Najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu

 

Chociaż mikrocement to stosunkowo prosty i przyjazny system wykończeniowy, i przy nim wykonawcom zdarza się popełniać błędy. Wynikają one głównie z niedbalstwa, braku organizacji i zbytniego optymizmu przy stalaniu z klientem terminów odbioru prac. Poniżej opisujemy najczęstsze błędy przy wykonywaniu mikrocementu, na które skarżą się klienci i które sami obserwujemy.

 

1. Praca przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze powietrza

Optymalna temperaura do pracy z systemem mikrocementowym to 15-25 stopni C. Poza tym zakresem mogą pojawić się problemy – podczas letnich upałów, gdy temperatury sięgają +30 stopni materiał wiąże bardzo szybko, może nawet związać tuż po nałożeniu na pacę, zanim zostanie rozprowadzony na ścianie, z kolei przy zbyt niskich temperaturach mikrocement nie zwiąże wcale lub proces wiązania bardzo się wydłuży.
Dlatego najlepiej odpuścić sobie pracę w ekstremalnych warunkach pogodowych, a jeśli jest to niemożliwe, zastosować kilka tricków:
– przechowywać opakowania z mikrocementem w chłodnym miejscu, np. w piwnicy, a nawet zostawić na noc przed rozpoczęciem prac w lodówce. Pod żadnym pozorem nie można trzymać materiału na budowę w nagrzanym samochodzie, o czym zapominają początkujący wykonawcy.
– w lato zaczynać prace wcześnie rano, gdy jest jeszcze względnie chłodno
– w lato schłodzić pomieszczenie używając przenośnego klimatyzatora, a w zimę dogrzać pomieszczenie farelką

– w lato użyć opóźniacza wiązania FEST Timer.

Przeczytaj więcej o aplikacji mikrocementu w lato i używaniu Fest Timera.

 

2. Niedokładne wymieszanie barwnika

Płynny barwnik dołączony do zestawu systemu mikrocementowego należy dokładnie wymieszać z polimerem, a dopiero potem dodawać suchą masę. Staranne wymieszanie barwnika jest kluczowe, by uzyskać jednolity kolor, w przeciwnym wypadku na ścianie powstaną ciemne smugi jak na zdjęciach:

mikrocement - najczęstsze błędy

mikrocement - najczęstsze błędy

 

3. Mieszanie mieszanki na raty, dorabianie materiału

Przed nałożeniem warstwy materiału, należy przygotować odpowiednią jego ilość, tak, żeby wystarczyła na całą aplikowaną powierzchnię. Jeśli zabraknie materiału i będzie on dorabiany, istnieje duże ryzyko, że dorabiana część będzie miała inny odcień niż wcześniej przygotowana mieszanka, co niekoniecznie spodoba się inwestorowi.

 

4. Dokładanie materiału na już wyschniętą warstwę

Warstwa materiału musi być nałożona za jednym zamachem metodą mokre na mokre. Dokładając kolejną warstwę na związany materiał, uzyskamy efekt krowich placków widoczny na zdjęciu poniżej ?.

mikrocement - najczęstsze błędy

 

5. Nieodpowiednie zabezpieczenie podłogi i pozostałych powierzchni

W przypadku nowych mieszkań lub gruntownych remontów mikrocement najlepiej wykonywać jako jedną z pierwszych prac wykończeniowych, przed położeniem kafelków i listew, przed malowaniem. W przypadku małego remontu, np. gdy chcemy wykończyć mikrocementem ściany w łazience przy zachowaniu istniejących płytek na podłodze, lub gdy goniły terminy przy wykańczaniu nowego mieszkania i kafelkarz po prostu musiał wejść i zrobić swoje, niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni podłogi i armatury.
Nie należy oszczędzać na taśmach malarskich i kartonach zabezpieczających. Zdecydowanie odradzamy folię i najtańsze taśmy. Folia się rwie, taśmy odklejają i o zabrudzenie podłogi nietrudno. Pamiętajmy, że związany mikrocement można usunąć jedynie przy użyciu szlifierki a i tak zostaną ślady. Wszelkie plamy trzeba usuwać natychmiast, zanim zaprawa zwiąże.

błędy przy wykonywaniu mikrocementu - dobre zabezpieczenie podłogi to podstawa

 

6. Bałagan i słaba organizacja na budowie

Jednym z częstszych błędów przy wykonywaniu mikrocementuu jest brak dbałości o porządek i czystość na budowie. Używanie brudnych narzędzi (np. pacy z zaschniętym materiałem) skutkuje uzyskaniem nieestetycznej faktury na powierzchni, niesprzątnięty gruz i pył osiadają na podłodze i ścianie podczas lakierowania, a z powodu używania tanich lub starych wałków do lakierowania na ostatniej warstwie zostają włókna psując cały efekt. Gdy do powyższego dodamy ogólną słabą organizację pracy, np. zamawianie materiałów na ostatnią chwilę, katastrofa murowana.

błędy przywykonywaniu mikrocementu

 

7. Rozpoczynanie pracy bez materiałów

Zamawianie materiałów na ostatnią chwilę to bardzo zły pomysł. Umawiając ekipę na dany dzień, powinniśmy mieć wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Zwykle realizujemy zamówienia w tym samym dniu lub następnego dnia po ich złożeniu, ale nie możemy gwarantować, że firma kurierska dostarczy paczkę na czas. Zdarza się, że z przyczyn niezależnych od nas paczka idzie dłużej (np. w okresie światecznym) lub wraca (gdy podano niepoprawny adres lub z powodu błędu w systemie firmy kurierskiej), dlatego zalecamy zamówienie materiałów conajmniej tydzień przed planowanym rozpoczęciem prac.

 

Szukasz doświadczonych wykonawców w Twojej okolicy? Zgłoś się do nas, a polecimy Ci sprawdzone ekipy, z którymi współpracujemy.

Chcesz sam pracować z mikrocementem, unikając błędów? Przeczytaj nasze porady,  sprawdź mikrocementową checklistę oraz śledź nasz kanał na YouTube, gdzie publikujemy filmy instruktażowe, takie jak ten: