mikrocement-w-lazience-festfloor-1

Mikrocement Festfloor Go! w łazience, kolor FF9003 Signal white.
Zdjęcia i projekt: YUKA Studio

Dlaczego beton w łazience
to świetny wybór?

Beton architektoniczny jest wręcz stworzony do łazienki. Z powodzeniem zastąpi kafelki, jest też dużo tańszy i łatwiejszy w obróbce niż naturalny kamień. Do wyboru mamy płyty z betonu architektonicznego, odlewane blaty i umywalki lub okładziny ścian i posadzki z mikrocementu, a nawet betonowe dodatki takie jak np. mydelniczki.

—> Beton dekoracyjny.

Beton dekoracyjny może przybierać różne kolory i faktury, które mogą być inspirowane otaczającym krajobrazem, takim jak koryta rzek, lasy czy plaże. W połączeniu z drewnem, szkłem czy stalą nierdzewną, beton architektoniczny może nadać łazience nowoczesny i elegancki wygląd. Ponadto, materiał ten jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na wilgoć, co czyni go idealnym dla łazienek. Jeśli szukasz inspiracji dla swojej wymarzonej łazienki, warto przejrzeć najlepsze projekty wnętrz z betonem, które Cię zachwycą.

Mikrocement w łazience – system odporny na wodę

System mikrocementu jest odporny na wodę i nie przepuszcza wilgoci, co czyni go idealnym do stosowania w pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie czy pralnie. Składa się on z kilku warstw, które po odpowiednim utwardzeniu tworzą jednolitą powłokę, odporną na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Jego właściwości hydrofobowe sprawiają, że powierzchnie pokryte mikrocementem są łatwe do utrzymania w czystości i zapewniają długotrwałą ochronę przed działaniem wody.

Dzięki temu, że mikrocement nie ma fug, nie ma też ryzyka, że wilgoć dostanie się pomiędzy płytki, co może powodować powstawanie grzybów i pleśni. Dodatkowo, skutecznym sposobem na ochronę powierzchni mikrocementowych przed namnażaniem się bakterii i grzybów w obszarach wilgotnych jest Nano Silver Plus – dodatek do lakieru (Nano Silver Plus WB do lakieru PU FEST 2K, Nano Silver Plus SB do lakieru PU FEST TURBO), zawierający nanocząsteczki srebra o właściwościach przeciwbakteryjnych, co zapewni dodatkową ochronę przed rozwojem mikroorganizmów. Nano Silver Plus należy dodać do lakieru zgodnie z kartami technicznymi produktów.

Mikrocement w łazience: ściany i podłoga

Od jakiegoś czasu mikrocement króluje w magazynach wnętrzarskich jako najmodniejsze wykończenie łazienek. Wśród jego zalet oprócz stylowego wyglądu możemy wymienić trwałość, łatwości aplikacji oraz utrzymania czystości – nie ma fug, a powierzchnia jest gładka, dzięki czemu nie zbiera się brud i osad z mydła.

(w celu zapewnienia optymalnej pielęgnacji do codziennego sprzątania można używać dedykowanego środka do mikrocementu, np. FESTCleaner , a do osadów z kamienia i mydła FESTCalc). Do tego system mikrocementu jest odporny na wodę, dlatego można go stosować w kabinach prysznicowych i do wykończenia odpływów liniowych.

Galeria łazienek:

Beton w łazience: płyty z betonu architektonicznego 

Dobrym pomysłem na wykorzystanie betonu architektonicznego są również gotowe płyty betonowe. Ich montaż jest szybki i prosty a do tego są dostępne w niezliczonych kształtach i kolorach.

Jeszcze mała dygresja dotycząca bezpieczeństwa stosowania betonu do wykończenie wnętrz – wielu polskich producentów płyt betonowych zapewnia, że produkują płyty „ekologiczne, bez użycia w produkcji, szkodliwych sztucznych włókien” oraz że ich produkt jest bezpieczny dla alergików, dzieci, zwierząt.
Czym są zatem owe szkodliwe sztuczne włókna? Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to rakotwórczy azbest, ale jego użycia do produkcji płyt betonowych zaprzestano w 1998 roku. Włókna, które obecnie dodaje się do betonu i które zwiększają jego wytrzymałość, m.in. na rozciąganie, składają się z polipropylenu, włókna szklanego, bazaltu czy różnych polimerów (więcej o włóknach do betonu). Włókna do betonu są całkowicie bezpieczne i nie należy się ich obawiać.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo betonu dla alergików, musimy pamiętać, że naturalnie występującym w cemencie i betonie alergenem jest chrom. Silnie uczulający jest szczególnie chrom sześciowartościowy, który w przeszłości był przyczyną chorób zawodowych murarzy, betoniarzy i innych pracowników budowlanych. Aktualnie do betonu dodaje się specjalne reduktory, dzięki którym można omawiany metal w cemencie i betonie przekształcić w sól zupełnie nieuczulającą (zgodnie z normami Unii Europejskiej). Beton i cement wyprodukowany na terenie UE jest bezpieczny dla alergików (źródłoźródło).

Łazienkowe dodatki z betonu architektonicznego

W sieci możemy też znaleźć mnóstwo stylowych i designerskich dodatków wykonanych z betonu, które są coraz bardziej popularne w aranżacji wnętrz. Wiele z nich można również wykonać samodzielnie, używając gotowej mieszanki betonowej. Betonowe akcesoria to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowoczesny design, trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Zakupić lub wykonać można m.in. mydelniczki, uchwyty na papier toaletowy czy pojemniki na mydło, a nawet półki, uchwyty na ręczniki czy doniczki. Wszystkie dodatki cechują się odpornością na działanie wody i detergentów, co gwarantuje długi czas użytkowania i pozwala cieszyć się ich funkcjonalnością przez długie lata.

beton-architektoniczny-archifest

Co więcej…

Kolejna dygresja: producent powyższego zestawu zapewnia, że produkty wykonane z betonu architektonicznego wytworzone zostały z ekologicznych materiałów. Precyzuje,  że użyto certyfikowanego kruszywa, cementu portlandzkiego pierwszego gatunku (bez dodatku pyłów kominowych) i podkreśla, jak bardzo ekologiczne jest to rozwiązanie. Przeciętny klient, niebędący ekspertem w dziedzinie betonu, odetchnie z ulgą – beton z pyłami kominowymi zapewne jest toksyczny, a już na pewno nie jest eko. Nic bardziej mylnego. Pyły kominowe (popioły lotne) są cennym dodatkiem mineralnym, który znacznie zwiększa wytrzymałość betonu. Oczywiście przy produkcji mydelniczek i kubeczków nie zależy nam na zwiększonej wytrzymałości, więc możemy obejść się bez tego typu dodatków. Popioły lotne są odpadem powstałym w elektrowniach i elektrociepłowniach – oczyszczone powietrze uwalniane jest do atmosfery, a popioły lotne zostają zatrzymane. Popioły lotne są pożądanym dodatkiem do betonu towarowego (stanowią do 3% mieszanki), z którego wykonuje się słupy, ściany czy stropy. Obniżają one koszty betonu, gdyż pozyskiwane są praktycznie za darmo (ponosi się jedynie koszty transportu). Rozwiązanie to jest ekologiczne, gdyż poddajemy recyklingowi odpad, który w przeciwnym razie trafiłby do atmosfery i tworzył smog. Co ciekawe, już starożytni Rzymianie dodawali popioły wulkaniczne przy wznoszeniu swoich konstrukcji. Ich trwałość możemy podziwiać po dziś dzień (źródło).

Prawdą jest natomiast, że materiały budowlane z dodatkiem popiołów (cegła ceramiczna, żużlobeton i beton produkowany z zastosowaniem popiołów lotnych) emitują wyższe promieniowanie jonizujące (gamma). Pamiętajmy jednak, że promieniowanie jonizujące jest wszechobecne i stanowi nieodłączny składnik biosfery ziemskiej, warunkujący prawidłowy rozwój żywej materii. Jest to spowodowane obecnością radioizotopów różnych pierwiastków w przyrodzie oraz promieniowaniem kosmicznym. Dodatki mineralne stosowane w materiałach budowlanych nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, gdyż obowiązujące w Polsce normy (Prawo budowlane) i zasady kontroli promieniotwórczości naturalnej surowców i wyrobów budowlanych zapewniają spełnienie polskich i unijnych norm bezpieczeństwa (źródło).

Umywalki  z betonu architektonicznego

Niebanalną alternatywą dla tradycyjnych ceramicznych umywalek są umywalki odlewane z betonu architektonicznego. Możemy wybierać wśród umywalek wolno stojących, nablatowych, połączonych z blatem, okrągłych, prostokątnych…. sky is the limit!

Z kolei lżejszą alternatywą dla betonowych umywalek są umywalki pokryte mikrocementem. Zwykle wykonuje się konstrukcję z płyty MDF, a następnie pokrywa warstwą podkładową nadającą przyczepność i mikrocementem w dowolnym kolorze.
Na ostatnim zdjęciu w galerii obok znajdziesz umywalkę pokrytą mikrocementem Festfloor Life.

Beton architektoniczny w łazience można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Dzięki naszym produktom z linii FESTFLOOR LifeFESTWALL  oraz mieszance archiFEST możecie zrealizować każdy, nawet najbardziej ekstrawagancki pomysł. Masz pomysł na łazienkę, ale nie masz wykonawcy? Nie martw się – możemy polecić Ci fachowców, z którymi na stałe współpracujemy, wystarczy, że do nas zadzwonisz.