Mikrocement – checklista. O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Nie ma co ukrywać – każdy remont czy wykańczanie mieszkania wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Zwykle nie mamy za wiele czasu i zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu prac – jak przygotować się z głową do aplikacji mikrocementu? Checklista, którą dla Was przygotowaliśmy, z pewnością ułatwi Wam zadanie.

1. Oceń jakość podłoża pod mikrocement

Ocena jakości podłoża, na które chcemy położyć mikrocement, jest kluczowa dla powodzenia całej inwestycji. Warto potraktować ją poważnie, gdyż mikrocement to jedynie warstwa dekoracyjna i wszelkie wady podłoża, które nie zostaną odpowiednio zabezpieczone mogą przenieść się na mikrocement.  Dodatkowo inaczej należy przygotować posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, inaczej stare płytki. Podłoże pod mikrocement musi być nośne, równe i  bez  pęknięć. Jeśli takie nie jest, należy wykonać prace przygotowawcze – w poniższym filmie Borys z Pracowni Betonu pokazuje, jak zrobić prosty test jakości podłoża:

2. Wybierz odpowiednie produkty

Decydując się na mikrocement, musisz wiedzieć, czy chcesz użyć łatwego w aplikacji mikrocementu gotowego do użycia Festfloor Go, czy wolisz nieco tańszy, ale wymagający większej wprawy tradycyjny mikrocement dwuskładnikowy. W przypadku tego drugiego ważne jest, czy potrzebujesz produktu na ściany (Festwall Life) czy podłogi (Festfloor Life).

Na koniec należy wybrać produkt do zabezpieczenia powierzchni. Najczęściej w mieszkaniach i domach (wewnątrz) wystarczy lakier do mikrocementu PU Fest 2K,  który dodajemy do standardowego zastawu, jeśli jednak Twój projekt ma większe wymagania, np. realizacja prowadzona jest w miejscu narażonym na wzmożony ruch pieszy lub stały kontakt z wodą, a także, gdy planujemy zastosować mikrocement na zewnątrz, mogą być potrzebne dodatkowe preparaty. Przeczytaj, jaki lakier do mikrocementu wybrać.

3. Przygotuj próbki koloru i efektu

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie próbek koloru i oczekiwanego efektu. Niezależnie od tego, czy prace będziesz wykonywał sam, czy będzie to robić ekipa, próbki to podstawa.  W przypadku Festfloor Go! masz do dyspozycji całą paletę RAL i NCS. Pamiętaj jednak, że z uwagi na specyficzny sposób prezentacji odcieni (wyświetlanych na ekranie monitora, dodatkowo o różnych rozdzielczościach), rzeczywisty kolor wybrany ze wzornika może odbiegać od koloru mikrocementu na próbce. Dodatkowo znaczenie ma oświetlenie w konkretnym pomieszczeniu oraz to, czy chcesz uzyskać jednolity gładki efekt, czy wolisz, gdy na powierzchni „dużo się dzieje”, są przypalenia. Najlepiej wykonać dużą próbkę, np. 1mx1m i zobaczyć, jak się prezentuje w docelowym pomieszczeniu.

Czytaj także: Beton we wnętrzach – jak go zaprojektować?Beton dekoracyjny w domu: 5 niesamowitych betonowych domów

4. Zamów potrzebne produkty… wcześniej!

Nasze produkty ze standardowej palety kolorów są dostępne od ręki. Jednak zwlekanie z zamówieniem na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Zadbaj o to, by prace nie były wstrzymywane przez brak produktów i zamów je tydzień wcześniej.

Pamiętaj również, by – jak w przypadku każdego innego produktu wykończeniowego – wziąć ok. 10% zapasu (szczególnie jeśli jesteś początkującym wykonawcą!). Możesz wtedy spać spokojnie i nawet jeśli ręka Ci się omsknie i dasz trochę za dużo produktu, nie zabraknie ci go w połowie kolejnej warstwy.

5. Znajdź zaufaną ekipę lub sam zapoznaj się ze wskazówkami technicznymi

Jeśli masz zamiar wykonać prace sam i będzie to Twój pierwszy raz z mikrocementem, przede wszystkim zapoznaj się z kartami technicznymi produktów. Zawierają one niezbędne informacje odnośnie warunków i sposobu aplikacji produktu, jego pielęgnacji, przechowywania itd. Dodatkowo obejrzyj filmy instruktażowe na naszym kanale YouTube i przeczytaj poniższe artykuły:

Możesz również zamówić zestaw testowy mikrocementu. Będziesz miał wtedy możliwość wykonania próbek i zapoznania się z techniką pracy oraz konsystencją produktu. Jeśli masz czas, możesz zapisać się na szkolenie z mikrocementu. Jeśli wolisz zlecić realizację fachowcom, sprawdź nasz poradnik jak wybrać dobrego wykonawcę mikrocementu

I gotowe! Jeśli odhaczyłeś(aś) wszystkie punkty, możesz bez obaw rozpocząć swoją realizację.