Dlaczego beton w łazience to świetny wybór?

 

Beton architektoniczny wydaje się być stworzony do wykorzystania w łazience. Z powodzeniem zastąpi kafelki, jest też dużo tańszy i łatwiejszy w obróbce niż naturalny kamień. Do wyboru mamy płyty z betonu architektonicznego, odlewane blaty i umywalki lub okładziny ścian i posadzki z mikrocementu a nawet betonowe dodatki takie jak np. mydelniczki. Beton dekoracyjny.

Przejrzyj najlepsze projekty wnętrz z betonem, które Cię zachwycą i ułatwią planowanie swojej wymarzonej łazienki.

 

 

Mikrocement w łazience: ściany i podłoga

Od jakiegoś czasu mikrocement króluje w magazynach wnętrzarskich jako najmodniejsze wykończenie łazienek. Wśród jego zalet oprócz stylowego wyglądu możemy wymienić trwałość, łatwości aplikacji oraz utrzymania czystości – nie ma fug, a powierzchnia jest gładka, dzięki czemu nie zbiera się brud i osad z mydła (w celu zapewnienia optymalnej pielęgnacji do codziennego sprzątania można używać dedykowanego środka do mikrocementu, dobry będzie np. FESTCleaner a do osadów z kamienia i mydła FESTCalc). Do tego mikrocement  jest wodoodporny, dlatego można go stosować w kabinach prysznicowych i do wykończenia odpływów liniowych.

Zobacz gotowy efekt mikrocementu FESTFLOOR Life w łaziecne i kuchni:

Mikrocement łazienka –  tutaj możecie znaleźć najczęściej zadawane pytania dotyczące mikrocementu w łazience.

 

Australijski architekt Matt Woods od lat specjalizuje się w architekturze inspirowanej industrializmem i brutalizmem. W tej łazience zaproponował monochromatyczną paletę kolorów opartej na szarościach i czerni, uzupełniając ją armaturą i wieszakami w kolorze złotym.

 

Łazienka w luksusowej restauracji Manzoni w Mediolanie zaprojektowana przez Toma Dixona, brytyjskiego projektanta przemysłowego, jedna z najciekawszych postaci europejskiego wzornictwa. Przy tworzeniu projektów, inspirowanych fabryczną surowością, Dixon sięga przede wszystkim po beton, kamień, metal i szkło. Chłodna tonacja kolorystyczna przełamywana bywa często ciepłem mosiądzu i złota, jak w przypadku ten łazienki.

 

 

 

W tym przestronnym i jasnym pokoju kąpielowym króluje minimalizm. Dzięki zastosowaniu mikrocementu na ścianach i podłodze uzyskano gładką elegancką powierzchnię bez fug, która stanowi idealne tło dla mocno okrojonego wyposażenia. Centrum łazienki jest wolno stojąca biała wanna, a jedynymi dodatkami drewniany stolik i wieszak oraz komplet trzech wiszących lamp. Projekt: Honey and Spice (Niemcy)

 

Po przeciwnej stronie łazienki znajdują się umywali i zabudowany prysznic. Projekt: Honey and Spice (Niemcy)

 

mikrocement w łazience

Mikrocement idealnie komponuje się z drewnem, które ociepla nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Podobnie rzecz się ma z odpowiednio dobranym oświetleniem (dużo punktów świetlnych). Projekt: Shariati Interior Design (Iran)

 

 

Beton architektoniczny z powodzeniem wpasowuje się w aranżacje łazienek w stylu boho. Posadzka i ściany z mikrocementu FestfloorGo! Kolor FF2002 July Go Beige. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

 

Ściana w łazience pokryta mikrocementem Festwall w odcieniu GR3 z satynowym wykończeniem.

 

Łazienka inspirowana stylem marokańskim z białym mikrocementem FestfloorGo! Kolor: FF9003. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

 

beton

Propozycja łazienki z betonem z elementami stylu glamour. Projekt: Olivier Chabaud Architecte

 

Beżowy mikrocement Festfloor Go! Kolor Classic Beige FF2005 w tej łazience idealnie komponuje się z tekstyliami, obrazkami, koszyczkami, wazonami czy żywymi kwiatami. Zastosowanie betonu we wnętrzu nie oznacza, że automatycznie stanie się ono zimne i nieprzytulne. Tylko od nas zależy, jak je zaaranżujemy – wystarczy odpowiednio dobrać dodatki. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

 

beton

Łazienka w stylu rustykalnym. Klimat wnętrzu nadaje betonowa wanna oraz stare deski. Projekt: Vincent Van Duysen

 

 

Mikrocement to nie tylko odcienie szarości. W tej uroczej łazience zastosowano bladoróżowy mikrocement Festwall – zobacz więcej zdjęć z realizacji.

 

Beton w łazience: płyty z betonu architektonicznego 

Dobrym pomysłem na wykorzystanie betonu architektonicznego są również gotowe płyty betonowe. Ich montaż jest szybki i prosty a do tego są dostępne w niezliczonych kształtach i kolorach.

 

płyty z betonu architektonicznego w łazience

Zupełnie niesamowite i bardzo odważne wnętrze, w który beton pojawia się wszędzie – na ścianach, na podłodze oraz na suficie. Projekt: SPASM Design Architects

 

 

Niezawodne połączenie betonu z drewnem w niewielkiej łazience – Festfloor Life (kolor GR2 i GR4). Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

 

Jeszcze mała dygresja dotycząca bezpieczeństwa stosowania betonu do wykończenie wnętrz – wielu polskich producentów płyt betonowych zapewnia, że produkują płyty „ekologiczne, bez użycia w produkcji, szkodliwych sztucznych włókien” oraz że ich produkt jest bezpieczny dla alergików, dzieci, zwierząt.

Czym są zatem owe szkodliwe sztuczne włókna? Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to rakotwórczy azbest, ale jego użycia do produkcji płyt betonowych zaprzestano w 1998 roku. Włókna, które obecnie dodaje się do betonu i które zwiększają jego wytrzymałość, m.in. na rozciąganie, składają się z polipropylenu, włókna szklanego, bazaltu czy różnych polimerów (więcej o włóknach do betonu). Włókna do betonu są całkowicie bezpieczne i nie należy się ich obawiać.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo betonu dla alergików, musimy pamiętać, że naturalnie występującym w cemencie i betonie alergenem jest chrom. Silnie uczulający jest szczególnie chrom sześciowartościowy, który w przeszłości był przyczyną chorób zawodowych murarzy, betoniarzy i innych pracowników budowlanych. Aktualnie do betonu dodaje się specjalne reduktory, dzięki którym można omawiany metal w cemencie i betonie przekształcić w sól zupełnie nieuczulającą (zgodnie z normami Unii Europejskiej). Beton i cement wyprodukowany na terenie UE jest bezpieczny dla alergików (źródło, źródło).

 

 

Łazienkowe dodatki z betonu architektonicznego

W sieci możemy też znaleźć mnóstwo stylowych i designerskich dodatków wykonanych z betonu. Wiele z nich można również wykonać samodzielnie używając gotowej mieszanki betonowej.

Czy uchwyt na papier toaletowy może być ładny i stylowy? Francuzi udowodnili, że tak. Uchwyt do papieru Cloud z betonu architektonicznego. Lyon Béton, 140 EUR

 

Zestaw łazienkowy z betonu. Zestaw zawiera: pojemnik na mydło, uchwyt na szczoteczkę, kubek, mydelniczkę,  pojemnik na płatki kosmetyczne, uchwyt na szczotkę do toalety. Amazon, 67 GBP

 

Zestaw łazienkowy mydelniczka, pojemnik na mydło i kubeczek na szczoteczki. 2modern, od 116$

 

Kolejna dygresja: producent powyższego zestawu zapewnia, że produkty wykonane z betonu architektonicznego wytworzone zostały z ekologicznych materiałów. Precyzuje,  że użyto certyfikowanego kruszywa, cementu portlandzkiego pierwszego gatunku (bez dodatku pyłów kominowych) i podkreśla, jak bardzo ekologiczne jest to rozwiązanie. Przeciętny klient, niebędący ekspertem w dziedzinie betonu, odetchnie z ulgą – beton z pyłami kominowymi zapewne jest toksyczny, a już na pewno nie jest eko. Nic bardziej mylnego. Pyły kominowe (popioły lotne) są cennym dodatkiem mineralnym, który znacznie zwiększa wytrzymałość betonu. Oczywiście przy produkcji mydelniczek i kubeczków nie zależy nam na zwiększonej wytrzymałości, więc możemy obejść się bez tego typu dodatków. Popioły lotne są odpadem powstałym w elektrowniach i elektrociepłowniach – oczyszczone powietrze uwalniane jest do atmosfery, a popioły lotne zostają zatrzymane. Popioły lotne są pożądanym dodatkiem do betonu towarowego (stanowią do 3% mieszanki), z którego wykonuje się słupy, ściany czy stropy. Obniżają one koszty betonu, gdyż pozyskiwane są praktycznie za darmo (ponosi się jedynie koszty transportu). Rozwiązanie to jest ekologiczne, gdyż poddajemy recyklingowi odpad, który w przeciwnym razie trafiłby do atmosfery i tworzył smog. Co ciekawe, już starożytni Rzymianie dodawali popioły wulkaniczne przy wznoszeniu swoich konstrukcji. Ich trwałość możemy podziwiać po dziś dzień (źródło).

Prawdą jest natomiast, że materiały budowlane z dodatkiem popiołów (cegła ceramiczna, żużlobeton i beton produkowany z zastosowaniem popiołów lotnych) emitują wyższe promieniowanie jonizujące (gamma). Pamiętajmy jednak, że promieniowanie jonizujące jest wszechobecne i stanowi nieodłączny składnik biosfery ziemskiej, warunkujący prawidłowy rozwój żywej materii. Jest to spowodowane obecnością radioizotopów różnych pierwiastków w przyrodzie oraz promieniowaniem kosmicznym. Dodatki mineralne stosowane w materiałach budowlanych nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, gdyż obowiązujące w Polsce normy (Prawo budowlane) i zasady kontroli promieniotwórczości naturalnej surowców i wyrobów budowlanych zapewniają spełnienie polskich i unijnych norm bezpieczeństwa (źródło).

 

Umywalki  z betonu architektonicznego

Niebanalną alternatywą dla tradycyjnych ceramicznych umywalek są umywalki odlewane z betonu architektonicznego. Możemy wybierać wśród umywalek wolno stojących, nablatowych, połączonych z blatem, okrągłych, prostokątnych…. sky is the limit!

Z koli lżejszą alternatywą dla betonowych umywalek są umywalki pokryte mikrocementem. Zwykle wykonuje się konstrukcję z płyty MDF, a następnie pokrywa warstwą podkładową nadającą przyczepność i mikrocementem w dowolnym kolorze.

 

Umywalka odlana z betonu architektonicznego wykonana na zamówienie. Projekt: Sudio McGee

 

Zaimpregnowana i wodoodporna umywalka z betonu. Pakamera, 650zł

 

Umywalka betonowa. Pakamera, 650zł

 

Płytka umywalka nablatowa. Etsy, 503 EUR

 

umywalka betonowa

Umywalka betonowa na drewnianym blacie. Native Trails Home 1330$

 

betonowa umywalka

Okrągła umywalka nablatowa odlana z betonu architektoniczego. Magnus, 229$

 

Beton architektoniczny w łazience można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Dzięki naszym produktom z linii FESTFLOOR Life, FESTWALL  oraz mieszance archiFEST możecie zrealizować każdy, nawet najbardziej ekstrawagancki pomysł. Masz pomysł na łazienkę, ale nie masz wykonawcy? Nie martw się – możemy polecić Ci fachowców, z którymi na stałe współpracujemy, wystarczy, że do nas zadzwonisz.

 


Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektonicznym. Jeśli Ci się podobał, koniecznie przeczytaj pozostałe teksty: