Ściana pokryta mikrocementem Festfloor w łazience u jednego z brytyjskich klientów. Zobacz realizacje z mikrocementem Festfloor w łazience

Jak przygotować ściany pod mikrocement?

 

Wielu klientów dzwoni do nas z pytaniem, jak powinno się prawidłowo przygotować ściany pod mikrocement. Ogólnie rzecz biorąc, ściany, na które ma zostać położony mikrocement, powinny być przygotowane tak, jak pod malowanie. To znaczy powinny być równe, otynkowane i wygładzone. Mikrocement to warstwa dekoracyjna, a nie zaprawa naprawcza, nie służy do uzupełniania ubytków czy równania ścian. Ma zaledwie 2-3 mm grubości.

Należy również pamiętać, że ściana musi być sucha. Wilgoć ze ściany może sprawić, że mikrocement i/lub lakier odparzą.

Czy mikrocement można aplikować na płyty gipsowo-kartonowe?

Tak. Należy pamiętać o gruntowaniu – zgodnie z kartą techniczną systemu.

→ Czytaj także:  Co Ty wiesz o gruntowaniu? Gruntowanie pod mikrocement

Czy mikrocement można aplikować na ściany pomalowane farbą?

Tak, pod warunkiem, że farba dobrze się trzyma. Należy pamiętać gruntowaniu – zgodnie z kartą techniczną systemu.

Czy mikrocement można aplikować na ścianę z płytkami?

Tak. Przed aplikacją mikrocementu na płytki należy je zmatowić szlifierką, wypełnić fugi klejem do płytek lub inną zaprawą, a następnie położyć mostek sczepny z siatką z włókna szklanego. Dopiero potem można położyć mikrocement. Dzięki takim zabiegom mikrocement dobrze przyczepi się do podłoża a fugi nie będą przebijać.

→ Więcej: Flip na mieszkaniu: remont łazienki. Mikrocement na płytkach [zdjęcia], Szybki remont łazienki z mikrocementem. Kolor FF7035 [zdjęcia przed i po].

Czy mikrocement można aplikować na ścianę pod prysznicem?

Tak. Używając mikrocementu w strefach mokrych, zawsze należy zastosować systemową hydroizolację. Ściany powinny być przygotowane tak jak pod płytki.

→ Czytaj także: Mikrocement pod prysznicem i na brodziku typu walk-in, Najczęściej zadawane pytania o mikrocemencie w łazience, Dlaczego beton architektoniczny w łazience to świetny pomysł

Czy mikrocement można aplikować na ściany na zewnątrz?

Tak, należy jedynie pamiętać, by przestrzegać temperatury aplikacji wskazanej w karcie technicznej oraz zastosować zestaw mikrocementu na zewnątrz z odpowiednim lakierem do stosowania na zewnątrz.

Czy mikrocement można aplikować na „gołą ścianę” – nieotynkowane  pustaki lub cegłę?

NIE. Tak jak pisaliśmy we wstępie, mikrocement jest jedynie warstwą wykończeniową, którą aplikuje się w kilku cienkich warstwach, dlatego nie kładzie się go bezpośrednio na pustaki czy cegłę bez tynkowania.