mikrocement tynk strukturalny - ściana z mikrocementu

Tynk strukturalny na ścianie – jak zrobić mikrocement? [DIY]

 

W pewnym okresie życia, najczęściej gdzieś koło trzydziestki, podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania. Gdy najtrudniejsze formalności zostają dopięte, kredyt przyznany, wkład własny wpłacony, a mieszkanie oddane, stoimy przed jeszcze trudniejszym zadaniem wykończenia naszych czterech kątów.

Moi zagraniczni znajomi dziwią się, że w Polsce wciąż wielu ludzi wykańcza mieszkanie we własnym zakresie, podczas gdy oni wchodzą na gotowe. Ale cóż – prawda jest taka, że niewiele jeszcze osób stać, by wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz, z drugiej zaś strony,  coraz większą wagę przywiązujemy do dekoracji wnętrz, jakości materiałów, designu itd. Nie zawsze to, co oferuje deweloper lub inna firma wykończeniowa, spełnia nasze oczekiwania. Jak więc dobrze i stylowo wykończyć i urządzić mieszkanie, nie będąc (jeszcze) milionerami?

Przede wszystkim należy wszystko dobrze zaplanować. Excel to podstawa! Wypiszcie wszystkie koszty materiałów i sprzętów, szukajcie tańszych opcji w internetowych porównywarkach cen, wysyłajcie zapytania o wycenę do kilku fachowców, zbierajcie zdjęcia z inspiracjami wykończenia poszczególnych pomieszczeń (możecie skorzystać z naszego pliku). Po wstępnym przeanalizowaniu budżetu zdecydujcie, które prace możecie wykonać sami, a które powierzycie fachowcom. Decyzja będzie zależała od zasobów czasu i pieniędzy, jakimi dysponujecie. Czy naprawdę musicie płacić elektrykowi 30 zł za montaż jednej lampy? A może wolicie zostać bohaterami we własnym domu i zrobić to sami? ?

excel plik do wykańczania mieszkania

A co jeśli marzycie o designerskim tynku strukturalnym z mikrocementu, a fachowcy żądają za niego czterocyfrowej kwoty? Przeczytajcie nasze wskazówki o tym, jak go zrobić samodzielnie!

 

Mikrocement tynk strukturalny krok po kroku

1. Skompletuj sprzęt i materiały do nakładania tynku strukturalnego – mikrocementu

Sprzęt i materiały do wykonania ściany z mikrocementu możemy łatwo skompletować w markecie budowlanym i wypożyczalni sprzętu budowlanego.

mikrocement tynk strukturalny - narzędzia

Będziemy potrzebować:

 • gładkiej pacy
 • kielni do nakładania materiału na pacę
 • szlifierki oscylacyjnej do szlifowania ściany i szlifierki mimośrodowej do szlifowania trudno dostępnych miejsc, np. przy narożach (wypożyczenie w wypożyczalni sprzętu budowlanego ok. 40 zł za dobę)
 • tarczy ściernych o gradacji 80 – 120 (zazwyczaj dostępne zawsze przy wypożyczaniu szlifierki)
 • wiertarki z mieszadełkiem (wypożyczenie w wypożyczalni sprzętu budowlanego ok. 40 zł za dobę, często można dostać też u szwagra 😉 )
 • dobrej jakości taśmy malarskiej do zabezpieczenia sufitu i pozostałych ścian (14-22 zł, dostępna w naszym sklepie)
 • folia malarska do zabezpieczenia podłogi itd. (ok. 16 zł, np. tu – nie kupujcie najcieńszych, bo się od razu porwą)
 • miotełki do odkurzenia ściany po szlifowaniu
 • rękawiczek, np. jednorazowych (ok. 12 zł za 100 par)
 • rączki do wałka (ok. 10 zł, do kupienia w naszym sklepie)
 • dobrej jakości wałka z mikrofibry (pasujący do zakupionej rączki :P) (ok. 10-45zł, dostępny w naszym sklepie)
 • maski przeciwpyłowej (ok. 8zł, np. tu )
 • okularów ochronnych (ok. 8 zł, np. tu )
 • zestawu FestWall 15 m2 (449 zł, dostępny w naszym sklepie)

 

Ile w takim razie będzie nas kosztowało wykończenie mikrocementem ściany o powierzchni 15m2?

 • 700-750 zł [45-50 zł/m2] i 10 godzin pracy dwóch osób.

 

2. Znajdź pomocnika

Przyjaciel, małżonek, tata, wujek, szwagier… napewno znajdą się osoby, które zgodzą Ci się pomóc.  Praca we dwójkę (lub trójkę) idzie dużo szybciej i weselej. Poza tym odradzamy pracę w pojedynkę, ponieważ mikrocement należy nakładać szybko i sprawnie – metodą mokre na mokre. By uzyskać jednolity i estetyczny efekt, nie możemy zbyt długo czekać z nałożeniem kolejnych partii materiału, inaczej będzie widać odcięcia w miejscach, gdzie wcześniej nałożony materiał za bardzo wysechł.

mikrocement tynk strukturalny - ekipa

 

3. Pamiętaj o zasadach BHP i o odzieży ochronnej

Mikrocement jest materiałem bezpiecznym, jednak warto pamiętać o podstawowych zasadach BHP. Przede wszystkim strój roboczy – może to być najtańszy kombinezon roboczy z marketu budowlanego lub stary dres i  buty, które przeznaczamy na straty. Pamiętaj, że zaschnięte plamy z mikrocementu są nie od usunięcia. Do tego rękawice – polecamy jednorazowe (opakowanie 100 szt. kosztuje w aptece ok. 12 zł, a pewnie można znaleźć taniej) – a do szlifowania maseczki przeciwpyłowe i okulary ochronne. Ważne jest by, o ile to możliwe, podczas szlifowania otworzyć okno i nie wdychać pyłu. To samo podczas lakierowania – charakterystyczny zapach polimeru może wywołać u wrażliwszych osób bóle głowy, podobnie jak farby czy rozpuszczalniki, tak więc warto zadbać o dopływ świeżego powietrza.

 

4. Zadbaj o dobre oświetlenie

Prace najlepiej zacząć wcześnie rano, by maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Jesli prace się przedłużą po zapadnieciu zmroku, konieczne będzie sztuczne oświetlenie. Bardzo dobrze sprawdza się np. lampy robocze / warsztatowe (cena ok. 30-90zł), lampy pierścieniowe (fotograficzne), ale możecie użyć jakichkolwiek lamp, które macie w domu.

 

5. Zapoznaj się z techniką

Przede wszystkim przeczytaj kartę techniczną produktu . Z niej dowiesz się, jak przygotować powierzchnię ściany, jak mieszać składniki i jak je nakładać, jak szlifować i lakierować.

Obejrzyj także nasz film instruktażowy, w którym Borys z Pracowni Betonu dokładnie tłumaczy, jak samodzielnie wykonać mikrocement tynk strukturalny na ścianie, a jeśli masz pytania lub wątpliwości, nie wahaj się z nami skontaktować .

 

Powodzenia!