Mikrocement na zewnątrz – elewacja w Piasecznie. Kolor GR2 [zdjęcia]
Okres wiosenno-letni to czas, w którym branża budowlano – remontowa rozkwita.
Wiele osób w tym czasie, zamiast wybrać się na wakacyjny urlop, decyduje się na remont mieszkania lub domu ze względu na dobrą pogodę, długi dzień i sporo wolnego czasu. To również odpowiedni czas, by podjąć wyzwanie realizacji mikrocementu na zewnątrz.
Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji mikrocementu na zewnątrz?
Podczas wykonywania posadzki na zewnątrz (np. wykonując mikrocement na tarasie lub balkonie) pojawia się kilka dodatkowych wyzwań, na które należy zwrócić uwagę. Pierwszą sprawą jest temperatura. Zalecamy wykonywać pracę w temperaturach otoczenia i podłoża w przedziale 15°C-25°C, najlepiej od strony zacienionej. W takich temperaturach mikrocement ma optymalne warunki do wiązania, co pozwoli zapewnić właściwą trwałość końcowego produktu. Niższa temperatura znacząco wydłuża czas wiązania. Z kolei wyższa może powodować zbyt szybkie wysychanie, przez co nie zdążymy prawidłowo rozłożyć materiału na powierzchni. Rozwiązaniem może być użycie opóźniacza do mikrocementu FEST Timer. Warto również pamiętać, by podczas aplikacji było sucho. Aplikacja zaraz po deszczu na wilgotne podłoże jest niezalecana. Tak samo rekomendujemy, by cały proces prac odbywał się przy dobrej pogodzie. Na powierzchni mikrocementu niezabezpieczonego lakierem, deszcz może zostawić ślady od kamienia z wody.
Ostatnią sprawą, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę, to otoczenie, w którym wykonuje się prace. Aplikacja mikrocementu na tarasie bezpośrednio pod drzewem niesie ryzyko, że z tego drzewa będą spadać liście, kora, owady itp. Z kolei biegający po podwórku pies z pewnością zechce wskoczyć na taras najmniej odpowiednim momencie prac. Znamy również przypadek, gdzie po nałożeniu drugiej warstwy mikrocementu wykonawcy pozostawili prawie gotowy taras do wyschnięcia. Po powrocie mieli za zadanie już tylko polakierować powierzchnię i zakończyć realizację. Jakież było ich zdziwienie, gdy znaleźli na mikrocemencie ślad pozostawiony przez ślimaka biegnący przez cały taras. Ze względu na takie lub podobne sytuację, każdy wykonawca powinien rozejrzeć się wokół aplikowanej powierzchni i spróbować zabezpieczyć ją na wypadek takich zdarzeń.
Mikrocement na zewnątrz – potrzebne produkty
Systemy mikrocementów FESTFLOOR na zewnątrz nie różnią się zbytnio od tych stosowanych wewnątrz. Przy aplikacji na tarasie czy balkonie zalecamy zastosowanie systemu do wzmacniania podłoża w postaci siatki z włókna szklanego i mostka sczepnego FESTKontakt. Tarasy i balkony są eksponowane na duże różnice temperatur. Zimą mogą mocno przemarznąć, z kolei w lecie w słońcu ich temperatura przekracza 40°C. Tak duże zmiany temperatur mogą spowodować dodatkowe spękania w podłożu, co z kolei niesie za sobą ryzyko przeniesienia się rys na mikrocement. Zastosowanie siatki uchroni przed pojawieniem się rys na wierzchniej warstwie posadzki.
Jedyną zmianą, którą należy zastosować przy aplikacji na zewnątrz jest wybór lakieru PU FEST Turbo do ochrony gotowej powierzchni z mikrocementu. Należy pamiętać, że dobrze wszystkim znany lakier PU FEST 2K jest tylko do zastosowań wewnątrz pomieszczeń. Tam też spisuje się bardzo dobrze i już jakiś czas temu został doceniony przez wykonawców.
Czytaj również: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?, Czy mikrocement jest mrozoodporny?
Z kolei PU FEST Turbo to produkt do specjalnych zastosowań. Charakteryzuje się najwyższą odpornością na zabrudzenia i zarysowania. Dzięki specjalnie dobranej recepturze, nie straszne mu są ekstremalne warunki pogodowe jak mróz, deszcz i piekielne upały. Przypominamy również, by pamiętać, że produkt ten charakteryzuje się również intensywnym zapachem. Z tego względu przed aplikacją należy bezwzględnie stosować maski pełnotwarzowe z filtrami i jednorazową odzież ochroną. Lakier PU FEST Turbo doskonale sprawdzi się również przy zabezpieczeniu kamienia, betonu polerowanego czy też posadzek z żywic.
Elewacja z mikrocementu FESTFLOOR Life
Pan Piotr, jeden z naszych znajomych wykonawców, wykorzystał dobre warunki pogodowe i wykonał elewację z mikrocementu FESTWALL Life w Piasecznie pod Warszawą. Zobaczcie sami, jak mu wyszło: