Czym myć mikrocement? Jak dbać o mikrocement, by posłużył na lata?

 

Posadzka z mikrocementu w kuchni (Festfloor Go! odcień FF9011, wykonanie: Beton Koncept)

Mikrocement jest odporny na działanie wilgoci oraz wody, a dodatkowo świetnie się prezentuje. Nie sprawia większych problemów z utrzymaniem. Jednak by posłużył na lata, warto trochę o niego zadbać. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czym myć mikrocement, jakie środki do czyszczenia mikrocementu będą odpowiednie i jak ograniczyć mechaniczne zużycie powierzchni.

 

1. Poczekaj, aż mikrocement i lakier się utwardzą

Aplikacja mikrocementu jest szybka. Na mniejszych powierzchniach sprawny wykonawca uwinie się w nawet w 2 dni. Po kolejnych 24 godzinach można już delikatnie chodzić po posadzce z mikrocementu, jednak  dopiero po 7 dniach od nałożenia lakieru (warstwy zamykającej system mikrocementu), powierzchnia jest całkowicie utwardzona i odporna na wodę i czynniki mechaniczne. Przed upływem tygodnia pod żadnym pozorem  nie można moczyć lakieru.

 

2. Zabezpiecz nóżki mebli, nie nanoś piachu, używaj desek do krojenia

Posadzka mikrocementowa ma podobną odporność jak podłoga drewniana. Dlatego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie nóżek od mebli. Zawsze zalecamy podłożyć filcowe podkładki w celu równomiernego obciążenia przedmiotów i ograniczeniu powstawania wgnieceń. Odradzamy także stosowanie metalowych kółek mebli. Bezpieczne natomiast będą te gumowe lub kauczukowe.

Ważne jest także, by dobrze wycierać buty i nie nanosić piachu, który może rysować lakier. Z kolei w przypadku blatów kuchennych zalecamy używanie desek do krojenia.

 

Fest Cleaner

Dzięki FESTCleanerowi mikrocement posłuży długie lata.

3. Plamy usuwaj natychmiast

Gdy przypadkiem rozlejesz czerwone wino na dywan lub parkiet z bielonego dębu, natychmiast usuwasz plamę, prawda? To samo zrób, gdy zdarzy Ci się rozlać intensywnie barwiące ciecze na mikrocement. Tyczy się to przede wszystkim posadzek i blatów kuchennych, które narażone są na plamy z oleju, wina, kawy, octu czy buraków.

Pamiętaj, że aceton, ocet, i wszelkie mocne detergenty mogą uszkodzić warstwę lakieru, więc nigdy ich nie stosuj!

 

4. Używaj odpowiednich środków do czyszczenia mikrocementu

Podobnie jak każdy inny materiał mikrocement, kurzy się i brudzi. Powierzchnie z mikrocementu wystarczy systematycznie odkurzać na sucho. Dla optymalnej ochrony polecamy specjalny środek do pielęgnacji posadzek betonowych i mikrocementowych, np. FESTCleaner. Dzięki swojemu składowi skutecznie usuwa brud, czarne ślady po butach oraz różnego rodzaju plamy. FESTCleaner skomponowany jest na bazie poliuretanu, który bardzo dobrze czyści powierzchnię z codziennych zabrudzeń, jednocześnie pozostawiając na powierzchni mikrocząsteczki poliuretanu, które dodatkowo wzmacniającą powierzchnię podłóg. Wystarczy rozcieńczyć 3 nakrętki płynu w litrze wody, wymieszać i nakładać mopem lub gąbką. W przypadku intensywnych zabrudzeń można dodać podwójną ilość płynu. Co ważne, FESTCleaner ma neutralny zapach, jest przyjazny dla środowiska (w 90% biodegradowalny) i całkowicie bezpieczny. Jeśli masz w domu dzieci lub zwierzaki, możesz być o nich spokojny/spokojna. Płyn jest dość wydajny, jedna butelka starczy na umycie ok. 500m2 powierzchni. W przypadku intensywnych zabrudzeń, dla osób szukających silniejszego środka czyszczącego, polecamy POWER-FEST. To intensywny środek czyszczący, który skutecznie usuwa trudne, zwłaszcza tłuste, plamy, odświeżając mikrocement i przywracając mu blask.

Do usuwania osadów z mydła i kamienia polecamy z kolei FESTCalc. Gotowy do użycia spray czyszczący na bazie środków powierzchniowo czynnych, który można stosować na powierzchniach pokrytych mikrocementem, ale także na płytkach i armaturze (ważne: nie stosować na marmurach i tym podobnych).  Przywraca połysk i blask. Dla tych, którzy poszukują dodatkowej ochrony dla mocno eksploatowanych podłóg, rekomendujemy użycie FF FIX PRO. Jest to wysokiej jakości produkt do konserwacji powierzchni mikrocementowych, który chroni je przed uszkodzeniami, przywracając im ich naturalny wygląd i trwałość. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na podłogach mikrocementowych zalecamy aplikację FF ANTI-SLIP. Jest to skoncentrowane rozwiązanie antypoślizgowe, które minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych wypadków na śliskich powierzchniach.

 

5. Odnów warstwę lakieru

Jeśli na posadzce znajdują się delikatne rysy, możesz ją odświeżyć stosując wosk do mikrocementu FF Wax. Jeśli natomiast z powodu bardzo intensywnego użytkowania lub nieprawidłowej konserwacji posadzka jest bardzo zniszczona lub wystąpiły odbarwienia, można ją łatwo odnowić. Wystarczy zeszlifować delikatnie wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nowy lakier.

Czytaj także: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?