Hydroizolacja łazienki – krok po kroku

Pękające kafelki, zapadnięta podłoga, a nierzadko zdenerwowani sąsiedzi. Tego wszystkiego możesz uniknąć dzięki hydroizolacji. Hydroizolacja w łazience pełni ważną funkcję. Polega na ochronie przed przenikaniem wilgoci i wody przez nieszczelności w podłogach i ścianach i podłogach. Można śmiało powiedzieć, że to obrońca doskonały, ponieważ hydroizolacja chroni nawet przed pojawieniem się grzyba. A w przypadku zalania, to dzięki izolacji będą one o wiele mniej odczuwalne finansowo. W jakich pomieszczeniach można przeprowadzić hydroizolację? Czy można ją zrobić samodzielnie? Czy trzeba wyczyścić przedtem łazienkę? Czytaj dalej!

Zobacz Hydroizolacje – Podłoża pod powłoki wodochronne

Hydroizolacja łazienki czy warto zrobić?

Trzeba sobie powiedzieć, że w końcu każda, nawet najmniejsza powierzchnia ma mniej lub bardziej widoczne nieszczelności. Niestety, przez każde z nich może przenikać woda i szkodliwa wilgoć. Łazienka to wnętrze, które szczególnie jest szkodliwe na oba te czynniki w każdym domu. Woda to również cichy zabójca domów i portfeli – jeśli substancja znajdzie się pod płytkami, to da o sobie znać po pewnym czasie. Z kolei usuwanie skutków działania wody w postaci grzyba zawsze wiąże się z remontem.

Dlatego tak ważne jest to, aby stworzyć sobie odpowiednie warunki do tego, aby woda nigdy nie wnikała w delikatne elementy budownictwa. Co do nich należy? Przede wszystkim ściany, strop oraz podłoga. Zaniedbanie tego może doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji. Aby temu zapobiec, konieczne będzie poprowadzenie specjalnych powłok izolujących elementy wnętrza, od wody. Powszechnie do łazienek wykorzystuje się izolacje przeciw wilgoci i przeciwwodną. Jak działają? Celem obu izolacji jest zatrzymanie wody i wilgoci tylko na powierzchni podłogi tak, aby szybko można je było usunąć. Należy też pamiętać, żeby w łazience był zawsze sprawny system wentylacji.

Z czego wykonana jest hydroizolacja? W produkcji hydroizolacji wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane masy, czyli „folie w płynie”. Układa się je na ścianach i na podłogach. Izolacje występują w postaci lepkiej i ciekłej masy działającej na bazie dyspersji polimerowych, środków modyfikujących i wypełniaczy. Dzięki temu ułożona masa pozwala osiągnąć dobrą szczelność powierzchni. Izolacja tego typu cechuje się znakomitą elastycznością, przez co rozprowadzanie masy łatwe jest dla każdego. Śmiało można też skorzystać przy tym z wałka, lub pędzla malarskiego. Hydroizolacja to świetna ochrona przed wodą i wilgocią, na którą każdy może sobie pozwolić. Bo cały proces można wykonać w domu. I bez pomocy sąsiada.

W jakich miejscach należy wykonać hydroizolację łazienki?

Czy cała łazienka może zostać poddana hydroizolacji? Ogólnie hydroizolację możesz wykonać wszędzie tam, gdzie martwisz się o szkodliwe skutki działania wilgoci. Łazienka to tylko przykład, bo to w końcu miejsce, w którym występuje największa szansa na podmakanie powierzchni. To właśnie tu jest największe ryzyko zalania podłogi. Z tego powodu warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi i ścian już na samym etapie projektowania remontu lub budowy domu. Dlaczego? Hydroizolację wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów. Śmiało można ją wykonać nawet na początkowym etapie wykańczania mieszkania i podczas remontu. Wszystkie najbardziej mokre miejsca w łazience wymagają zabezpieczenia szczelną izolacją.

Jakie są najważniejsze punkty hydroizolacji? Patrz uważnie:

  • Hydroizolacja musi znaleźć się na całej powierzchni w łazience,
  • Warto uszczelnić miejsca, w których masz stały dostęp do wody – czyli umywalka i wanna. Na dodatek możesz też zabezpieczyć fugi między płytkami podłogi,
  • Uszczelnienia wymagają ściany, miejsca przy wannach, łączenia przy brodziku i umywalce,
  • Dobrze jeśli w składzie wybranego izolatora znajdą się dodane środki biobójcze oraz takie, które przeciwdziałają rozwoju pleśni.

Jak samodzielnie przeprowadzić proces hydroizolacji w łazience?

Istnieje kilka najważniejszych kroków, o których musisz pamiętać.

  1. Najważniejsza jest suchość miejsca poddawanego izolacji. Jeśli podłoże jest chłonne, to musisz je w pierwszej kolejności zagruntować,
  2. Wyczyść łazienkę i podłogę – hydroizolacja wymaga odpowiedniego przygotowania parkietu. Przed przystąpieniem do nakładania warstwy warto wyczyścić dokładnie łazienkę. Zadbaj, aby podłogi i ściany były jak najbardziej czyste i równe. Oznacza to obowiązek pozbycia się kurzu, pyłu, tłustych plam i innych zbrudzeń. Warto też wspomnieć o ścianach, bo będziesz musiał pozbyć się farby, jeśli były świeżo malowane. A w przypadku remontu upewnij się, czy nigdzie nie ma zalążków pleśni i grzyba, bo ich też będziesz musiał się pozbyć przy – najlepiej przy użyciu specjalnych środków.
  3. Nawierzchnię należy też jak najbardziej wyrównać, usuwając ubytki i rysy.
  4. Zainstaluj izolację – kolejny etap to w końcu nanoszenie warstwy hydroizolacji. Zakupioną masę musisz najpierw dobrze wymieszać. Do rozprowadzenia masy użyj wcześniej wspomnianego pędzla lub pędzla. Pierwsza warstwa hydroizolacyjna musi mieć minimum 1 mm grubości. Pamiętaj, aby przed każdym naniesieniem warstwy odczekać przynajmniej 6 godzin. Co do liczby warstw, to postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, bo każda masa różni się od siebie,
  5. Uszczelnij narożniki – najbardziej delikatne i czasochłonne będzie zabezpieczenie rogów. Aby ich szczelność była na mniej więcej prostym poziomie, konieczne będzie użycie taśmy uszczelniającej do narożników – najlepiej takich z tkaniny poliestrowej. Taką taśmę wklej w warstwę folii. Następnie zamaluj całość izolatorem, aby taśma nie wystawała nad powierzchnię. Może to być czasochłonne, jednak jest to ważne przy zabezpieczaniu łączeń.

Jak czyścić łazienkę?

Drugi punkt może być szczególnie problematyczny zwłaszcza dla osób, które nigdy nie czyściły łazienki aż tak, jak jest to wymagane w hydroizolacji. Wbrew pozorom, w czyszczeniu łazienki najlepiej unikać wody. A do konserwacji możesz wykorzystać różnorodne środki dostępne na rynku. Pamiętaj, aby jednak nie przesadzić z użyciem chemii. Możesz nawet użyć domowych środków czyszczących w postaci octu lub wyciągu z cytryny.

Przeczytaj – Błędy podczas prac wykończeniowych

Zadbaj też o ściereczką (najlepiej z mikrofibry), następnie umyj dokładnie prysznic, wannę, umywalkę, drzwi od prysznica i płytki. Dobrym pomysłem będzie też wypranie zasłon prysznicowych, które powinno się prać przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli chcesz zaszaleć, to możesz wyczyścić też odpływy. Warto będzie się trochę nagimnastykować, bo proces hydroizolacji jest tego wart.