Poznań – stolica schodów z mikrocementu. Wywiad z Tomkiem Grabarczykiem [zdjęcia z realizacji]

 

Poznań słynie z koziołków, rogali Marcińskich i pyrów z gzikiem. Teraz zaczyna być znany jako stolica schodów z mikrocementu, a to za sprawą Tomasza Grabarczyka, właściciela firmy wykonawczej Twoja Ściana, który opanował technologię mikrocementowych schodów do perfekcji. Dziś Tomek zdradza kulisy swojej pracy, wyjaśnia, jak wygląda proces realizacji oraz dlaczego coraz więcej klientów decyduje się na ten sposób wykończenia schodów.

 

Tomek Grabarczyk – największy spec od schodów z mikrocementu w Polsce.

Na początek powiedz, proszę, jaka jest historia Twojej działalności, jak zacząłeś, czym się teraz zajmujesz oraz jaki jest profil Twoich klientów?

T.G.: Firmę prowadzę od 2015 roku, w początkowej fazie zajmowałem się głównie malowaniem, prostymi pracami wykończeniowymi jak szpachlowanie, montaż paneli itp. Z czasem do mojej oferty doszły tynki dekoracyjne i tak stopniowo stały się one głównym zajęciem. Na chwilę obecną nie wykonujemy już innych usług niż mikrocement oraz beton architektoniczny. Działamy na terenie Wielkopolski, Poznania i okolic (mikrocement Poznań), czasami jeździmy też w delegacje. Pracujemy głównie na rynku pierwotnym i obsługujemy klientów indywidualnych, kupujących domy w zabudowie bliźniaczej/szeregowej.

 

Ile schodów z mikrocementu zrobiłeś w swojej karierze, ile robisz ich rocznie?

T.G.: Nie prowadzimy dokładnych statystyk, jednak myślę, że w naszym portfolio mamy już około 100 par schodów. Aktualnie pracujemy w zespole 3-osobowym, ze ścisłym podziałem obowiązków, dlatego też praca nasza jest bardzo wydajna i zoptymalizowana czasowo. W miesiącu jesteśmy w stanie przygotować do 4 par schodów oraz wykończyć nawet 8 par! Sporadycznie mamy realizacje, gdzie pokrywamy mikrocementem dwa biegi schodów, wtedy mamy 32 stopnie na jednej realizacji.

 

Dlaczego inwestorzy wybierają schody z mikro a nie np. drewniane czy pokryte płytkami?

T.G.:  Klienci decydują się na naszą usługę z wielu powodów. Szukają alternatywnych rozwiązań dla drewna oraz płytek, a mikrocement czy beton idealnie wpasowują się w aktualne trendy wykończenia wnętrz.  Na korzyść mikrocementu względem drewna przemawia stabilność cen materiałów. Cena drewna na schody systematycznie rośnie. Ponadto dodatkową barierą jest dostępność drewna oraz stolarzy mogących przeprowadzić montaż, dlatego też nasza usługa jest bardzo atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Na naszą korzyść przemawia też aspekt finansowy, ponieważ nasza usługa jest konkurencyjna cenowo dla tradycyjnych rozwiązań.

 

Jak wygląda droga inwestora od telefonu do Ciebie do skończonej realizacji schodów?

T.G.: Mamy ściśle wypracowaną procedurę, dzięki czemu współpraca na naszą firmą jest przejrzysta oraz przyjemna 🙂

Po pierwszym telefonie od klienta z zapytaniem ofertowym, prosimy o przesłanie podstawowych informacji odnośnie realizacji – liczba biegów schodów, ilość stopni, wymiary, zdjęcia schodów oraz lokalizacja budowy wraz z terminem realizacji, jaki potencjalnego klienta interesuje.

Następnie na podstawie tych informacji przygotowujemy ofertę. Po jej akceptacji, podpisujemy umowę, pobieramy zaliczkę i rezerwujemy termin. Przed podpisaniem umowy, zapraszamy na oglądanie naszych realizacji na żywo, dzięki temu nasi klienci maja pogląd, jak może wyglądać ich realizacja na koniec naszej pracy. Wybieramy kolor oraz przygotowujemy próbki z możliwością wykończenia.

Pracę dzielimy na dwa etapy.

  • Etap 1 – przygotowanie podłoża (czas realizacji 4-5 dni roboczych) wykonujemy po wykończeniu klatki schodowej, mniej więcej w połowie wszystkich prac wykończeniowych w domu.
  • Etap 2 – nakładanie mikrocementu (czas realizacji 3-4 dni robocze),  wykonujemy po wykonaniu większości prac wykończeniowych w domu, najczęściej po nas jest już tylko montaż barierki i parapetówka 🙂

 

Szkolenie z aplikacji mikrocementu na schodach prowadzone przez Tomka Grabarczyka w siedzibie Festfloor.

Co jest największym wyzwaniem, jeśli chodzi o realizację schodów z mikrocementu?

T.G.: Mogę wymienić dwa największe wyzwania z jakimi spotykamy się w naszej pracy.

Pierwszy to realizacja usługi w domu już zamieszkałym oraz z klientami w wewnątrz podczas prac. Czasami takie realizacje mamy i są one dużym wyzwaniem logistycznym, musimy zsynchronizować etapy technologiczne do wydarzeń i obowiązków domowników, na szczęście takie realizacje są sporadyczne.

Drugi to nieprawidłowe wysokości stopni. O ile różnica kilkunastu milimetrów względem reszty stopni jest trudna do wyłapania gołym okiem, tak różnica 5-6 cm na ostatnim stopniu powoduje duży dyskomfort w chodzeniu, o aspekcie wizualnym nie wspominając. Nasz rekord to 25 worków wylewki samopoziomującej wlanej w schody. Jest to 625 kg suchej mieszanki zaprawy!

 

Oprócz wykonywania schodów prowadzisz też szkolenia z aplikacji mikrocementu na schodach, mógłbyś powiedzieć o tym coś więcej?

T.G.: Prowadzę szkolenia tematyczne w siedzibie firmy Festfloor w Warszawie – średnio raz w miesiącu (dowiedz się więcej: mikrocement szkolenie). Grupy są kameralne, maksymalnie 10 uczestników.  Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Omawiamy szczegóły pracy w systemie wykonywania schodów z wykorzystaniem płyt cementowych, nietypowe sytuacje podczas realizacji itp. W części praktycznej na żywo pokazuję jak wygląd proces przygotowywania schodów pod aplikację mikrocementu oraz sama aplikacja mikrocemetu. Szkolenie trwa ok. 6 godzin, a każdy jego uczestnik otrzymuje dyplom potwierdzający udział w szkoleniu, zestaw startowy mikrocemtu Festfloor oraz kod rabatowy na pierwsze zakupy w sklepie internetowym – 15%.

Mam także dobrą wiadomość dla osób z okolic Poznania, które wolą szkolić się na miejscu zamiast jechać do Warszawy, od niedawna organizujemy także nasze szkolenia w Poznaniu (więcej szczegółów tutaj).


Jeśli szukacie firmy wykonawczej od mikrocementu z Poznania i okolic, zajrzyjcie na stronę Tomka.

Realizacje schodów z mikrocementu Tomka Grabarczyka

 

Schody z drewnianą balustradą pokryte mikrocementem Festfloor Life GR2. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana

 

Schody z drewnianą balustradą pokryte mikrocementem Festfloor Life GR2. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana

 

Schody z drewnianą balustradą pokryte mikrocementem Festfloor Life GR2. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7030. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7030. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7030. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7030. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7035 z cokołami MDF. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.

 

Schody wykończone mikrocementem Festfloor Go! FF7035 z cokołami MDF. Wykonanie: Tomek Grabarczyk, Twoja Ściana.