Świąteczne dekoracje z betonu architektonicznego [DIY]
Święta już tuż tuż. W większości domów pojawiły się choinki i wieńce na drzwiach a w sklepach można dostać najróżniejsze dekoracje świąteczne. Niestety większość z nich to kwintesencja kiczu i tandety – sfatygowane łańcuchy, poliestrowe skarpety na prezenty, bombki z osypującym się brokatem i plastikowe gałązki choinkowe. Jak nadać naszemu wnętrzu świątecznego charakteru a zarazem zadbać o to, by dalej było stylowe i niepowtarzalne? Z pomocą przychodzi beton architektoniczny, z którego można wyczarować przepiękne ozdoby i który świetnie wkomponują się w nowoczesne wnętrze.
Pokażemy Wam dzisiaj jak w prosty i tani sposób stworzyć oryginalne świąteczne dekoracje z betonu architektonicznego.
Czego będziemy potrzebować?
Podstawowym tworzywem dla naszych ozdób będzie beton architektoniczny. W naszym sklepie możecie dostać specjalną mieszankę betonową ArchiFEST w wersji gładkiej, który łatwo się rozpływa i wypełnia formę (ArchiFEST Smooth) lub dający efekt z naturalnymi porami (ArchiFEST Classic).
My wybraliśmy wersję gładką, która lepiej sprawdzi się przy małych formach.
Oprócz betonu potrzebne nam będą:
- twarda tektura
- opakowania lub kubeczki plastikowe w róznych rozmiarach
- okładka magazynu
- (opcjonalnie) foremki silikonowe do ciasta (do kupienia w każdym supermarkecie )
- cyrkiel
- linijka
- pędzelek
- farba akrylowa, np. złota, miedziana lub srebrna (koszt ok. 10zł)
- drobny papier ścierny
- nożyk do wycinania lub nożyczki
- ołówek
- taśma klejąca, ewentualnie plaster bez opatrunku
- łyżka stołowa
- szeroki słoik
- waga do odważenia składników mieszanki (np. waga kuchenna)
- rękawiczki gumowe
Zabieramy się do dzieła.
Świecznik w kształcie gwiazki
Do wykonania świecznika niezbędna będzie forma. Zaczynamy od narysowania podstawy formy, czyli sześcioramiennej gwiazdy na twardej tekturze. Możecie ją odrysować od np. foremki do pierniczków lub tak jak ja używając cyrkla i linijki. Gwiazdę wycinamy nożykiem lub nożyczkami.
Następnie wycinamy boki formy o wysokości ok. 2 cm. Całość sklejamy taśmą klejącą, dbając o to, by nie było żadnych szczelin, przez które potem może wyciec beton.
Następnie przygotowujemy mieszankę betonową.
Odmierzamy 2000 gramów mieszanki i dodajemy 180 gramów wody, używając załączonej do opakowania miarki. Całość dokładnie mieszamy.
Przekładamy mieszankę do foremek i delikatnie ostukujemy, by beton dobrze wypełnił formę.
Odstawiamy foremkę na ok. 20 minut. Po upływie tego czasu zatapiamy w delikatnie wiążącym już betonie świeczkę. Czekamy kolejne 20 minut, a następnie ostrożnie wyjmujemy świeczkę. W formie powinno pozostać wgłębienie.
Betonowa choinka i piernikowy ludzik
Kolejna ozdoba jest bardzo prosta, bo nie trzeba do niej robić odzielnej formy. Wykorzystujemy tutaj gotowe silikonowe foremki do ciasta. Wystarczy foremkę wypełnić mieszanką betonu architektonicznego i ostukać, by dobrze wypełniła formę.
Choinka-stożek i okrągły świecznik z betonu architektonicznego
Kolejne dwie ozdoby też są dosyć proste. Formę do choinki tworzymy ze sztywnej okładki magazynu. Zwijamy ją w stożek, dokładnie obklejamy szeroką taśmą klejącą (zapobiegnie to przeciekaniu i pęknięciu formy po wlaniu betonu) i obcinamy na dole, by równo stała.
Do wykonania okrągłego świecznika potrzebujemy jedynie jednorazowych kubeczków plastikowych.
Do obu form wlewamy beton. Stożek odkładamy do góry nogami i umieszczamy w słoiku, by beton się nie wylał i mógł spokojnie związać.
Po 20 miuntach w formie z kubeczka umieszczamy świeczkę (możecie użyć zarówno malutkiej świeczki typu tealight lub zwyką wysoką świecę). Po kolejnych 20 minutach (lub więcej jeśli otwór ma być głębszy) wyjmujemy świeczkę, tak jak samo, jak robiliśmy w przypadku pierwszego świecznika-gwiazki.
Wszystkie formy odstawiamy do związania na minimum 24h.
Po tym czasie ostrożnie zdejmujemy formy. Odlewy możemy delikatnie przeszlifować papierem ściernym o drobnej gradacji (80, 100 lub 120), by usunąć ewentualne niedoskonałości.
Kolejny krok to zdobienie naszych figurek i świeczników. Świetnie sprawdzą się tu farby akrylowe w metalicznych odcieniach złota, srebra lub miedzi. Betonowe formy są piękne i szlachetne same w sobie i naprawdę nie wymagają dużo upiększania, dlatego nie przesadzajcie z ilością zdobień. By pomalować równe kształty, obkleiliśmy formę taśmą i plastrem bez opatrunki i wycięliśmy formę z cienkiej kartki.
A oto efekt – gotowe świąteczne dekoracje z betonu architektonicznego wyglądają tak: