Jak wybrać dobrego wykonawcę mikrocementu?
Przejrzałeś / przejrzałaś całego Instagrama i Pinteresta w poszukiwaniu inspiracji, przeczytałeś / przeczytałaś specyfikacje techniczne, architekt zrobił wizualizacje i wiesz już na pewno, że chcesz w swoim wnętrzu zastosować mikrocement. Uwielbiasz jego szlachetną prostotę, bezfugową powierzchnię i to, że w każdym wnętrzu wygląda niepowtarzalnie. Przed Tobą najtrudniejsze zadanie: znaleźć fachowca, który zrealizuje Twój projekt.
O specjalistę nigdy nie jest łatwo, a w budowlance i wykończeniówce jeszcze trudniej. Mikrocement wciąż jest produktem niszowym i nie każda ekipa wykończeniowa zna ten materiał i ma doświadczenie w pracy z nim.
Wykonawców najczęściej szukamy pytając wśród znajomych lub po prostu w wyszukiwarce internetowej czy w branżowych portalach ogłoszeniowych. Dziś podpowiadamy, jak sensownie wybrać wykonawcę mikrocementu.
Zobacz skończone realizacje
Dobry wykonawca nierzadko chwali się swoimi realizacjami na Instagramie czy Facebooku. Oczywiście zdjęcia nie oddają rzeczywistości, często są podrasowane przy użyciu filtrów, jednak można na nich dostrzec, jak wygląda powierzchnia, czy naroża ścian są ładnie wyprowadzone, czy nie ma pęknięć lub przebijających spod spodu fug. Na podstawie ilości zdjęć można też wysnuć wniosek, czy wykonawca ma dużo zleceń (a tym samym doświadczenia) czy nie. Można też na nich zobaczyć indywidualny styl wykonawcy, dowiedzieć się, czy robi więcej przypaleń, czy raczej preferuje bardzo gładkie i jednolite powierzchnie. Warto spytać, czy jest możliwość zobaczenia na żywo którejś z realizacji. Doświadczeni i solidni wykonawcy często mają w swoim portfolio realizacje w budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, butikach, kawiarniach. Poproś o adres inwestycji i obejrzyj ją dokładnie. Może się również zdarzyć, że wykonawca zaprosi Cię do swojego domu, bo sam ma u siebie własnoręcznie wykonaną posadzkę lub ścianę z mikrocementu. Taka otwartość to dobry znak.
Spytaj o materiały i sprzęt, na jakich pracuje
Profesjonalista używa materiałów najwyższej jakości. Wie, że nie opłaca mu się ryzykować tanimi zamiennikami czy niskiej jakości lakierem, bo ewentualna reklamacja i naprawa to podwójna praca (przeczytaj o najczęstszych błędach przy wykonywaniu mikrocementu). Do tego dochodzi komfort pracy samego wykonawcy – tańsze materiały trudniej się rozkładają i bardziej kłopotliwe w przygotowaniu. Spytaj, na jakich materiałach pracuje wykonawca – nie powinien tego ukrywać, a jeśli to robi, wymiguje się od odpowiedzi, to powinna się Tobie zapalić czerwona lampka. Dodatkowo dobrze zwrócić uwagę na sprzęt, którego używa – czyste pace, dobrej jakości wałki do lakierowania, markowe szlifierki. Takie sprzęty służą przez długie lata i sprawiają, że praca jest przyjemniejsza, łatwiejsza i wykonana bardziej precyzyjnie.
Zadawaj pytania
Dobry fachowiec zna się na tym, co robi i doskonale wie, dlaczego robi to tak, a nie inaczej, dlatego pytaj, pytaj, pytaj. Fachowcowi zapłacisz kilka-klikanaście tysięcy złotych, masz prawo zrobić mu rozmowę kwalifikacyjną!
Przykładowe pytania, które możesz zadać:
- ile ma lat doświadczenia w wykonywaniu mikrocementu, w czym się specjalizuje (duże / małe powierzchnie, schody betonowe, łazienki itd.)
- czy materiał na którym pracuje jest odporny na wodę, jeśli taki, dzięki czemu zyskuje wodoodporność, jeśli nie, dlaczego
- ile warstw mikrocementu oraz ile warstw lakieru aplikuje
- czy konieczne jest wykonanie dylatacji, a jeśli nie to dlaczego
- czy na każdej powierzchni można wykonać mikrocement, a jeśli nie to dlaczego
- jeśli planujesz mikrocement na płytkach, spytaj, jak fachowiec przygotowuje podłoże, czy używa siatki, mostka sczepnego, etc.
Porównaj ceny
Zadzwoń do 2-3 wykonawców i porównaj ceny. Pamiętaj, że na cenę wpływa wiele czynników takich jak poziom skomplikowania prac, typ podłoża, powierzchnia, itd. (więcej o cenie mikrocementu). Najwyższa cena nie oznacza automatycznie najwyższej jakości, ale cena znacznie poniżej średniej ceny rynkowej, powinna wzbudzić Twoją nieufność.
Skontaktuj się z producentem i poproś o rekomendację
Producenci mikrocementu blisko współpracują z wykonawcami i mogą polecić zaufaną ekipę z danego regionu kraju. Producentowi zależy, by klient był zadowolony, dlatego zarekomenduje tylko sprawdzonych fachowców. Taki układ jest korzystny la wszystkich trzech stron: klient dostanie produkt i usługę najwyższej jakości, wykonawca mikrocementu zarobi i zostanie polecony dalej, a producent zwiększy sprzedaż i zaufanie do swojej marki.
→ Czytaj także: 3 ważne rzeczy przy wyborze producenta mikrocementu