Mikrobeton w hotelu: 4 inspirujące hotelowe wnętrza
Mikrobeton, znany również pod nazwą mikrocement lub beton cire, to mikro-powłoka wykończeniowa o grubości zaledwie 2-3 mm, która imituje naturalny beton. Może być stosowany zarówno na podłogach jak i na ścianach czy meblach. Dobrze przewodzi ciepło i jest elastyczny, dlatego nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jest też bardzo odporny, w związku z czym doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej – w kawiarniach, sklepach czy hotelach.
→ Zobacz zdjęcia mikrocementu w hotelu W drzewach w Nałęczowie.
Remont hotelu z mikrobetonem
Architekci coraz częściej sięgają po mikrobeton projektując nowe obiekty, jak również przygotowując renowację starszych, nadgryzionych zębem czasu wnętrz.
Remont hotelu to nie lada wyzwanie. Nawet gdy wnętrze hotelu, a w szczególności łazienki, mają już swoje najlepsze lata za sobą i wołają o remont, właściciele nie są do niego nastawieni zbyt optymistycznie. I jest to całkowicie zrozumiałe. Niewielu właścicieli zdecyduje się na remont całego obiektu i zamknięcie go dla gości. Całkowite zamknięcie budynku to miliony utraconych zysków. Dlatego często wybierają remonty częściowe. Jednak jak sprawić, by remont nie był uciążliwy dla gości? By nie hałasować zanadto, by nie kurzyć, nie zrywać starych tynków czy płytek…?
Z pomocą przychodzi mikrobeton. Dzięki wysokiej przyczepności do każdego rodzaju podłoża, można go stosować na istniejące płytki, płyty mdf, panele, tynki gipsowe, betonowe, mozaiki czy nawet stal. Mikrobeton pozwala na ekspresowe odświeżenie przestrzeni, unikając jednocześnie bałaganu, brudu i kosztów, z którymi borykamy się w trakcie tradycyjnych prac. Należy jedynie pamiętać, by podłoże było nośne, równe i pozbawione luźnych elementów. W razie potrzeby można je wzmocnić warstwą sczepną z siatką.
Poniżej przedstawiamy 4 ciekawe realizacje z mikrobetonem w hotelu wykonane według projektu najlepszych światowych pracowni architektonicznych.
1. Mikrobeton w hotelu Far & Near, Kanton, Chiny
Hotel Far & Near w Kantonie (Guangzhou) nad morzem Południowochińskim powstał w miejscu starego zapuszczonego betonowego budynku. Pracownia Kooo Architects zdecydowała się zachować surowość oryginalnych betonowych belek i stropów, a nawet dodać więcej betonowych elementów stosując na posadzce mikrobeton. Całość jest dość surowa, szorstka, industrialna. Królują odcienie szarości, drewna oraz bieli dodatków. Dzięki zastosowaniu dużych otworów okiennych do pomieszczeń wpada dużo światła.
2. Mikrobeton w hotelu Yan, Singapur
Hotel Yan powstał w Singapurze w modnej dzielnicy Jalan Besar. Niegdyś pełna zakładów przemysłowych, teraz przeżywa rozkwit hipsterskich kawiarni, street foodu oraz butikowych hoteli i hosteli.
Otwarty w 2015 roku hotel Yan stoi na terenie byłego magazynu. W pewnym sensie jest hołdem dla okolicznych przedsiębiorstw przemysłowych – jego wnętrze nawiązuje do stylu industrialnego. Wszystkie ściany oraz podłogi w pokojach pokryto szarym mikrobetonem. Aby złagodzić wygląd betonowych wnętrz, niektóre pokoje mają małe balkony z roślinami i ładnym widokiem na okolicę.
3. Beton i mikrobeton w hotelu Casa do Conto, Porto, Portugalia
Casa do conto (port. „dom opowieści”) w sercu Porto, w tętniącej życiem dzielnicy Cedofeita, to uroczy designerski hotel butikowy mieszczący się w spektakularnie odrestaurowanej XIX-wiecznej kamienicy. W swoich sześciu luksusowo urządzonych i umeblowanych apartamentach, Casa do conto oferuje swoim gościom ekskluzywne zakwaterowanie ze śniadaniem w wyjątkowym otoczeniu. Wystrój wnętrz łączy ze sobą tradycję i nowoczesność. Meble w stylu vintage umieszczono na tle ścian z betonowych paneli czy betonowych sufitów.
4. Mikrobeton w hotelu Willow House, Texas, USA
Ostatnia propozycja to Willow House – dwanaście ultra-minimalistycznych betonowych domków na pustyni w Teksasie z widokiem na pasmo górskie Chisos. Domki znajdują się kilka kilometrów od Parku Narodowego Big Bend. Chaty teksańskie, będące współczesnym przykładem pustynnego modernizmu, zostały zaprojektowane z myślą o krajobrazie, a właściciele Willow House połączyli naturalne tekstury i lokalne materiały z betonem. Chatki robią niesamowite wrażenie.