Beton w kuchni – 16 niebanalnych wnętrz z betonem w roli głównej. Inspiracje

 

Beton stał się synonimem wytrzymałości, wszechstronności i nowoczesności. W poniższym artykule ograniczymy jednak słowa, a skupimy się na realizacjach i inspiracjach, które pomogą dopasować beton architektoniczny do wymarzonych i nowoczesnych kuchni.

Swoje betonowe realizacja możesz wykonać wykorzystując gotową mieszankę betonu architektonicznego archiFest, mikrocement Festwall lub FestfloorGo! – produkty dostępne są w naszym sklepie online.

Do dzieła!

 

Beton w kuchni i jadalni: betonowa posadzka w kuchni

Alternatywą dla płytek w kuchni jest posadzka z betonu polerowanego lub mikrocementu. Niekwestionowaną zaletą tej ostatniej jest gładkie wykończenie bez fug i dylatacji.

Niemieckie studio Querkopf Architekten proponuje przestronną jadalnię pełną światła. Jednolita tafla podłogi wykonanej z mikrocementu koresponduje z odkrytym, surowym betonem stropu, na którym widoczne jest deskowanie.  

 

posadzka kuchnia beton

Minimalistyczna kuchnia z posadzką pokrytą jasnym mikrocementem. Blat i wyspa również w mikrocemencie – tyle że o jeden odcień ciemniejszym. Surowość form i barw została przełamana przez stołki z regenerowanego drewna. Projekt: AR’CHIC

 

Nawet z betonem odpowiednio zaprojektowane wnętrze może być ciepłe i przytulne, a wszystko za sprawą odpowiednich dodatków. Beton lubi się przede wszystkim z drewnem, ale można go ocieplić dodając trochę tekstyliów (różne tekstury, geometryczne wzory, naturalne materiały), płytki z etno wzorem lub szklane staroświeckie lampy. Projekt: Ken Linsteadt Architects

 

drewno beton

Drewno i beton – połączenie doskonałe. Projekt: Richard Cole Architecture.

 

Jadalnia i kuchnia z betonową ścianą

jadalnia beton

Architekci często umieszczają na wizualizacjach swoich projektów ściany pokryte betonowymi płytami. Jest kilka możliwości uzyskania takiego efektu: można kupić gotowe płyty, można odlać je z betonu architektonicznego lub stworzyć efekt betonowych płyt przy użyciu mikrocementu. Wizualizacja: Dmitriy Voytsitskiy

 

kuchnia beton

Ściana między szafkami pokryta mikrocementem to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za fugami. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji z mikrocementem Fesftwall.

 

Przytulna kuchnia w mieszkaniu w Nowym Jorku autorstwa architektki Denise Lee. Blat i ściana pokryta mikrocementem stanowią jedną całość.

 

Betonowe blaty robocze i wyspy

Kuchnia to centrum kulinarnej kreatywności. W większości domów i mieszkań już dawno do lamusa przeszły laminowane blaty. Aktualnie na topie są blaty z  betonu architektonicznego. Beton architektoniczny uzyskiwany jest w różny sposób: Można wykonać go z gotowych mas przeznaczonych do takich celów. Lub można uzyskać podobny efekt stosując mikrocement. Każde rozwiązanie jest inne, dlatego dopasuj je do własnej kuchni i własnych warunków.

 

Połączenie szarości  betonu (betonowa wyspa i blatami odlewanymi z betonu GRC) z kolorowymi dodatkami i z feerią barw na ścianie zdradza, że projekt powstał w jakimś egzotycznym miejscu, być może nieopodal rajskiej plaży. I tak w rzeczywistości jest – dom znajduje się nad brzegiem oceanu w El Salvador. Autorzy: studio Cinco Patas Al Gatos.

 

beton w kuchni

Niezwykle oryginalną, geometryczną bryłę betonowej wyspy połączono z białą cegłą, betonowym blatem roboczym oraz podłogą z żywicy epoksydowej w kontrastującym kolorze. Projekt: NU Architectuuratelier

 

Betonowa wyspa kuchenna w nowoczesnym wnętrzu

Wyspa kuchenna pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, zarazem pozwalając osobie przygotowującej posiłek na stały kontakt z domownikami lub gośćmi zasiadającymi w salonie. Dzięki wyspie zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania i zainstalowania wielu sprzętów. Mając ten luksus możemy umieścić w niej chłodziarkę na wino, podświetlaną szafeczkę do alkoholu, półki na książki kucharskie.  Wyspa w kuchni jest modnym i praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przestronnych wnętrzach.

 

Przepiękna, dopracowana w każdym detalu wyspa kuchenna zaprojektowana przez austriacką pracownię Steininger Designers.

 

Połączenie tradycyjnych szafek w kolorze ciemnego drewna z szarością betonu i bielą zabudowy kuchennej prezentuje się bardzo elegancko. Projekt: Urbane Projects Pty Ltd

 

Betonowa wyspa z tego projektu jest dość długa i masywna, ale w tak dużym wnętrzu w stylu industrialnym, nie stanowi to problemu, a wręcz jest pożądane. Z wyspą koresponduje posadzka z betonu polerowanego. Projekt: Matt Gibson

 

Projektanci z londyńskiej pracowni BeauConcrete rzucili wyzwanie grawitacji i stworzyli niezwykle oryginalną, zakrzywioną wyspę kuchenną odlaną z betonu architektonicznego. Przeczytaj, jak powstawała.

 

Betonowe meble kuchenne

Dzięki bardzo wysokiej przyczepności do podłoża mikrocement Festfloor można stosować jako okładzina szafek kuchennych.

betonowe fronty szafek

Dzięki mikrocementowi możesz wyczarować zupełnie nowe fronty szafek i odmienić charakter kuchni. Wymaga to przygotowań i dużej precyzji wykonania, ale warto włożyć ten wysiłek, bo efekt jest spektakularny. Na zdjęciu realizacja z mikrocementem Festwall.

 

beton w kuchni. Betonowe fronty szafek

Dzięki ochronnej warstwie wysokiej klasy lakieru poliuretanowego, szafki są zabezpieczone przed wilgocią i brudem.

 

Zabudowa kuchenna wykonana z regenerowanego drewna i mikrocementu prosto z Hiszpanii (pracownia Edwin Ruijter).

 

Podziel się z nami swoimi betonowymi realizacjami! Masz ciekawy pomysł na beton w kuchni? Daj nam znać, a doradzimy, jak go zrealizować.

 


Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektonicznym. Jeśli Ci się podobał, koniecznie przeczytaj pozostałe teksty: