Jak sprawdzić podłoże przed aplikacją mikrocementu? Sprytny sposób na pęknięcia w betonie [ film ]

 

W dzisiejszym filmie Borys z Pracowni Betonu pokaże, jak w prosty sposób ocenić jakość podłoża przed aplikacją mikrocementu. Ten prosty test da od razu obraz, czy wylewka betonowa, na której planujemy aplikację mikrobetonu, posiada defekty w postaci pęknięć. Tego typu badanie pozwoli jeszcze dokładniej zrozumieć, dlaczego siatka z włókna szklanego przyklejona na mostku sczepnym FESTKontakt to bardzo dobre rozwiązanie przy realizacjach posadzek z mikrocementu.

 

Jak sprawdzić podłoże przed aplikacją mikrocementu?

Najczęstszym miejscem stosowania mikrocementu jest łazienka. Tam zwykle mikrocement jest kładziony na różnego rodzaju posadzki betonowe i wylewki samorozlewne. Przed przystąpieniem do pracy zawsze należy ocenić jakość podłoża, by uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek. Przypomnijmy tylko na początku, że mikrocement można aplikować po dokładnym wyschnięciu wylewki. Chociaż na rynku są dostępne wylewki szybkowysychające i wiążące, przyjęło się, że dobrą praktyką jest odczekać 1 dzień na każdy 1 mm grubości posadzki (15 mm – 15 dni). Właśnie świeże wylewki betonowe są szczególnie zdradliwe, bo na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie równych i gładkich. Wydaje się, że nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów. Tak jednak nie jest.

 

Sprytny sposób na pęknięcia w betonie

Gdy na wylewkę położymy grunt, naszym oczom może ukazać się cała sieć większych lub mniejszych spękań i rys.  Dodatkowo część z nich jeszcze się pogłębi lub powstaną nowe. Podobna sytuacja występuje, gdy mamy do czynienia ze starą uszkodzoną posadzką, na której uzupełniono ubytki lub gdy na betonowej posadzce wykonano zbyt małą ilość dylatacji. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy podłoża, rysy mogą propagować na powierzchnię mikrocementu. Mimo że mikrocement jest dość elastyczną powłoką, może czasem nie wytrzymać takich naprężeń. Dlatego tak ważne jest przygotowanie podłoża. Do tego typu zadań specjalnych zawsze proponujemy mostek sczepny oraz siatkę z włókna szklanego.

Czytaj także: Dlaczego lepiej wzmacniać podłoże mostkiem sczepnym z siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową

Obejrzyj film, by zobaczyć, jak to może wyglądać: