Żywica epoksydowa – zastosowanie

Żywica epoksydowa – zastosowaniebarwiona żywica

Żywica epoksydowa przeszła długą drogę od swojego pierwotnego kształtu. Żywicę epoksydową można dziś kupić w markecie budowlanym w postaci kleju lub fugi epoksydowej, a posadzki żywiczne są powszechnie stosowane w domach i obiektach przemysłowych. Obecnie istnieje wiele możliwości zastosowań żywicy epoksydowej w codziennym użytku.

Podczas pracy z żywicą epoksydową bardzo ważne jest by używać rękawic oraz odpowiednio wentylować pomieszczenie i – najlepiej –  nosić maskę. BHP przy pracy z żywicą epoksydową.

Posadzki żywiczne2 składnikowa żywica

Żywica epoksydowa jest materiałem polimerowym, który dostarczany jest w postaci ciekłej. Składnik żywicy jest zazwyczaj jasny i o łagodnym zapachu, natomiast utwardzacz zazwyczaj jest ciemny bursztynowy kolor o charakterystycznym zapachu. Po dodaniu do niego środka utwardzającego do żywicy, zachodzi w żywicy kontrolowany proces chemiczny, który po zakończeniu reakcji daje twardy i bardzo odporny chemicznie materiał.

Wykorzystując te właściwości i rozkładając żywicę epoksydową na posadzce, otrzymujemy trwałą i bardzo odporną powłokę, którą możemy wykorzystać w wielu miejscach. Istnieje wiele różnych rodzajów posadzek epoksydowych. Zaczynając od tzw. malowanek – posadzek malowanych za pomocą farby epoksydowej, a kończąc na tzw. kamiennych dywanach – posadzkach z kruszywa, które połączone są za pomocą bezbarwnej żywicy epoksydowej.

Najważniejsze właściwości żywicy epoksydowej:

  • Minimalny skurcz posadzki podczas utwardzania,
  • Bardzo wysoka przyczepność do podłoża,
  • Doskonałe właściwości mechaniczne
  • Wysoka odporność chemiczna (zmienna w zależności od użytego utwardzacza);

Kleje epoksydowe

Wykorzystując wyżej wspomniane właściwości, została stworzona cała gama klejów epoksydowych. Kleje te charakteryzują się wysoką sztywnością oraz wytrzymałością sięgającą nawet 30 MPa. Mając na uwadze wszystkie właściwości żywic epoksydowych, kleje znalazły swoje zastosowanie w wielu obszarach. Możemy je spotkać w przemyśle lotniczym, hydrotechnicznym i energetycznym. W zależności od zastosowanych wypełniaczy, kleje epoksydowe możemy również spotkać w przewodach stosowanych w mikroelektronice oraz przewodach cieplnych.

Budowa i remonty statkówremont statku

Żywica epoksydowa w połączeniu z różnymi materiałami, daje w rezultacie idealny kompozyt, który nadaje się do naprawy statków. Stosując różnego rodzaju maty szklane i żywicę epoksydową, możemy poradzić sobie z każdą naprawą statku.  Doskonała przyczepność z drewnem i materiałami sztucznymi wykorzystywanymi do napraw statków, daje trwałe i niezawodne połączenie. Najbardziej znane stocznie na świecie już dawno porzuciły żywice poliestrowe na rzecz epoksydowych przy budowie i remontach swoich statków. Dzięki żywicy epoksydowej możemy wykonać min. następujące prace:

  • Uszczelnienie powierzchni,
  • Wzmocnienie części kadłuba,
  • Jako klej mocujący jeden element do drugiego,

Żywica epoksydowa doskonale łączy się z różnymi materiałami i z pewnością na statku znajdzie wiele zastosowań.

 

Tak jak wspomnieliśmy to tylko najczęściej spotykane obszary zastosowań żywicy epoksydowej. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Zapraszamy do kontaktu.