Mikrocement w lato – jak go zrobić dobrze? Opóźniacz do mikrocementu [film]

 

  • Optymalna temperatura dla aplikacji mikrocementu to 15 – 25 stopni Celsjusza.
  • Latem warto rozpocząć pracę z mikrocementem od rana.
  • Pracując z mikrocementem w upały, warto wyposażyć się w klimatyzator.
  • Opóźniacz do mikrocementu FEST Timer opóźnia czas wiązania mikrocementu
  • Opóźniacz FEST Timer ułatwia czyszczenie narzędzi po zakończeniu prac
  • Opóźniacz FEST Timer nie wpływa na twardość mikrocementu.

 

Opóźniacz do mikrocementu, sposób na zbyt szybkie wysychanie materiału.  Kolejny upalny dzień tego lata. Temperatura grubo powyżej 30 stopni Celsiusza, chciałoby się odpoczywać gdzieś nad wodą, a tutaj goni kolejny termin na realizację z mikrocementu. Tego typu prace przy tak wysokiej temperaturze to nie lada wyzwanie dla wykonawcy.  Jak zrobić mikrocement w lato?

 

Aplikacja mikrocementu w upalne lato to wyzwanie

Aplikacja mikrocementu w upalne lato to wyzwanie

 

Praca z mikrocementem w upały. Temperatura dla mikrocementu.

Optymalna temperatura do pracy z systemem mikrocementowym to 15-25 stopni C. I nie jest to żadne widzimisię, lecz zakres ten wynika ze składu i właściwości mikrocementu. Powyżej 25 stopni materiał – szczególnie tradycyjny mikrocement dwuskładnikowy wiąże bardzo szybko. W ekstremalnych przypadkach może się zdarzyć, że zwiąże tuż po nałożeniu na pacę, zanim zostanie rozprowadzony na ścianie czy posadzce. Jest to szczególnie niewygodne, gdy pracujemy w pojedynkę i nie nadążamy nakładać kolejnych partii materiału, które przecież należy nakładać metodą „mokre na mokre”, lub gdy pracujemy na dużej powierzchni.

Jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć przesunięcie prac do momentu spadku temperatur, a jeśli jest to niemożliwe, można zastosować poniższe sposoby:

  • przechowywać opakowania z mikrocementem w chłodnym miejscu, np. w piwnicy czy garażu. Pod żadnym pozorem nie można trzymać materiału w nagrzanym samochodzie.
  • w lato warto rozpocząć prace wcześnie rano, gdy jest jeszcze względnie chłodno i ewentualnie kontynuować wieczorem, gdy temperatury spadną, ale wciąż jest jasno.
  •  jeśli jest klimatyzacja, pracować przy włączonej klimatyzacji, jeśli nie – schłodzić pomieszczenie używając przenośnego klimatyzatora.

 

FEST Timer – opóźniacz do mikrocementu

Mając na uwadze, że lato to ulubiony okres Polaków, by robić remonty, a każde kolejne lato jest coraz bardziej upalne, wyszliśmy naprzeciw potrzebom naszych klientów i stworzyliśmy dodatek, który wydłuża czas pracy z mikrocementem w lato.

Opóźniacz do mikrocementu FEST Timer to nowy produkt, który zauważalnie opóźnia czas wiązania mikrocementu oraz umożliwia łatwe czyszczenie narzędzi po zakończeniu prac. Produkt dodajemy do mikrocementu Festfloor Life lub Festwall Life w proporcji od 1 do 3% wagi mikrocementu (sucha masa + polimer). Najlepiej dodać go do polimeru, wymieszać, a następnie wymieszać z suchą masą, tak jak zwykle. Co ważne, opóźniacz jest bezzapachowy i nie wpływa na twardość mikrocementu. Należy też wspomnieć, że produkt jest kompatybilny z większością dwuskładnikowych mikrocementów dostępnych na rynku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można też go dodać do FestfloorGo!, choć ten produkt i tak ma dłuższy czas otwarty niż mikrocementy dwuskładnikowe.

Przed wypuszczeniem produktu na rynek, poprosiliśmy kilku zaprzyjaźnionych wykonawców o opinię na jego tematy. Poniżej recenzja opóźniacza FEST Timer od jednego ze współpracujących z nami wykonawców, który testował produkt jako jeden z pierwszych:

opinia o opóźniaczu do mikrocementu 

Entuzjastyczna opinia o opóźniaczu do mikrocementu FEST Timer zamieszczona na grupie Mikrocement Festfloor na FB.

 

FEST Timer – opinie

Polecam OPÓŹNIACZ do mikrocementu Festfloor Life. Tomek ma go w fazie testów, ale zaryzykowałem i wziąłem go na dużą budowę.

Wykonaliśmy przy jego pomocy parter domu, tj. około 90 mkw (podzielone dylatacjami). Mikrocement wykładaliśmy tylko we dwoje, stąd próba z opóźniaczem. Największa płyta miała powierzchnię 35 mkw i wyszła super jak wszystkie inne.

Zalety opóźniacza (według mnie):
– najważniejsza to wydłużenie czasu pracy z mikrocementem,
– praktycznie bezzapachowa instalacja – mikro nie wiąże za szybko, więc nie drażniącego zapachu,
– jeśli nie wiąże szybko to narzędzia są do doczyszczenia w dużo prostszy sposób, bo mikro nie zasycha na pacy,
– brak wpływu na twardość mikrocementu.

Po jego użyciu powstaje jedna różnica – wygląd finalny. Jeżeli wykładamy go w średnim tempie to mało widoczne są przepalenia. Efekt jest subtelny, ale naszym Klientom na tym zależało.

Opóźniacz jest w formie płynnej (gęstszy od komponentu B ). Dodaje się go maksymalnie 3% do mleczka oraz pigmentu. Po urobieniu mleczka zarobowego, dodajemy proszek mikrocementu. Mikrocement robi się bardziej płynny, niż w przypadku, gdybyśmy nie zastosowali opóźniacza.