Beton architektoniczny w sypialni? Tak!
Sypialnia to nasz azyl, to miejsce, w którym odpoczywamy i relaksujemy się po trudach dnia. Przestrzeń ta powinna być harmonijna i uporządkowana, sprzyjać wyciszeniu i uspokojeniu, dlatego tak ważne jest, by była zaprojektowana zgodnie z naszymi potrzebami, wygodnie, a jednocześnie cieszyła oko i była stylowa.
Wiele razy pisaliśmy o zastosowaniu betonu architektonicznego w dekoracji wnętrz. Projektanci najchętniej stosują go w łazienkach oraz w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, czyli w salonie. Pomysł, by zastosować beton również w sypialni, może wydawać się zbyt awangardowy, a wnętrze z wykorzystaniem betonu zimne i mało przytulne. Spróbujemy udowodnić, że wcale tak nie jest.
Mikrocement na ścianie w sypialni
Mikrocement świetnie sprawdza się jako okładzina ścian. Stosując go, oszczędzamy sobie malowania ścian co kilka lat i uporczywego usuwania plam. Kolor nie blaknie, nie żółknie, a wszelkie zabrudzenia schodzą przy użyciu wody i delikatnego detergentu. Mikrocement można zastosować na wszystkich ścianach, lecz gdy nasza sypialnia jest niewielkich rozmiarów, bezpieczniej użyć go na jednej ścianie, najlepiej tej, przy której będzie stał zagłówek łóżka.

Ściana wykonana przy użyciu mikrocementu Festwall. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

Jedna ściana oraz szafka nocna pokryte mikrocementem, na podłodze drewniany parkiet=połączenie doskonałe. Projekt autorstwa czeskiego biura architektonicznego B² Architecture.

Wysmakowana sypialnia projektu rumuńskiego Bogdan Ciocodeica Studio z mikrocementem w roli głównej

Ściana z czarnego mikrocementu w sypialni, Festfloor Go! Kolor FF9011, wykonanie: Beton Koncept

Ta zainspirowana brutalizmem i stylem industrialnym sypialnia została zaprojektowana przez australijskiego architekta Matta Woodsa. Mikrocementowa ściana współgra z drewnianą podłogą i zabudową szaf. „Klienci szukali bardziej minimalistycznego stylu życia i stworzenia przestrzeni wolnej od bałaganu i zanieczyszczeń wizualnych” – mówi projektant.

Niesamowity projekt sypialni ze ścianą z mikrocementu, drewnianym parkietem i oszałamiającym widokiem na okolicę. Dom w stolicy Brazylii zaprojektowany przez studio 3.4 Arquitectura.
Beton w sypialni: płyty z betonu architektonicznego
Oryginalnym rozwiązaniem jest też udekorowanie ścian płytami z betonu architektonicznego. Płyty mają 1-2 cm grubości i różne wymiary oraz porowatość. Najciekawszy efekt uzyskamy, stosując te najbardziej porowate przypominające surowy beton. Niestety, czasami konstrukcja ściany nie pozwala na obciążenie jej tak dużym ciężarem. W takiej sytuacji możemy stworzyć efekt betonowych płyt przy użyciu mikrocementu.

Nowoczesna loftowa sypialnia, w której płyty betonowe połączono z bieloną deską na podłodze. Wnętrze dopełniają jak zwykle tkaniny utrzymane w podobnej kolorystyce, ale o różnej fakturze – włochaty dywan shaggy, narzuta o splocie swetrowym, sztruksowe poduszki, biała pościel i tapicerowany zagłówek [źródło zdjęcia].

Kolejny przykład użycia płyt betonowych w loftowym wnętrzu [źródło zdjęcia].

Odrobina koloru, czyli połącznie szarości ściany i pościeli z miętą poduszek, bordo zagłówka i złoto-miedzianymi lampkami. Świeżo i nowocześnie [źródło zdjęcia].
Beton w sypialni: posadzka z mikrocement, posadzka z betonu
Mikrocement, czyli bardzo cienka warstwa wykończeniowa doskonale sprawdza się na podłogach. Mimo że ma zaledwie kilka milimetrów grubości, jest bardzo odporna, a ze względu na brak łączeń i fug łatwo utrzymać ją w czystości. Mikrocement dobrze przewodzi ciepło i może być stosowany na ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu po podłodze miło się chodzi na bosaka nawet w środku zimy. Podłogi z mikrocementu mogą być w dowolnym kolorze, choć oczywiście wśród projektantów królują odcienie szarości. Do tego mikrocement możemy wykończyć matowo lub na wysoki połysk w zależności od użytego lakieru. Co powiecie na poniższe propozycje?

Niezobowiązująca sypialnia na luzie. Mikrocement na podłodze wykończony lakierem półmatowym. Przytulności wnętrzu nadają głównie tkaniny – długie i suto marszczone zasłony oraz pościel – a także drewniane belki stropowe. Projekt zrealizowany w Marsylii przez firmę Beton Terrazzo.

Ciekawy efekt zastosowania betonu polerowanego na podłodze oraz surowego tynku betonowego na suficie w połączeniu z bielą ścian. Dzięki temu zabiegowi niewielka sypialnia optycznie powiększyła się i nabrała głębi. Całość wnętrza utrzymana w subtelnych odcieniach szarości i bieli, bez zbędnych ozdób i mebli. Minimalizm w stu procentach. Projekt autorstwa katalońskiego duetu Daniel Redolat i Marià Castelló zrealizowany na Formenterze.
Beton w sypialni: meble do sypialni z betonu architektonicznego
A jeśli nie betonowe pokrycie podłóg i ścian, to co? Zawsze możemy zacząć od mebli odlanych z betonu architektonicznego lub pokrytych mikrocementem. W sypialni największy wybór mamy wśród betonowych szafek nocnych i lamp.

Szafka nocna z Etsy – góra odlana z betonu + drewniane nóżki, cena ok. 775zł.

Kolejna minimalistyczna szafka nocna z Etsy – tym razem wisząca. Brak nóżek nadaje tej, bądź co bądź, masywnej bryle wizualnej lekkości, sprawia, że całość wydaje się zdecydowanie bardziej dynamiczna i optycznie powiększa niewielkie wnętrze. Cena ok. 642zł

Lampa z betonową podstawą od BlowUpDesign. Cena 149,00 zł.

Lampa z betonową podstawą o geometrycznym kształcie do kupienia w amerykańskim sklepie Restoration Hardware. Cena ok. 185$.

Betonowa lampa wykonana z betonu architektonicznego Archifest – zobacz, jak ją zrobić.
Bloczki betonowe
Jeśli brakuje nam odwagi, by zastosować beton architektoniczny na większych powierzchniach w sypialni, zawsze możemy wykorzystać bloczki betonowe – tani i uniwersalny materiał, który wprowadzi do wnętrza szczyptę industrialnego charakteru.

Bloczki betonowe jako stelaż łóżka – lepsze niż palety (i mniej skrzypi 🙂 [źródło zdjęcia]

Szafka nocna z bloczków. Kreatywność przede wszystkim! [źródło zdjęcia]

Regał z bloczków i desek pomieści wszystko [źródło zdjęcia].
Jeśli planujesz wykorzystać beton architektoniczny w swoim wnętrzu, a nie masz sprawdzonej ekipy, możemy polecić Ci fachowców, z którymi współpracujemy. Cena za wykonanie posadzki z mikrocementu zaczyna się od 200 zł/m2 a koszt wykończenia ściany od 100 zł/m2 (podane ceny zawierają koszt materiałów i robocizny). Zapraszamy do kontaktu.
Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektonicznym. Jeśli Ci się podobał, koniecznie przeczytaj pozostałe teksty:
- Dlaczego beton architektoniczny w łazience to świetny wybór?
- Beton na tarasie i w ogrodzie – jak stworzyć ogród marzeń
- Beton w salonie: mikrocement i dodatki z betonu architektonicznego
- Beton w kuchni – 16 niebanalnych wnętrz z betonem w roli głównej. Inspiracje
- Betonowe dekoracje weselne – styl industrialny, boho, rustykalny…
- Beton i mikrocement w salonie fryzjerskim – 10 inspirujących wnętrz
- 8 najciekawszych budynków z użyciem betonu architektonicznego w Polsce