Błędy przy lakierowaniu mikrocementu – tego nie rób!
Lakierowanie mikrocementu to ostatni etap prac. To lakier zapewnia odpowiada za ostateczną optykę powierzchni oraz chroni mikrocement przed plamami i zarysowaniami. Dziś radzimy, jak ustrzec się przed najczęstszymi błędami przy lakierowaniu.
1. Lakierowanie mikrocementu w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze
Optymalna temperatura do pracy z systemem mikrocementowym to 15-25 stopni C.
Ważne jest także, by chronić opakowania z lakierem przed mrozem oraz przed przegrzaniem. Nie zostawiajmy pojemników z lakierem w zimnym samochodzie na noc ani na otwartym słońcu. Zamarznięty lakier podobnie jak farby czy inne powłoki traci swoje właściwości i nadaje się tylko do wyrzucenia.
Dokładne odważenie składników lakieru to podstawa, a każdy profesjonalny wykonawca ma dobrą wagę do ich odmierzania.
2. Nieprawidłowe wymieszanie składników lakieru
Najlepszymi lakierami do mikrocementu są dwuskładnikowe lakiery poliuretanowe. Bezpośrednio przed lakierowaniem należy albo zmieszać całą zawartość zestawu albo – w przypadku dużych powierzchni – odmierzyć odpowiednią ilość lakieru oraz utwardzacza, którą potrzebujemy do pokrycia całej powierzchni. Częstym błędem jest mylenie proporcji objętościowych z wagowymi. W kartach technicznych oraz na opakowaniu lakieru znajduje się informacja o proporcjach mieszania. W przypadku produktów Festfloor podane proporcje są zawsze wagowe i do ich odmierzania należy użyć precyzyjnej wagi. Trzeba też pamiętać, że zmieszany lakier ma ograniczony czas otwarty (wskazany również w karcie technicznej i na opakowaniu), po upłynięciu którego lakier wiąże i nie jest zdatny do użycia.
3. Lakierowanie mikrocementu przy użyciu nieodpowiedniego wałka
Wałek jak to wałek – każdy widzi. Nie! Wałek do lakierowania mikrocementu musi być dobrej jakości, nie może pylić i zostawiać kłaczków, a włosie nie powinno być ani zbyt długie ani zbyt krótkie. Do rozłożenia lakierów Festfloor zalecamy używanie wałka z mikrofibry (ew. nylonowego) o długości włosia 8mm. Zapewni on równomiernie rozłożenie lakieru.
4. Nakładanie zbyt grubych warstw
Lakier nakładamy w dwóch cienkich warstwach. Nabieranie większej ilości lakieru wcale nie przyspieszy prac, a wręcz przeciwnie – może je wydłużyć. Nakładanie zbyt grubych warstw skutkuje pojawieniem się pasów i śladów od wałka oraz może doprowadzić do sytuacji, że najzwyczajniej w świecie zabraknie lakieru podczas nakładania drugiej warstwy.
Kombinezon i maska pełnotwarzowa – odpowiedni strój do lakierowania lakierem rozpuszczalnikowym.
5. Lakierowanie bez stroju ochronnego
Lakierowanie – szczególnie posadzki – wymaga założenia ochronnego kombinezonu malarskiego z kapturem oraz ochraniaczy na obuwie. W ten sposób na świeżo polakierowaną powierzchnię nie spadną pyłki z ubrań, piach z butów czy włosy.
6. Aplikowanie lakieru rozpuszczalnikowego bez odpowiedniej maski
Lakier rozpuszczalnikowy, np. PU Fest Turbo, zapewnia mocniejszą ochronę i zaleca się go stosować przede wszystkim w miejscach występowania intensywnego ruchu pieszego oraz na zewnątrz (Przeczytaj także: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?). Podczas mieszania i aplikacji lakieru oprócz kombinezonu ochronnego należy używać masek przeciwgazowych. Wdychanie oparów podczas mieszania, aplikacji i schnięcia lakieru może wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy. Do momentu całkowitego utwardzenia lakieru należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia.
7. Lakierowanie w nocy i przy słabym świetle
Lakierowanie najlepiej rozpocząć rano, gdy w pomieszczeniu jest najwięcej światła dziennego. Jeśli lakierujemy w wieczorem i w nocy, nie widzimy dokładnie, gdzie już nałożyliśmy lakier a gdzie nie, w rezultacie czego mogą zostać pasy od wałka i miejsca na podłodze bez lakieru.
8. Brak zabezpieczenia lakierowanej powierzchni podczas schnięcia lakieru
W przypadku lakierowania na zewnątrz, np. na tarasach czy balkonach, na powierzchnię mogą wejść zwierzaki domowe lub owady. Może też zawiać silny wiatr i przenieść piasek i inne zanieczyszczenia na lakier, lub spaść deszcz, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie lakierowanej powierzchni do momentu wyschnięcia lakieru. Wystarczy kawałek folii i prowizoryczne barierki.
Schody z mikrocementu zabezpieczone filcem budowlanym. Zdjęcie i wykonanie: Mikrocement Nowak
9. Kontynuowanie prac wykończeniowych bez odpowiedniego zabezpieczenia zalakierowanej powierzchni
W sytuacji, gdy po nałożeniu mikrocementu mają być jeszcze prowadzone prace budowlane lub wykończeniowe, trzeba koniecznie zadbać o zabezpieczenie zalakierowanej powierzchni. Po utwardzeniu lakieru najlepiej położyć filc budowlany (filcową matę malarską). Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zwykła folia malarska czy karton budowlany. Filc jest miękki i zabezpieczy posadzkę przed zabrudzeniem, dodatkowo też często ma warstwę wodoodporną, dzięki której unikniemy zalania, np. farbą. Jednakże!! pamiętaj by zabezpieczyć powierzchnię dopiero po minim 7 dniach od nałożenia lakieru. Przez ten czas lakier jeszcze wiąże i wysycha, a zbyt wczesne przykrycie świeżo polakierowanej powierzchni może doprowadzić do stałego odbarwienia lakieru.
10. Dobranie nieodpowiedniego lakieru i produktów uzupełniających
Lakier należy dobrać, mając na względzie m.in. miejsce stosowania (wewnątrz, na zewnątrz) oraz przeznaczenie lakierowanej powierzchni (np. strefa mokra, budynek użyteczności publicznej). O tym, jaki produkt do lakierowania wybrać, pisaliśmy tutaj: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?