Jak zrobić betonowy stół? – DIY czyli zrób to sam z mikrocementem [zdjęcia z realizacji]

 

Betonowy stół wygląda bardzo nowocześnie. Na rynku dostępne są stoły z blatami odlewanymi z betonu architektonicznego, lżejsze z blatami z betonu GRC jak również całe mnóstwo mebli pokrytych okleinami imitującymi beton (czytaj więcej: Betonowy blat). Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, być może zechcesz wykonać betonowy stół własnoręcznie przy użyciu naszego mikrocementu. Zobacz, jak zrobił to nasz klient Jay prowadzący instagramowy profil Essex Townhuse.

 

Betonowy stół – potrzebne narzędzia

Aby stworzyć designerski betonowy stół będziesz potrzebować:

  • stary stół lub blat stołu wycięty z płyty np. OSB, MDF, płyty wiórowej + nogi od stołu
  • wkręty
  • zestaw mikrocement + grunt + lakier. Tip: jeśli zostało Ci produktów po wykonaniu ścian czy posadzki, możesz je śmiało wykorzystać, o ile nie minął ich termin przydatności. Możesz także zamówić mini zestaw testowy, powiedz nam tylko, jakiego koloru potrzebujesz, inaczej wyślemy losowy odcień.
  • szlifierka oscylacyjna + papier ścierny
  • wiertarka i mieszadło
  • paca do mikrocementu
  • szpachelka
  • wałek do lakierowania

 

Zobacz: Narzędzia i akcesoria do mikrocementu: tego będziesz potrzebować 

 

Betonowy stół – krok po kroku

Krok pierwszy – przygotowanie konstrukcji stołu

Przygotuj stelaż stołu. Jeśli robisz metamorfozę starego mebla, wystarczy, że delikatnie przeszlifujesz blat i usuniesz pył. Jeśli robisz stół od zera, wytnij blat o odpowiednich wymiarach. Zagruntuj powierzchnię FESTGruntem, by wyrównać chłonność płyty i pozostaw do wyschnięcia na 2-4 godziny.

betonowy stół

 

Krok drugi – przygotowanie mikrocementu i nałożenie pierwszej warstwy

Jeśli używasz mikrocementu Festfloor Life – wymieszaj składniki mikrocementu w odpowiednich proporcjach zgodnie z instrukcją z karty technicznej, jeśli wybrałeś Festfloor Go! otwórz opakowanie i przemieszaj zawartość.

Pokryj blat cienką warstwę mikrocementu przy pomocy pacy i szpachelki. Zwróć uwagę, by precyzyjnie wykończyć rogi stołu.

Odczekaj 4 godziny do wyschnięcia mikrocementu.

 

Krok trzeci – szlifowanie i druga warstwa mirocementu

Wyrównaj powierzchnię mikrocementu za pomocą szlifierki lub papieru ściernego, usuń pył i nałóż drugą warstwę. Po 4 godzinach przeszlifuj tak jak pierwszą.

 

Krok czwarty – lakierowanie

Wymieszaj lakier i utwardzacz zgodnie z instrukcją i pokryj nim blat używając wałka. Pamiętaj, że lakierowana powierzchnia musi być czysta i odpylona. Odczekaj 4 godziny, aż lakier wyschnie.

betonowy stół

 

 

Krok piąty – mocowanie nóg 

Przymocuj nogi stołu do blatu za pomocą wkrętów. Stół gotowy!

 

betonowy stół diy

 

stół z betonu

 

stół z betonu

 

betonowy stół z mikrocementu