Beton w kuchni – 16 niebanalnych wnętrz z betonem w roli głównej. Inspiracje
Beton stał się synonimem wytrzymałości, wszechstronności i nowoczesności. W poniższym artykule ograniczymy jednak słowa, a skupimy się na realizacjach i inspiracjach, które pomogą dopasować beton architektoniczny do wymarzonych i nowoczesnych kuchni.
Swoje betonowe realizacja możesz wykonać wykorzystując gotową mieszankę betonu architektonicznego archiFest, mikrocement Festwall lub FestfloorGo! – produkty dostępne są w naszym sklepie online.
Do dzieła!
Beton w kuchni i jadalni: betonowa posadzka w kuchni
Alternatywą dla płytek w kuchni jest posadzka z betonu polerowanego lub mikrocementu. Niekwestionowaną zaletą tej ostatniej jest gładkie wykończenie bez fug i dylatacji.

Niemieckie studio Querkopf Architekten proponuje przestronną jadalnię pełną światła. Jednolita tafla podłogi wykonanej z mikrocementu koresponduje z odkrytym, surowym betonem stropu, na którym widoczne jest deskowanie.

Minimalistyczna kuchnia z posadzką pokrytą jasnym mikrocementem. Blat i wyspa również w mikrocemencie – tyle że o jeden odcień ciemniejszym. Surowość form i barw została przełamana przez stołki z regenerowanego drewna. Projekt: AR’CHIC

Nawet z betonem odpowiednio zaprojektowane wnętrze może być ciepłe i przytulne, a wszystko za sprawą odpowiednich dodatków. Beton lubi się przede wszystkim z drewnem, ale można go ocieplić dodając trochę tekstyliów (różne tekstury, geometryczne wzory, naturalne materiały), płytki z etno wzorem lub szklane staroświeckie lampy. Projekt: Ken Linsteadt Architects

Drewno i beton – połączenie doskonałe. Projekt: Richard Cole Architecture.
Jadalnia i kuchnia z betonową ścianą

Architekci często umieszczają na wizualizacjach swoich projektów ściany pokryte betonowymi płytami. Jest kilka możliwości uzyskania takiego efektu: można kupić gotowe płyty, można odlać je z betonu architektonicznego lub stworzyć efekt betonowych płyt przy użyciu mikrocementu. Wizualizacja: Dmitriy Voytsitskiy

Ściana między szafkami pokryta mikrocementem to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za fugami. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji z mikrocementem Fesftwall.

Przytulna kuchnia w mieszkaniu w Nowym Jorku autorstwa architektki Denise Lee. Blat i ściana pokryta mikrocementem stanowią jedną całość.
Betonowe blaty robocze i wyspy
Kuchnia to centrum kulinarnej kreatywności. W większości domów i mieszkań już dawno do lamusa przeszły laminowane blaty. Aktualnie na topie są blaty z betonu architektonicznego. Beton architektoniczny uzyskiwany jest w różny sposób: Można wykonać go z gotowych mas przeznaczonych do takich celów. Lub można uzyskać podobny efekt stosując mikrocement. Każde rozwiązanie jest inne, dlatego dopasuj je do własnej kuchni i własnych warunków.

Połączenie szarości betonu (betonowa wyspa i blatami odlewanymi z betonu GRC) z kolorowymi dodatkami i z feerią barw na ścianie zdradza, że projekt powstał w jakimś egzotycznym miejscu, być może nieopodal rajskiej plaży. I tak w rzeczywistości jest – dom znajduje się nad brzegiem oceanu w El Salvador. Autorzy: studio Cinco Patas Al Gatos.

Niezwykle oryginalną, geometryczną bryłę betonowej wyspy połączono z białą cegłą, betonowym blatem roboczym oraz podłogą z żywicy epoksydowej w kontrastującym kolorze. Projekt: NU Architectuuratelier
Betonowa wyspa kuchenna w nowoczesnym wnętrzu
Wyspa kuchenna pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, zarazem pozwalając osobie przygotowującej posiłek na stały kontakt z domownikami lub gośćmi zasiadającymi w salonie. Dzięki wyspie zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania i zainstalowania wielu sprzętów. Mając ten luksus możemy umieścić w niej chłodziarkę na wino, podświetlaną szafeczkę do alkoholu, półki na książki kucharskie. Wyspa w kuchni jest modnym i praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przestronnych wnętrzach.

Przepiękna, dopracowana w każdym detalu wyspa kuchenna zaprojektowana przez austriacką pracownię Steininger Designers.

Połączenie tradycyjnych szafek w kolorze ciemnego drewna z szarością betonu i bielą zabudowy kuchennej prezentuje się bardzo elegancko. Projekt: Urbane Projects Pty Ltd

Betonowa wyspa z tego projektu jest dość długa i masywna, ale w tak dużym wnętrzu w stylu industrialnym, nie stanowi to problemu, a wręcz jest pożądane. Z wyspą koresponduje posadzka z betonu polerowanego. Projekt: Matt Gibson

Projektanci z londyńskiej pracowni BeauConcrete rzucili wyzwanie grawitacji i stworzyli niezwykle oryginalną, zakrzywioną wyspę kuchenną odlaną z betonu architektonicznego. Przeczytaj, jak powstawała.
Betonowe meble kuchenne
Dzięki bardzo wysokiej przyczepności do podłoża mikrocement Festfloor można stosować jako okładzina szafek kuchennych.

Dzięki mikrocementowi możesz wyczarować zupełnie nowe fronty szafek i odmienić charakter kuchni. Wymaga to przygotowań i dużej precyzji wykonania, ale warto włożyć ten wysiłek, bo efekt jest spektakularny. Na zdjęciu realizacja z mikrocementem Festwall.

Dzięki ochronnej warstwie wysokiej klasy lakieru poliuretanowego, szafki są zabezpieczone przed wilgocią i brudem.

Zabudowa kuchenna wykonana z regenerowanego drewna i mikrocementu prosto z Hiszpanii (pracownia Edwin Ruijter).
Podziel się z nami swoimi betonowymi realizacjami! Masz ciekawy pomysł na beton w kuchni? Daj nam znać, a doradzimy, jak go zrealizować.
Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektonicznym. Jeśli Ci się podobał, koniecznie przeczytaj pozostałe teksty:
- Dlaczego beton architektoniczny w łazience to świetny wybór?
- Beton na tarasie i w ogrodzie – jak stworzyć ogród marzeń
- Beton architektoniczny w sypialni? Tak!
- Beton w salonie: mikrocement i dodatki z betonu architektonicznego
- Betonowe dekoracje weselne – styl industrialny, boho, rustykalny…
- Beton i mikrocement w salonie fryzjerskim – 10 inspirujących wnętrz
- 8 najciekawszych budynków z użyciem betonu architektonicznego w Polsce
- Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?