Mikrocement pod prysznicem i na brodziku typu walk-in

 

Mikrocement pod prysznicem

Mikrocement pod prysznicem – ściana i posadzka wykończona mikrocementem Festfloor Go!

Czy mikrocement nadaje się do użycia pod prysznicem? Czy mikrocement nie przecieka? Czy można go stosować w łazience? Jak przygotować podłoże? – oto najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów.

Odpowiedź na nie brzmi: tak, mikrocement Festfloor można stosować pod prysznicem, w okolicach wanny czy umywalki.

 

Jak przygotować podłoże pod mikrocement pod prysznicem?

Przygotowanie podłoża w strefach mokrych jest niezwykle ważne i nie różni się zbytnio od przygotowania podłoża pod inne materiały wykończeniowe, np. pod płytki. Standardowo zalecamy zastosowanie systemowej hydroizolacji: taśm/bandaży hydroizolacyjnych na połączeniu ścian oraz na połączeniu ścian z podłogą, a także np. folii w płynie na całej powierzchni.

W przypadku aplikacji mikrocementu na istniejące płytki, nie trzeba ponownie aplikować hydroizolacji, gdyż hydroizolacja z pewnością jest pod płytkami. Należy z kolei zmatowić płytki, zaszpachlować fugi, np. klejem do płytek oraz zastosować grunt i mostek sczepny z siatką.  Po związaniu mostka sczepnego przystępujemy do aplikacji mikrocementu w dwóch warstwach, szlifujemy a następnie zabezpieczamy powierzchnię. W tym celu zalecamy zastosowanie podkładu pod lakier FEST Primer który zwiększa odporność na wodę oraz zabrudzenia, a także zmniejsza zużycie lakieru. W przypadku aplikacji na posadzki pod prysznicem, następnie zalecamy położenie lakieru PU FEST Turbo a finalnie PU FEST 2K. W przypadku aplikacji na ściany wystarczy PU FEST 2K (w dwóch warstwach)

Prysznic w pełni można użytkować po 7 dniach od aplikacji lakieru. Po tym czasie lakier jest w pełni utwardzony i zapewnia odpowiednią ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Więcej szczegółów odnośnie mikrocementu na płytkach wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów prac znajdziecie w tym artykule: Remont łazienki. Mikrocement na płytkach.

 

Mikrocement pod prysznicem

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor Life. Wykonanie: Artial Design Beton Dekoracyjny

Ważna uwaga: przed przystąpieniem do prac zalecamy uważne zapoznanie się z kartami technicznymi załączonymi do produktów – znajdują się tam wszystkie niezbędne szczegóły.

 

Mikrocement pod prysznicem: Czy można wykonać podłogę z mikrocementu na brodziku typu walk-in?

Obserwując trendy wnętrzarskie, można zauważyć wyraźną tendencję odchodzenia od tradycyjnych brodzików i zastępowania ich prysznicami typu „walk-in” z odpływem liniowym. Często są one wykańczane mikrocementem. Po zainstalowaniu odpływu, wyprowadzeniu odpowiedniego spadku – najczęściej przy pomocy wylewki cementowej – należy zastosować systemową hydroizolację tak jak opisaliśmy wyżej. Najczęściej są to taśmy/bandaże hydroizolacyjne wokół odpływu liniowego, jak również na połączeniu ściany z podłogą i folia w płynie lub inna płynna hydroizolacja na całej powierzchni posadzki.

Zastąpienie brodzików z tworzywa sztucznego czy emaliowanego wykończeniem z mikrocementu sprawia, że łazienka jest dużo bardziej higieniczna i łatwiejsza w utrzymaniu. Takie rozwiązanie nadaje przestrzeni jednolitego charakteru i może wizualnie powiększyć małe pomieszczenie, szczególnie gdy zastosujemy betonowy total look czyli mikrocement na posadzce i na ścianach.

Ważne jest także to, że mikrocement jest przyjemny dla gołych stóp i można pod nim stosować ogrzewanie podłogowe.

 

Jak wykończyć połączenie ścian z podłogą?

W związku z tym, że najczęściej zabezpiecza się połączenie ścian z podłogą taśmą hydroizolacyjną, nie jest konieczne przenoszenie dylatacji na mikrocement. Taśmy przeniosą naprężenia wynikające z ruchów budynku i nie pojawią się w tym miejscu spękania.

 

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor Life. Kolor: GR3. Wykonanie: Pracownia Betonu

 

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor GO! Kolor: FF7035. Wykonanie: Piotr Tymicki