Beton w salonie: mikrocement i dodatki z betonu architektonicznego

 

microcement Festfloor Go!Beton architektoniczny robi furorę wśród architektów i dekoratorów wnętrz, którzy coraz częściej wykorzystują go jako materiał wykończeniowy w swoich projektach (beton w salonie, beton w łazience, beton w kuchni).

Pisaliśmy już sporo o właściwościach betonu architektonicznego. Skupiliśmy się wtedy bardziej na jego zastosowaniu na elewacjach budynków, tarasach, schodach czy ścianach. Pokazywaliśmy Wam także wiele inspiracji użycia betonu architektonicznego do wykończenia kuchni – proponowaliśmy m.in. betonowe blaty i okładziny ścian. Beton architektoniczny charakteryzuje się nieregularnym rozmieszczeniem kruszywa oraz zróżnicowaną porowatością. Każdy betonowy element jest jedyny i niepowtarzalny, a w jego strukturze można zauważyć delikatne przebarwienia i smugi, podkreślające jego szlachetną formę. Wszystkie te cechy betonu sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany przez architektów i projektantów wnętrz.

Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie inspiracji z betonem dekoracyjnym w salonie w roli głównej. Zebraliśmy projekty najlepszych architektów z całego świata oraz stylowe meble i dodatki do salonu, które można zakupić w polskich i zagranicznych sklepach lub pokusić się o wykonanie ich samodzielnie.

 

Beton w salonie: mikrocement na ścianie, podłodze i suficie

Choć beton robi się tak popularny, wiele osób wciąż ma obawy przed jego zastosowaniem w swoich mieszkaniach. Z jednej strony marzą o designerskim i nowoczesnym wnętrzu, z drugiej strony obawiają się, że użycie betonu architektonicznego na dużych powierzchniach w małych pomieszczeniach może okazać się ryzykowne.  I słusznie. Prawdą jest, że dysponując mniejszą przestrzenią, lepiej zdecydować się na jeden, dwa elementy betonowe a resztę wykończyć innymi materiałami, takimi jak drewno czy tradycyjne kafelki. Inaczej łatwo przesadzić, zaburzyć proporcje i optycznie zmniejszyć wnętrze. Co innego, gdy mamy do dyspozycji przestronny apartament czy kilkuset metrowy dom – wtedy można pokusić się o bardziej odważne zastosowanie betonu (tak zrobiła jedna z naszych klientek, zobacz, jaki efekt udało jej się osiągnąć).

 

beton w salonie

Podłoga z mikrocementu FestfloorGo!  w domu jednorodzinnym w Szczecinie. Zobacz więcej zdjęć z tej realizacji.

 

beton w salonie - mikrocement

Ściany i podłoga pokryta mikrocementem świetnie komponują się z dodatkami z naturalnych materiałów, tworząc przytulne wnętrze. Projekt: Bogdan Ciocodeica Studio, Rumunia

 

betonowy tynk dekoracyjny - mikrocement

Dom inspirowany brutalizmem. Na ścianach i suficie zastosowano betonowy tynk dekoracyjny – mikrocement. Projekt: Matt Woods, Australia

 

betonowy sufit - mikrocement

Beton w salonie: Ściany i sufit pokryte mikrocementem. Mikrocement stanowi idealne tło dla ciekawych minimalistycznych detali jak np. złota lampa na suficie. Projekt: Matt Woods, Australia

 

beton w salonie

Betonowe ściany (kominek w okładzinie z mikrocementu oraz surowe płyty betonowe na pozostałych ścianach)  stanowią tło dla odważnych niestandardowych mebli, w tym krzesła z owczej skóry i ręcznie rzeźbionego stołka z orzecha włoskiego, rzeź i ceramiki. Surowość betonu w salonie została złagodzona przez dywan, kominek oraz dzieła sztuki. Projekt: Paul Lamb Architects, Teksas, USA

 

beton w salonie

W tym salonie zdecydowano się odsłonić surowy betonowy strop i wstawić industrialne, przezroczyste metalowe drzwi do sypialni. W przestrzeń panuje równowaga między zimnymi, mineralnymi materiałami, takimi jak beton, metal i szkło, a ciepłą drewnianą stolarką i jasnymi tekstyliami. Projekt: Bogdan Ciocodeica & Diana Roşu, Rumunia

 

Meble i dodatki do salonu z betonu architektonicznego

Świetnym rozwiązaniem jest również uzupełnienie projektu o betonowe dodatki i meble. Dodatki do salonu z betonu architektonicznego dodają smaku każdemu wnętrzu. Obecnie w sklepach internetowych, zarówno polskich jak i zagranicznych, można znaleźć wiele pięknych i stylowych przedmiotów wykonanych z tego materiału. Są to albo przedmioty odlane z betonu, albo jedynie pokryte jego cienką warstwą. Wielką zaletą mebli pokrytych betonem w stosunku do tych odlewanych jest ich lekkość. Najczęściej wykonane są z płyty MDF lub OSB a następnie pokrywane kilkumilimetrową warstwą mikrocementu. Meble wykonane z betonu architektonicznego są praktycznie niezniszczalne, posiadają wysoką odporność na zarysowanie i ścieranie. Łatwo je również utrzymać w czystości – wystarczy delikatny detergent lub nawet sama woda.

 

Beton w salonie: Stolik kawowy z betonu architektonicznego

Stolik kawowy. Pakamera, 1290zł

 

stolik betonowy do salonu

Stolik wykonany z betonu GRC z ramą z profili stalowych, Konkreto.pl, od 1150zł

 

stolik z betonu do salonu

Stolik kawowy wykonany z lekkiego betonu i dębowego drewna. SF meble, 1769zł

 

betonowy stolik

Komplet stolików z betonowym blatem. Projekt: Milau, Etsy, 745 EUR

 

stolik kawowy beton

Ława z blatem z betonu GRC. Etsy, 344EUR

 

Beton w salonie: betonowy stół

stół beton

Betonowy stół do jadalni 200×100×75 cm, SF Meble, 8999zł

 

Dodatki do salonu z betonu architektonicznego - stoł z mikrocementem

Drewniany stół pokryty mikrocementem. Trueform concrete.

 

stół mikrocement

Stół pokryty mikrocementem, eBay, 1400GBP

 

Beton w salonie: betonowe półki i regały

Dodatki do salonu z betonu architektonicznego - bentu design

Betonowa wariacja na temat ikeowskich półek Kallax czyli słynne regały modułowe od Bentu Design

 

beton w salonie

Minimalistyczne betonowe półki modułowe. Lyon Béton, 429EUR

 

Beton w salonie: stojak na gazety z betonu

beton w salonie

Stojak na gazety wykonany z betonu GRC i miedzi. Konkretno.pl, od 460zł

 

beton w salonie

Gazetnik z betonu GRC. Lyon Béton, 219USD

 

Beton w salonie: doniczki z  betonu

 

Beton w salonie: betonowa lampa

Tym, co nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, co je ociepla i sprawia, że chcemy w nim przebywać jest bez wątpienia oświetlenie. Również tutaj możemy znaleźć przepiękne lampy wiszące i stojące wykonane z betonu.

 

beton w salonie, - betonowa lampa

Duża lampa wisząca marki ZIJLSTRA wykonana z betonu. SF meble, 1263zł

 

 

lampa betonowa

Żarówka w stylu vintage osadzona na betonowym sześcianie czyli lampa Edison Cube. Mebloscenka, 459zł

 

beton w salonie, - betonowa lampa

Lampy wiszące odlane z betonu architektonicznego. Alliexpress, od 68USD

 

Beton w salonie: krzesła i fotele z betonu

fotel beton

Fotel bujany zaprojektowany przez niemieckie studio projektowe Paulsberg

 

beton w salonie,

Betonowe krzesło na metalowych nogach. Lyon Béton, 779USD

 

Dodatki do salonu z betonu architektonicznego to często małe dzieła sztuki. Jeśli jednak myślice, że dobry design zawsze musi dużo kosztować, w kolejnych wpisach pokażemy Wam, że wcale tak nie musi być. Wiele stylowych dodatków można wykonać samemu!

 

Zobacz, jak zrobić doniczkę, używając betonu architektonicznego ArchiFest.

 

Zobacz, jak uzyskać efekt betonu na ścianie w salonie, używając mikrocementu Festwall Life.

 


Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektonicznym. Jeśli Ci się podobał, koniecznie przeczytaj pozostałe teksty: