mikrocement-w-prysznicu-festfloor-1

Mikrocement pod prysznicem
i na brodziku typu walk-in

Najczęściej zadawane przez klientów pytania to:
  1. Czy mikrocement nadaje się do użycia pod prysznicem?
  2. Czy mikrocement nie przecieka?
  3. Czy można go stosować w łazience?
  4. Jak przygotować podłoże?

Odpowiedź na nie brzmi: tak, mikrocement Festfloor można stosować pod prysznicem, w okolicach wanny czy umywalki.

Dzięki swoim właściwościom, mikrocement jest doskonałym materiałem do stosowania w łazienkach, łącząc estetykę z funkcjonalnością. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest prawidłowe przygotowanie podłoża i właściwe zabezpieczenie jej przed wilgocią.

Jak przygotować podłoże pod mikrocement pod prysznicem?

Mikrocement pod prysznicem – ściana i posadzka wykończona mikrocementem Festfloor Go! Festfloor Go! w kolorze FF9002 Grey White (©Jagody Studio)

Mikrocement pod prysznicem – ściana i posadzka wykończona mikrocementem Festfloor Go! w kolorze FF9002 Grey White (©Jagody Studio)

Przygotowanie podłoża w strefach mokrych jest niezwykle ważne i nie różni się zbytnio od przygotowania podłoża pod inne materiały wykończeniowe, np. pod płytki. Standardowo zalecamy zastosowanie systemowej hydroizolacji: taśm/bandaży hydroizolacyjnych na połączeniu ścian oraz na połączeniu ścian z podłogą, a także np. folii w płynie na całej powierzchni.

W przypadku aplikacji mikrocementu na istniejące płytki, nie trzeba ponownie aplikować hydroizolacji, gdyż z pewnością jest ona już pod płytkami. Należy natomiast zmatowić płytki, zaszpachlować fugi, np. klejem do płytek oraz zastosować grunt i warstwę podkładową z siatką.

Po wyschnięciu podkładu przystępujemy do aplikacji mikrocementu w dwóch warstwach, szlifujemy a następnie zabezpieczamy powierzchnię. W tym celu zalecamy zastosowanie podkładu pod lakier FEST Primer, który zwiększa odporność na wodę oraz zabrudzenia, a także zmniejsza zużycie lakieru.

W przypadku aplikacji na posadzki pod prysznicem, zalecamy położenie lakieru PU FEST Turbo wraz z dodatkiem Nano Silver Plus SB. Przy aplikacji na ściany wystarczą 2 warstwy PU FEST 2K z dodatkiem Nano Silver Plus WB. Seria Nano Silver Plus to produkty zawierające jony srebra, skuteczne w tworzeniu powłoki antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej na powierzchni lakieru, co jest kluczowe w przypadku łazienki. Więcej o Nano Silver Plus przeczytasz tutaj.

Prysznic w pełni można zacząć użytkować po 7 dniach od aplikacji lakieru. Po tym czasie lakier jest w pełni utwardzony i zapewnia odpowiednią ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Więcej szczegółów odnośnie mikrocementu na płytkach wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów prac znajdziecie w tym artykule: Remont łazienki. Mikrocement na płytkach.

Ważna uwaga: przed przystąpieniem do prac zalecamy uważne zapoznanie się z kartami technicznymi załączonymi do produktów – znajdują się tam wszystkie niezbędne szczegóły potrzebne przy aplikacji.

Mikrocement pod prysznicem, czyli czy można wykonać podłogę z mikrocementu na brodziku typu walk-in?

Obserwując trendy wnętrzarskie, można zauważyć wyraźną tendencję do odchodzenia od tradycyjnych brodzików i zastępowania ich prysznicami typu „walk-in” z odpływem liniowym. Często są one wykańczane mikrocementem. Po zainstalowaniu odpływu i wyprowadzeniu odpowiedniego spadku – najczęściej przy pomocy wylewki cementowej,  należy zastosować systemową hydroizolację. Najczęściej są to taśmy/bandaże hydroizolacyjne wokół odpływu, jak również na połączeniu ściany z podłogą lub folia w płynie czy inna płynna hydroizolacja na całej powierzchni posadzki.

Zastąpienie brodzików z tworzywa sztucznego czy emaliowanego wykończeniem z mikrocementu sprawia, że łazienka jest dużo bardziej higieniczna i łatwiejsza w utrzymaniu. Takie rozwiązanie nadaje przestrzeni jednolitego charakteru i może wizualnie powiększyć małe pomieszczenie, szczególnie, gdy zastosujemy betonowy total look czyli mikrocement na posadzce i na ścianach.

Ważne jest także to, że mikrocement jest przyjemny dla gołych stóp i można pod nim stosować ogrzewanie podłogowe.

mikrocement-w-prysznicu-festfloor-3

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor Life. Wykonanie: TwojaŚciana

Jak wykończyć połączenie ścian z podłogą?

W związku z tym, że najczęściej zabezpiecza się połączenie ścian z podłogą taśmą hydroizolacyjną, nie jest konieczne przenoszenie dylatacji na mikrocement. Taśmy przeniosą naprężenia wynikające z ruchów budynku i nie pojawią się w tym miejscu spękania.

mikrocement-w-prysznicu-festfloor-4

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor Life. Kolor: GR3. Wykonanie: Pracownia Betonu

mikrocement-w-prysznicu-festfloor-6

Mikrocement pod prysznicem – brodzik typu walk-in. Użyto mikrocementu Festfloor GO! Kolor: FF9003. Zdjęcia: Carolina P.

Posadzka i ściany w łazience z mikrocementu Festfloor Go!

Mikrocement pod prysznicem – użyto mikrocementu Festfloor Go!. Kolor: FF2002JB.
Zdjęcie: Agata K.

Bladoróżowy mikrocement FestWall pod prysznicem.

Mikrocement pod prysznicem – użyto mikrocementu Festfwall Life, kolor na indywidualne zamówienie. Zdjęcie: Oak Apple Decor

Zobacz także nasz film o mikrocemencie w łazience: