Czy mikrocement jest mrozoodporny?

 

Wielkimi krokami nadchodzi zima, a temperatury za oknem są coraz niższe. W związku z tym ostatnio jeden z naszych klientów zapytał, czy mikrocement jest mrozoodporny. Śpieszymy z odpowiedzią i rozwiewamy wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania mikrocementu na zewnątrz i jego wytrzymałości na niskie temperatury.

 

Posadzka z mikrocementu Festfloor Go! na balkonie w bloku.

Mikrocement na tarasie i balkonie – czy jest odporny na niskie temperatury?

Inwestorzy coraz częściej decydują się zastosować mikrocement na tarasie lub balkonie, a nawet wykonać z niego elewację domu. Mikrocement jest odporny na czynniki atmosferyczne. Tak, mikrocement jest mrozoodporny. To znaczy: nie szkodzą mu temperatury poniżej zera, nie pęka pod wpływem mrozu. Jest jednak kilka warunków, które muszą być spełnione, by mikrocement na zewnątrz dobrze się prezentował i był trwały na lata.

 

Trzy ważne kwestie przy aplikacji mikrocementu na zewnątrz

Przede wszystkim należy dobrze przygotować podłoże pod mikrocement. Podłoże musi być stabilne, pozbawione ruchomych elementów oraz suche. W każdym przypadku zalecamy wzmocnić podłoże używając mostka sczepnego z siatką z włókna szklanego. W przypadku tarasu nad garażem czy na ziemi, ważne będzie zastosowanie systemowej hydroizolacji na zewnątrz. Dlaczego? Jeśli podłoże będzie podciągać wodę z gruntu, mikrocement może się odspoić lub – jeśli woda zamarznie – wybrzuszyć się i popękać.

Druga sprawa: należy stosować odpowiedni lakier na zewnątrz. U nas jest to bardzo odporny lakier rozpuszczalnikowy PU FEST Turbo. Lakier do wnętrz nie da sobie tutaj rady – wahania temperatur mogą sprawić, że będzie się łuszczył.

Trzecia ważna rzecz: temperatura aplikacji i wysychania mikrocementu mieści się w zakresie 15-25 stopni Celsjusza. Praca w niższych temperaturach sprawi, że mikrocement może nie związać do końca i nie osiągnąć przewidzianych parametrów wytrzymałościowych, może być miękki, mogą pojawić się na nim wgniecenia. W  polskich warunkach sezon na mikrocement na zewnątrz trwa mniej więcej od kwietnia do września i nie ma co próbować oszukać klimat.

Na koniec przypomnijmy jeszcze o odpowiednich warunkach przechowywania mikrocementu –  należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym oryginalnym opakowaniu w suchym miejscu w temperaturze 10-25 stopni Celsjusza. Chronić przed mrozem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Nasz zestaw mikrocementu na zewnątrz zawiera wszystkie niezbędne produkty: mostek sczepny, siatkę, grunt, mikrocement, podkład pod lakier oraz lakier.