beton architektoniczny wykorzystany przy budowie aerotunelu

Beton architektoniczny

Jedną z najbardziej cenionych właściwości betonu jest to, że zapewnia dużą dowolność w kształtowaniu jego właściwości oraz daje wiele możliwości kształtowania jego powierzchni i wyglądu. Jednocześnie wykorzystanie betonu zapewnia, że wykonane konstrukcje i elementy będą trwałe, a koszty wykonania są akceptowalne dla wszystkich stron procesu inwestycyjnego.
  

Beton architektoniczny – definicja 

Naprawdę trudno jest podać jedyną właściwą definicję betonu architektonicznego, dlatego że każda osoba odbiera beton inaczej i różnie rozumie jego właściwości. Według nas beton architektoniczny to taki beton, którego powierzchnia jest widoczna i posiada z góry określoną funkcję estetyczną, a sam materiał nie został pozbawiony swoich podstawowych zadań – przenoszenia obciążeń i zapewnienia trwałości konstrukcji.

bramka Poznania

fot. Ad Artis Architects

Podczas wykonywania tradycyjnych konstrukcji budowlanych (wykorzystując beton wyłącznie jako materiał konstrukcyjny) zasłania się go zazwyczaj kolejnymi warstwami – na przykład izolacyjnymi. W ten sposób maskuje się również wiele różnych niedociągnięć, które powstały podczas procesu betonowania.
Beton architektoniczny wymaga szczególnych zabiegów podczas jego wykonywania i szczególnego reżimu technologicznego. Powierzchnia betonowa może na przykład odzwierciedlać deskowanie, albo przybierać skomplikowane geometryczne formy. Dlatego też beton czasami jest nazywany płynnym kamieniem. Po wymieszaniu składników świeża mieszanka betonowaa przyjmuje konsystencję  płynnego jogurtu, mogąc dokładnie wypełnić formę i deskowanie, a po związaniu pozostaje trwałą i solidną konstrukcją budowlaną.

Właściwości takie jak kształt, tekstura czy też kolor są wspólnym mianownikiem szeregu odmian i zastosowań, które dają architektom możliwość realizacji najbardziej skomplikowanych projektów.

 

Betony dekoracyjne

Beton architektoniczny to nie tylko wielkie i spektakularne konstrukcje. Betony dekoracyjne, możemy również wykorzystać w swoim otoczeniu. Mnogość technik pozwala na betonową realizację przy stosunkowo niskich nakładach.  Samemu lub przy pomocy małych ekip budowlanych można stworzyć niespotykane realizację. Zastosowanie dekoracyjnych tynków bądź wylewek cienkowarstwowych z przeznaczeniem do odciskania w nich różnych form (tzw. – beton stemplowany lub beton odciskany), daje wiele możliwości. Można wykorzystać je między innymi przy realizacjach: ścian, murów oporowych, ogrodzenia, elewacji, tarasów, podjazdów czy też schodów.

Taki beton dekoracyjny jest niezwykle wytrzymały, a odpowiednio zabezpieczony przez impregnaty poliuretanowe bądź akrylowe będzie służył w niezmienionej formie przez bardzo długi czas.

Architektoniczne rozwiązania z betonu to trend, który już na stałe wpisał się w obrać polskiego i światowego budownictwa. Są one stosowane coraz śmielej i stają się coraz bardziej przystępne.

Artykuł ten wchodzi w skład cyklu publikacji o betonie architektoniczny. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami:

 
Zapraszamy do kontaktu.