalistyczna sypialnia, w której znajduje się jedynie łóżko oraz ogromne okno z widokiem na naturę z pewnością ułatwi odpoczynek i ucieczkę od cywilizacji.

Ściany w łazience jak i w całym domu pozostawiono surowe betonowe ściany. Sprawdź więcej inspiracji z betonem w łazience.
2. Casa Mirador, Las condes, Chile
Kolejny projekt zrealizowano niemal dokładnie po drugiej stronie globu, w Las Condes – mieście w aglomeracji Santiago de Chile. Dom Casa mirador (hiszp. dom widokowy) zaprojektowało biuro +aquitectos. Budynek wznosi się na szczycie wzgórza, którego rozpościera się zapierających dech w piersiach widok na dolinę i na Andy.
Konstrukcję wykonano z betonu, a dla poprawy izolacji dodatkowo pokryto ją od zewnątrz wentylowaną fasadą z prefabrykowanych płyt betonowych, zachowując monochromatyczny charakter projektu. W budynku zastosowano różne formy betonu dekoracyjnego. Na fasadzie umieszczono wspomniane już panele betonowe. Na suficie króluje surowy beton z widocznym deskowaniem. Plażę basenu i taras pokrywają betonowe płytki. Z kolei podłogę we wnętrzu wykonano z lastryko (terazzo).

Ogromne okrągłe lampy emitują ciepłe światło, które kontrastuje z szarością sufitu i ścian oraz błękitem wody.

Przytulności wnętrzu dodają dodają dodatki w ciepłych kolorach ziemi – welurowe poduszki, dywan w etniczne wzory nawiązujące do andyjskiego folkloru.

Dzieła sztuki ozdabiają surowe, betonowe ściany i nawiązują kolorystycznie do pozostałych dodatków.

Betonowe płyty elewacyjne to eleganckie i trwałe wykończenie budynku.
3. Casa Vila Pinhal, Itirapina, Brazylia
Projekt Casa Vila Pinhal autorstwa Alexandre Faccina w Itirapina w stanie São Paulo. 2018 Dom nawiązuje do tradycji brutalistycznej, która w Brazylii zyskała ogromną popularność w latach 1960. Sama bryła budynku jest niezwykła. Dom koncentruje się wokół okrągłego salonu i spiralnych schodów betonowych, które łączą dwa poziomy budynku. Budynek z zewnątrz robi wrażenie potężnego bunkra, jednak po wejściu na do środka okazuje się, że dzięki zastosowaniu licznych okien i luksfer konstrukcja jest dość lekka.

Oryginalna bryła budynku zapowiada równie ciekawe wnętrze.

Wnętrze jest przestronne i pełne światła. Beton choć dominuje, w żaden sposób nie przytłacza. Czytaj więcej o betonie w salonie.

Projektant postawił na ciekawe dodatki. Z szarością betonu doskonale współgra żółto-czarny zestaw wypoczynkowy. Z kolei krzesła z przezroczystego plastiku zestawione z drewnianym okrągłym stołem wnoszą powiew nowoczesności.

Wchodząc po spiralnych schodach na piętro, widzimy salon z innej perspektywy (czytaj więcej o schodach betonowych).

Sypialnia jest pełna światła i oszczędnie urządzona. Na podłodze zastosowano beton polerowany a jedna ze ścian prezentuje odkrytą cegłę. Czytaj więcej o betonie w sypialni.
4. Carassale House La Esmeralda, Argentyna
Costa Esmeralda to prywatny dom położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego w odległości 400 km od Buenos Aires. Dom stoi niemal na wydmach, pośród drzew sosnowych. Został zaprojektowany przez BAK Architects dla rodziny z trojgiem małych dzieci, która często przyjmuje gości. Dlatego też część wspólna – kuchnia połączona z salonem oraz taras wypoczynkowy musiały być obszerne, z kolei sypialnie bardziej kabinowe (dom ma 160 m2). Dom jest parterowy, zbudowany z betonowych prefabrykatów, które pozostawiono odkryte. To, co od razu rzuca się w oczy, to sięgające od podłogi do sufitu okna z każdej strony budynku, za którymi można podziwiać przyrodę.

Poprzez ogromne przesuwne okna taras łączy się się z salonem. Argentyńczycy uwielbiają wspólne grillowanie, dlatego taras z grillem to must have.

Po otwarciu przesuwnych okien salon staje się jedną przestrzenią z tarasem.

Centralnym punktem salonu połączonego z kuchnią jest betonowy stół oraz kominek, który będzie rozgrzewał w chłodne wieczory.

Łóżko to całe wyposażenie sypialni. Projektant założył, że skoro mieszkańcy będą spędzać większość czasu razem w salonie lub na tarasie, to nic więcej oprócz wygodnego miejsca do spania nie jest potrzebne.

W łazience znajduje się prosta, biała armatura. Prysznic typu walk-in wydaje się wykonany z drewna, jednak jest to tylko efekt gry światła na betonowej ścianie. Po zdjęciu szalunku na betonie odwzorowały się słoje desek. Czytaj także: Mikrocement pod prysznicem i na brodziku typu walk-in
5. Chuburná House, Chuburná, Meksyk
Nasza ostatnia propozycja to prosty wielowymiarowy betonowy dom położony na zacisznej i spokojnej plaży na wybrzeżu Jukatanu. Z tarasu rozpościera się niesamowity widok na turkusowe wody Morza Karaibskiego. Poznajcie Chuburná House autorstwa Cabrera Arqs.
Wnętrze ma dość prostą dekorację, kolory i faktury oraz architektura domu sprawiają, że jest to idealna przestrzeń architektoniczna na relaks i oderwanie się od świata. Według projektantów najważniejszą rzeczą jest przestrzeń i światło, dlatego zdecydowali się na neutralne szare kolory polerowanego betonu, zarówno na podłogach i ścianach. Stanowi on kontrast z drewnem, które pojawia się wszędzie, w dekoracjach, meblach i na drzwiach.
Dzięki dużym oknom światło przenika do domu w subtelny i kontrolowany sposób, tworząc wewnątrz wyjątkową atmosferę zachęcającą do relaksu, czytania i medytacji. Okna pozawalają również kontemplować ogrom morza, które znajduje się tuż obok.

Od frontu domu znajduje się basen i taras.

Sjesta w hamaku z widokiem na morze to spełnienie zimowych marzeń niejednego zmarzlucha.

Betonowe schody i drewniane drzwi wejściowe zapowiadają styl, który zastaniemy również w środku.

Salon, jadalnia, kuchnia i taras to jedna wspólna przestrzeń.

Tradycyjne płytki na podłodze wyglądają niemal jak dywan na tle posadzki z polerowanego betonu. Odzielają wizualnie strefę kuchenną od strefy wypoczynkowej. Blaty kuchenne również zostały wykonane z betonu, a ich frontu z drewna. Ściany pokryto mikrocementem.

Drewniane meble można znaleźć w całym domu. Leżaki mogą stać zarówno w salonie jak i można je zabrać pobliską plażę.

Schody z mikrocementu to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Zobacz, jak wykonać takie schody z mikrocementu.