Mikrocement w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Kolor GR2 i GR3 [zdjęcia]

 

Muzeum Pamięci Sybiru – wizualizacja

Pisaliśmy wielokrotnie, że mikrocement doskonale sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, w centrach handlowych, hallach, kawiarniach. Dziś pokazujemy, że świetnie wypada również w muzeach. Z przyjemnością możemy już poinformować, że mikrocement Festfloor został wybrany jako warstwa dekoracyjna na posadzkę w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (5000 m²).

 

Mikrocement w Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum znajduje się przy ul. Węglowej w Białymstoku i ma upamiętnić tragiczne wywózki Polaków na Syberię. Budynek nowego Muzeum Pamięci Sybiru ulokowano na terenie przedwojennych magazynów wojskowych. To tam grupowano aresztowaną ludność, a z pobliskiego kolejowego dworca Poleskiego (dzisiaj Białystok Towarowy) odchodziły transporty na Wschód. Deportacje ludności na Syberię i do Kazachstanu najmocniej dotknęły właśnie Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej. W Białymstoku pamięć o nich jest wciąż żywa. Podczas czterech wielkich deportacji z lat 40. XX wieku,  wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i jego okolic (ofiarą wywózki padł co piąty Białostoczanin!). Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe i doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku miasta.

Bryła budynku muzeum jest surowa, a jej podstawowy budulec to beton i szkło (za projektem stoi pracownia Arkon Jan Kabac). Realizacja inwestycji zajęła głównemu wykonawcy, firmie Budimex, 18 miesięcy. Odbiory nowego gmachu muzeum rozpoczęły się w połowie listopada 2019, a kolejnym etapem jest budowa wystawy stałej. Wystawę zaprojektowała brukselska firma Tempora, która wcześniej pracowała m.in. przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ekspozycja składać się będzie z dwóch części. Pierwsza: podróż, druga: życie na zesłaniu i ma być mieszanką tradycyjnych form przekazu z multimediami.

Na samą wystawę wejdziemy przez wagon, oglądając przy tym projekcje maszerujących zesłańców. Na początku odwiedzający dowiedzą się o szczegółach wywózek na Sybir w czasach carskiej Rosji. Następnie poznają zsyłki w czasach sowieckich: system gułagów oraz deportacje w okresie II wojny światowej. Na piętrze zostanie przedstawione życie codzienne mieszańców Syberii: w latach carskiej Rosji, w łagrach, skazanych na przymusowe osiedlenie.

 

Mikrocement Białystok

Muzeum ma zostać otwarte dla zwiedzających pod koniec 2021 roku. Pokażemy wtedy, jak posadzka z mikrocementu prezentuje się w gotowym muzeum. Dziś natomiast prezentujemy kilka zdjęć wykonanych po zakończeniu prac posadzkarskich. Posadzkę o powierzchni ok. 5000 m² zrealizowała firma Poler System z Ciecierzyna w woj. lubelskim, która specjalizuje się w wykonywaniu nowoczesnych posadzek z cienkowarstwowych, betonów dekoracyjnych oraz żywicznych. Ekipa Poler System ma na swoim koncie niejedną dużą i prestiżową realizację i tym razem również nie zawiodła.

Na posadzce oraz na schodach zastosowano zestaw FESTFLOOR Life  (kolor GR3 oraz GR2) wykończony satynowym lakierem PU FEST Turbo przeznaczonym specjalnie do stosowania w obiektach użyteczności publicznej. Dzięki mocnemu lakierowi, schody betonowe i posadzka zyskały najwyższą odporność tak ważną w miejscach narażonych na intensywny ruch pieszy (Przeczytaj także: Jaki lakier do mikrocementu wybrać). Posadzka bardzo przypomina polerowany beton z charakterystycznymi przecierkami i przypaleniami, jest jednak dużo łatwiejsza i szybsza do wykonania. Nie wymaga chociażby użycia ciężkiego sprzętu, a czas utwardzania jest kilkukrotnie krótszy. Nie trzeba się także obawiać o pęknięcia, które są plagą tradycyjnych posadzek betonowych (Czytaj: Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – co wybrać?). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 🙂

Więcej aktualnych zdjęć: https://poranny.pl/muzeum-pamieci-sybiru-w-bialymstoku-jako-pierwsi-ogladalismy-i-wiemy-jak-bedzie-wygladala-wystawa-stala-zdjecia/ar/c1-15123659,  https://www.bryla.pl/muzeum-pamieci-sybiru-w-bialystoku-gotowe-trwaja-prace-nad-montazem-wystawy, https://wawruk.pl/realizacje/muzeum-pamieci-sybiru-drzwi-porta, https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/176990

mikrocement na posadzce w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

mikrocement w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

mikrocement w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

posadzka z mikrocementu w muzeum

posadzka z mikrocementu w muzeum

posadzka z mikrocementu w muzeum

podłoga z mikrocementu w muzeum w Białymstoku

mikrocement Białystok - schody i posadzka

mikrocement Białystok - schody i posadzka

Zadzwoń