Co Ty wiesz o gruntowaniu? Gruntowanie pod mikrocement

 

Wydawałoby się, że gruntowanie podłoża pod mikrocement to żadna filozofia, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów tego etapu prac.

 

Po co jest gruntowanie podłoża?

Pokrywając powierzchnię gruntem zwiększamy przyczepność kolejnych warstw do podłoża, zmniejszamy i wyrównujemy jego chłonność i zapobiegamy nadmiernemu wsiąkaniu polimerów z mikrocementu w podłoże. Jeśli położymy mikrocement bez gruntowania, może on się odspoić lub źle związać i być miękki.

 

Czy zawsze trzeba gruntować podłoże pod mikrocement?

Podłoże zawsze lepiej jest zagruntować niż go nie zagruntować. Na ogół wystarczy  jedna warstwa, natomiast w przypadku bardzo chłonnego podłoża może być konieczne położenie dwóch lub więcej warstw gruntu. Jak to sprawdzić? Na odpowiednio zagruntowanej powierzchni widać delikatny błyszczący film, jeśli go nie ma i grunt wsiąkł w powierzchnię, potrzebna jest kolejna warstwa.

Powierzchnie, które nie wymagają gruntowania, to np. strefy mokre, które uprzednio zostały pokryte folią w płynie lub inną powłoką hydrofobową czy też żywica epoksydowa. Wszystkie inne, np. tynki, gładzie, wylewki samopoziomujące, stare posadzki, ściany pomalowane farbą, należy bezwzględnie zagruntować.

 

Będę używać mostka sczepnego, czy muszę dodatkowo zastosować grunt?

Tak, gdyż oba te produkty mają inne zastosowanie. Zadaniem mostka sczepnego jest zwiększenie przyczepności mikrocementu do podłoża. Stosuje się go na śliskie powierzchnie takie jak np. płytki. Z kolei grunt wyrównuje chłonność podłoża. Jeśli zastosujemy mostek sczepny na chłonne podłoże bez gruntowania, podłoże „wypije” polimer z mostka i może się on odspoić.

Dlaczego lepiej wzmacniać podłoże mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową

Jak sprawdzić podłoże przed aplikacją mikrocementu? Sprytny sposób na pęknięcia w betonie [ film ]

 

Czy pod mikrocement można użyć innego gruntu niż FestGrunt?

Tak, choć najbezpieczniej i najwygodniej użyć gruntu z zestawu mikrocementu. Większość dobrej jakości gruntów budowlanych dostępnych na rynku jest kompatybilna z naszym mikrocementem. Odradzamy jedynie stosowanie gruntów głęboko penetrujących.

 

Jak gruntować krok po kroku?

  • Powierzchnia powinna być utwardzona, sucha i czysta. Należy usunąć ewentualne resztki farby i innych sypkich materiałów.
  • Pojemnik z FESTGruntem dobrze wstrząsnąć.
  • Grunt nakładać za pomocą wałka lub pędzla.
  • Pozostawić do wyschnięcia na 2 do 4 godzin.