Żywica epoksydowa – zastosowanie

 

barwiona żywica

Mieszanie żywicy [źródło zdjęcia]

Żywica epoksydowa jest popularnym materiałem stosowanym w budownictwie. Można ją kupić w markecie budowlanym w postaci kleju lub fugi epoksydowej, a posadzki żywiczne są powszechnie stosowane w domach i obiektach przemysłowych. Obecnie istnieje wiele możliwości zastosowań żywicy epoksydowej w codziennym użytku.

Podczas pracy z żywicą epoksydową bardzo ważne jest by używać rękawic oraz odpowiednio wentylować pomieszczenie i – najlepiej –  nosić maskę. BHP przy pracy z żywicą epoksydową.

 

Posadzki żywiczne

Żywica epoksydowa jest materiałem polimerowym, który dostarczany jest w postaci ciekłej. Składnik żywicy jest zazwyczaj jasny i o łagodnym zapachu, natomiast utwardzacz zazwyczaj ma ciemny bursztynowy kolor o charakterystycznym zapachu. Po dodaniu do niego środka utwardzającego, zachodzi w żywicy kontrolowany proces chemiczny, który po zakończeniu reakcji daje twardy i bardzo odporny chemicznie materiał.

Wykorzystując te właściwości i rozkładając żywicę epoksydową na posadzce, otrzymujemy trwałą i bardzo odporną powłokę, którą możemy wykorzystać w wielu miejscach. Istnieje wiele różnych rodzajów posadzek epoksydowych. Zaczynając od tzw. malowanek – posadzek malowanych za pomocą farby epoksydowej, a kończąc na tzw. kamiennych dywanach – posadzkach z kruszywa, które połączone są za pomocą bezbarwnej żywicy epoksydowej.

2 składnikowa żywica

Dwa składniki żywicy epoksydowej [źródło zdjęcia]

Najważniejsze właściwości żywicy epoksydowej:

  • Minimalny skurcz posadzki podczas utwardzania,
  • Bardzo wysoka przyczepność do podłoża,
  • Doskonałe właściwości mechaniczne
  • Wysoka odporność chemiczna (zmienna w zależności od użytego utwardzacza);

 

Kleje epoksydowe

Wykorzystując wyżej wspomniane właściwości, została stworzona cała gama klejów epoksydowych. Kleje te charakteryzują się wysoką sztywnością oraz wytrzymałością sięgającą nawet 30 MPa. Kleje znalazły swoje zastosowanie w wielu obszarach. Możemy je spotkać w przemyśle lotniczym, hydrotechnicznym i energetycznym. W zależności od zastosowanych wypełniaczy kleje epoksydowe możemy również spotkać w przewodach stosowanych w mikroelektronice oraz w przewodach cieplnych.

 

remont statku

Żywica jako środek do zabezpieczania łódek i kajaków [źródło zdjęcia]

Budowa i remonty statków

Żywica epoksydowa w połączeniu z różnymi materiałami, daje idealny kompozyt, który nadaje się do naprawy statków. Stosując różnego rodzaju maty szklane i żywicę epoksydową, możemy poradzić sobie z każdą naprawą statku czy łódki. Doskonała przyczepność do drewna i materiałów sztucznych wykorzystywanych do napraw statków, daje trwałe i niezawodne połączenie. Najbardziej znane stocznie na świecie już dawno porzuciły żywice poliestrowe na rzecz epoksydowych przy budowie i remontach swoich statków. Dzięki żywicy epoksydowej możemy wykonać min. następujące prace:

  • Uszczelnienie powierzchni,
  • Wzmocnienie części kadłuba,
  • Jako klej mocujący jeden element do drugiego,

Żywica epoksydowa doskonale łączy się z różnymi materiałami i z pewnością na statku znajdzie wiele zastosowań.