Oszczędź zdrowie, czas i pieniądze! Wybierz siatkę z masą podkładową FESTFLOOR BAZA zamiast żywicy epoksydowej.
Siatka przyklejona na mostku sczepnym lepsza od żywicy epoksydowej
Dlaczego tak wielu polskich producentów i wykonawców wybiera „podkłady” z żywicy pod mikrocement, mimo że istnieje rozwiązanie lepiej dostosowane do systemu mikrocementu, szybsze i bezpieczeniejsze?
By zrozumieć dlaczego siatka z włókna szklanego przyklejona do masy podkładowej FESTFLOOR BAZA jest lepsza od żywicy epoksydowej, należy w pierwszej kolejności zrozumieć skąd się biorą rysy w posadzkach. A biorą się one przede wszystkim z niedostatecznej wytrzymałości betonu na rozciąganie.
Rysy te pojawiają się z różnych przyczyn: skurczu od wysychania wylewek cementowych, naprężeń termicznych w ogrzewaniu podłogowym, skurczu autogenicznego betonu. Z powodu tego ostatniego nacina się dylatacje. Są jeszcze inne przyczyny, ale te 3 wyżej wymienione są najczęściej spotykane w inwestycjach w mieszkaniach i domach. Wspomniane przyczyny związane są ze zbyt małą wytrzymałością betonu na rozciąganie, a dokładniej ze zbyt niskiego modułu Younga posadzki cementowej.
Skąd się wzięła popularność wzmacniania podłoża żywicą epoksydową?
Producenci mikrocementów w Polsce to zazwyczaj firmy powiązane z systemami posadzek przemysłowych. Każdy producent takich posadzek ma w swojej ofercie żywice epoksydowe. W celu zwiększenia sprzedaży tych żywic wymyślono, że będą one częścią systemów w mikrocementach. Z kolei inni producenci mikrocementów po prostu bezrefleksyjnie kopiują rozwiązania stosowane już na rynku i również zalecają żywice do swoich systemów.
Żywica epoksydowa kojarzy się konsumentom i wykonawcom jako materiał bardzo twardy. Cokolwiek ta twardość by miała oznaczać. Więc jeśli jest twardy, dwuskładnikowy, i używany do posadzek przemysłowych to w tym rozwiązaniu również powinien dać radę. Niestety często nie daje rady.
Tak jak wspominałem, rysy biorą się ze zbyt małej wytrzymałości na rozciąganie. Żywica epoksydowa ma taką wytrzymałość na poziomie 60-80Mpa, a siatka z włókna szklanego to poziom około 2000-4000 MPa (40-50!! razy więcej)
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w przypadku żywic epoksydowych jest jej dwukrotne naniesienie za pomocą wałka. Następnie świeżo rozłożoną drugą warstwę zasypuje się suchym piaskiem kwarcowym. Takie rozwiązanie ma na celu wzmocnienie podłoża (zalepienie rys) i stworzenie chropowatej powierzchni z przyklejonym piaskiem kwarcowym. Ma ona tworzyć dobre połączenie pomiędzy żywicą a kolejnymi warstwami mikrocementu.
W części przypadków zastosowanie w mieszkaniach czy domach taka żywica wystarcza, ale również w wielu przypadkach po prostu jest to rozwiązanie niewystarczające i rysy przenoszą się na mikrocement. Wiąże się to właśnie z niedostateczną wytrzymałością na zginanie tego typu rozwiązania.
Producenci posadzek przemysłowych nie produkują siatek z włókna szklanego. Ignorują to rozwiązanie, ponieważ nie mają w nim żadnego interesu. Część bazuje na micie „twardości” żywic epoksydowych, a część po prostu kopiuje to rozwiązanie bez głębszej analizy i zastanowienia.
Z kolei patrząc na rynek producentów z południa Europy (m.in. z Hiszpanii i Włoch) – z miejsc gdzie w pierwszej kolejności mikrocement zdobył swoją popularność, tam właśnie siatka z włókna szklanego jest rozwiązaniem najpowszechniejszym. Podkład z żywicy nie zyskał tam na popularności.
Żywica epoksydowa – toksyczność
Producenci i wykonawcy, którzy stosują żywicę epoksydową na podłoża betonowe, praktycznie pomijają kwestię jej toksyczności. Trudno nam zrozumieć, dlaczego przy takiej popularności żywic epoksydowych, prawie nikt nie zna konsekwencji ich stosowania na zdrowie człowieka.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwa najbardziej toksyczne składniki, które znajdziemy w żywicy epoksydowej.
Bisfenol A często również jest opisywany na opakowaniu pod nazwą DIAN. Jest to podstawowy składnik żywicy epoksydowej (ponad 50% całej objętości). Bardzo niebezpieczny, przenika do organizmu człowieka przez połknięcie, zachlapanie oczu, wdychane opary, czy również przez skórę.
Przede wszystkim Bisfenol A działa bardzo destruktywnie na płodność i układ nerwowy. Dowiedziono także jego negatywnego wpływu związanego z:
- zaburzeniami pracy tarczycy
- zaburzeniami pracy i chorobami serca
- obniżoną sprawnością wątroby i nerek
- zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego
- cukrzycą typu 2
Epichlorohydryna – o ile, Bisfenol A jest rozpoznawalny i istnieje w świadomości ludzi jako szkodliwa substancja, to epichlorohydryna jest związkiem praktycznie nieznanym. Gdy pytamy na szkoleniu, czy ktoś o nim słyszał, to jeszcze nie zdarzyło się, by ktoś wiedział, czym ona jest i jakie ryzyko niesie kontakt z nią.
Epichlorohydryna jest drugim najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji żywic, jest to związek toksyczny, może powodować:
- czynnik zwiększający możliwość wystąpienia nowotworów
- podrażnienia i choroby skóry
- podrażnienia i choroby oczu
- uszkodzenie wątroby i nerek
- bóle głowy
Żywica epoksydowa toksyczność. Etykieta ze składem żywicy epoksydowej: Bisfenol A i epichlorochydryna
Niestety, ale świadomość toksyczności żywic epoksydowych jest bardzo niska. Nakładanie bez masek, w wielorazowych rękawiczkach, bez jednorazowego stroju roboczego to niestety typowy widok osób, które zajmują się aplikacją. Typowy proces nakładania żywicy epoksydowej pod przygotowanie podłoża proponowany przez firmy zajmującą się produkcją systemów mikrocementów na 30m2-60m2 trwa około 30-60 minut. W tym czasie reakcja polimeryzacji (wiązania żywic) już się rozpoczyna i szkodliwe opary unoszą się w pomieszczeniu. Czuć wtedy charakterystyczny zapach żywicy. W tym czasie osoby aplikujące są narażone na przyjęcie bardzo dużej dawki wspomnianych wyżej substancji do swojego organizmu.
Warto przy tej okazji również zwrócić uwagę, że problem toksyczności występuje przy aplikacji wszelkiego rodzaju posadzek przemysłowych i dekoracyjnych opartych na żywicy epoksydowej. Niebezpieczne jest także domowe DIY z żywicą (popularne obecnie stoliki z blatami z drewna i żywicy) bez stosowania odpowiednich środków ochrony osobistej. Czytaj także: BHP przy pracy z żywicą. Żywica epoksydowa toksyczność.
Cena żywicy vs cena masy podkładowej FESTFLOOR BAZA
Tutaj już bezpośrednio należy porównać koszty siatki z dwuskładnikową masą podkładową i żywicy epoksydowej. W pierwszej kolejności należy porównać koszty samych materiałów.
Tutaj oba rozwiązania wypadają podobnie. Dwuskładnikowa FESTFLOOR BAZA jest nawet odrobinę tańsza niż żywica epoksydowa z piaskiem do zasypu. Jednakże na samą cenę i koszt systemu należy spojrzeć szerzej. Warto wziąć pod uwagę czas wykonania oraz koszty związane z zagrożeniami, jakie może powodować żywica na zdrowie wykonawcy (o tym piszę w pkt – toksyczność).
Wracając do czasu wykonania – typowy proces wykonania żywicy epoksydowej do wzmacniania posadzek składa się z następujących kroków:
1. Rozprowadzenie żywicy na posadzce za pomocą wałka: I warstwa – przerwa 24h
2. Rozprowadzenie żywicy na posadzce za pomocą wałka: II warstwa + zasyp piaskiem – przerwa 24h)
3. Szlifowanie i zbieranie nadmiaru piasku, który luźno przykleił się do żywicy
Cały ten proces zajmuje 2-3 dni robocze i raczej nie można go przyśpieszyć. W czasie tym nie ma możliwości, by wejść na posadzkę.
Dla porównania aplikacja masy podkładowej FESTFLOOR BAZA z siatką to następujący proces:
1. Gruntowanie FESTGrunt za pomocą pędzla lub wałka – przerwa 2h
2. Pierwsza warstwa FESTFLOOR BAZA + siatka – przerwa ok. 4h
3. Szlifowanie i druga warstwa FESTFLOOR BAZA + siatka – przerwa ok. 4h
Jak widać, w ciągu 1 dnia roboczego można bez problemu przygotować podłoże pod kolejne warstwy mikrocementu. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze związane z opuszczaniem budowy i przyjazdem na nią kolejny raz.
Nie ma również konieczności opuszczania budowy, gdyż FESTFLOOR BAZA podczas wiązania nie wydziela szkodliwych substancji.
FESTFLOOR BAZA (L z kruszywem o frakcji około 0,5 mm) na siatce z włókna szklanego
Czytając powyższe, można by odnieść wrażenie, że żywica to kompletnie nietrafione rozwiązanie w budownictwie. Jednakże warto wskazać miejsca, gdzie jej użycie jest odpowiednie:
- wzmacnianie podłoży o niedostatecznej wytrzymałości na ściskanie betonu
- posadzki pylące
- wykończenie garaży i parkingów
- zaprawy techniczne do kotwienia lub uzupełniania ubytków w betonie
- i wiele innych
Czytaj także: Żywica epoksydowa – zastosowania
Dlaczego siatka + FESTFLOOR BAZA to lepsze rozwiązanie niż żywica epoksydowa
Po lekturze tego tekstu, wnioski z pewnością nasuwają się same, ale warto je na koniec podsumować.
Siatka z włókna szklanego posiada bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie. To właśnie brak odpowiedniej wytrzymałości na rozciąganie jest główną przyczyną spękań podłoża betonowego. Siatka nie powoduje tego, że rysy w wylewce cementowej nie występują, ale siatka położona na całej powierzchni zapobiegnie propagacji tych rys na powierzchnię warstwy wykończeniowej. W szczególności jest to ważne przy ogrzewaniu podłogowym, które może powodować dodatkowe spękania wywołane naprężeniami termicznymi w późniejszym okresie użytkowania posadzki.
Dwuskładnikowa masa podkładowa FESTFLOOR BAZA to całkowicie bezpieczne rozwiązanie. Podczas nakładania i wiązania nie emituje toksycznych oparów, które mogą powodować choroby lub inne dolegliwości. Dla firmy FESTFLOOR bezpieczeństwo wykonawców jest zawsze na pierwszym miejscu.
Taki sposób przygotowania posadzki zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy oraz daje pewność, że przygotowane podłoże pozostanie bez pęknięć na długie lata.
Tego typu analizy ekonomiczno – techniczne firma FESTFLOOR wykonuje za każdym razem, gdy wprowadza nowe rozwiązanie lub produkty do swojej oferty. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że technologia i produkty są dobrane tak, by mogli wykonać swoje realizacje szybko, bezpiecznie i bezproblemowo.