Jak współpracować i nakładać mikrocement na dużej powierzchni? [film]
200-300 m2 posadzki z mikrocementu – o takich zleceniach marzą wykonawcy. Jednak po chwili zastanowienia, pojawia się wiele pytań i obaw. Jak poprawnie zrobić mikrocement na dużej powierzchni? W dzisiejszym filmie Borys z Pracowni Betonu daje wiele cennych wskazówek w tym temacie, dlatego spieszcie się z oglądaniem!
Mikrocement na dużej powierzchni – wyzwania i nasze rozwiązania
Duże metraże to duże wyzwanie. Prawdopodobnie każdy wykonawca pamięta doskonale to pierwsze wielkie zlecenie. Wielu z nich okupiło je bezsennymi nocami, gdy próbowali ułożyć sobie w głowie, jak zaplanować pracę, jak uzyskać spójny efekt wykończenia, czy skąd wziąć pomocników. Przeczytaj, jak podejść do najczęstszych wyzwań przy dużych realizacjach.
Wyzwanie 1: Brak wystarczająco dużej ekipy
Wielu wykonawców działa w pojedynkę i przy mniejszych inwestycjach radzi sobie wyśmienicie. Jednak posadzka powyżej ok. 70 m2 to już nie lada wyzwanie dla jednej osoby, a co mówić 100, 200, 300 m2. Jeśli nie zatrudniasz na stałe pracowników, spróbuj skontaktować się z zaufanymi kolegami po fachu i omów warunki współpracy. Możecie pomagać sobie nawzajem przy kolejnych projektach. Jeśli z kolei osobiście nie znasz żadnego wykonawcy z twojej okolicy, możesz poszukać wsparcia na naszej grupie na Facebooku zrzeszającej wykonawców. Tam właśnie Borys poznał Marcina Jaremko z Heli-Bet Mikrocement, który pomagał przy pokazanej w filmie realizacji.
Wyzwanie 2: Poszczególne partie materiału mogą różnić się kolorem
Mikrocement gotowy do użycia jest barwiony fabrycznie zgodnie z recepturą, co zapewnia powtarzalność koloru. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że tak jak w przypadku farb, poszczególne partie mogą się od siebie różnić. Dlatego też wszystkie opakowania mikrocementu, które będą używane do położenia jednej warstwy, trzeba dokładnie wymieszać przed użyciem. Dzięki temu barwnik rozłoży się równomiernie, a w efekcie kolor na podłodze będzie taki sam w każdym miejscu.
Wyzwanie 3: Wykończenie może być niespójne
Mikrocement to rękodzieło i każdy wykonawca ma swój niepowtarzalny styl prowadzenia pacy. Gdy pracuje się samodzielnie, to nie stanowi problemu, a jest wręcz atutem. Schody zaczynają się, gdy mamy 2, 3, 4 osoby do wykonania jednego dużego pomieszczenia. Ważne jest tutaj odpowiednie zaplanowanie pracy i jej koordynacja: należy ustalić, w jakich odległościach od siebie będą pracować wykonawcy, jakie ruchy będą wykonywać (krótkie, długie), jak grubo nakładać materiał. Dodatkowo dobrze jest co jakiś czas zmieniać swoje pozycje, tak by osoby rotowały i różne sposoby aplikacji się ze sobą równomiernie mieszały.
Wyzwanie 4: Materiał może przysychać
Aplikując mikrocement na dużej powierzchni, musimy się spieszyć, by nakładać kolejne partie materiału, zanim zacznie on przysychać. Zawsze można sobie ten czas wydłużyć, używając FEST Timera, opóźniacza do mikrocementu. Co ważne, produkt ten można dodawać zarówno do Festfloor Life jak i FestfloorGo!, o czym część osób zapomina. Opóźniacz nie zmienia właściwości mikrocementu, wydłuża jedynie jego czas otwarty.