Grzyb i pleśń na ścianie w domu: przyczyny i usuwanie
Wiele osób z nas miało problem z grzybami oraz pleśnią na ścianie w domu. Czasami przyczyna jest bardzo skomplikowana i nie tak łatwo pozbyć się źródła tego problemu. Niektóre grzyby i pleśnie trudno jest usunąć, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Mogą się one pojawić w mieszkaniach, które są w dobrym stanie ale również w starych, podniszczonych domach. Jeśli posiadasz taki problem i nie wiesz co masz zrobić to zapraszam do przeczytania tego artykułu.
Przyczyny powstawania
Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pleśni czy grzybów na ścianie jest zła cyrkulacja powietrza oraz zbyt duża wilgoć. Jeśli nasz dom ma złą izolację lub przecieka dach w jakimś miejscu to możemy być pewni, że w pewnym momencie pojawi się ten problem. Musimy pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu domu, wietrzyć co jakiś czas pokoje, nawet na pięć minut uchylić okno. Jeśli nasz dom będzie w złym stanie technicznym lub będziemy mieć niesprawną wentylację to w takim przypadku również mogą się pojawić kłopoty związane z pleśnią czy grzybem. Trzeba mieć na uwadze, że takie rzeczy mogą powodować problemy zdrowotne, więc warto oczyścić swój dom czy mieszkanie. Na początek jednak dowiedz się jakiego rodzaju wykwit pojawił się na ścianie.
Grzyb na ścianie
Stoczek domowy i gnilica mózgowata to dwa najczęściej spotykane grzyby. Lubią lokować się na i pod drewnianymi częściami naszego mieszkania czy domu. Na przykład na boazerii czy schodach. Niestety nie ma dla nich znaczenia czy jest to wykonane z drzewa iglastego czy liściastego, ponieważ atakują każdy rodzaj drewna. Gdy chcemy pozbyć się wykwitów ze ścian, musimy mieć na uwadze, że nie wystarczy pozbyć się grzyba ze ściany. Problem tkwi głębiej i jest z tym niestety więcej pracy. Najważniejsze na początek jest to aby znaleźć przyczynę wilgoci. Wielu ekspertów mówi, że dużą rolę w pojawieniu się grzyba jest zła wentylacja, jednak woda może przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz. Wtedy trzeba znaleźć tę usterkę i naprawić ją.
Pleśń na ścianie
Pleśń łatwo rozpoznamy na naszej ścianie. Zwykle tworzy skupiska plam o barwach czarnych, zielonych lub rdzawych. Najczęściej w naszych mieszkaniach pojawiają się te trzy rodzaje: pleśniak zielony, kropidlak czarny czy cytrynowy. Pleśń zazwyczaj powoduje rozdzielenie powłok malarskich, tapet czy tynków. Na szczęście pokrywa tylko wierzchnią warstwę więc jest z nią mniej zachodu niż z grzybami.
Jak się ich pozbyć?
Musimy zweryfikować czy nie mamy jakiś poważniejszych usterek w konstrukcji dachu czy rynny oraz zniwelować problem przedostawaniu się wody z zewnątrz do naszego mieszkania. Trzeba to zrobić, bo inaczej problem będzie stale powracać. Jeśli ten problem będziemy mieć z głowy, to następnym krokiem jest sprawdzenie przyczepności tynku do ściany w miejscu, gdzie wystąpił problem. Aby to zrobić należy popukać młotkiem w miejscu gdzie jest mokro. Jeśli usłyszysz głuchy odgłos to znaczy, że będzie trzeba skuć starą warstwę tynku i nałożyć nową. Polecam Ci nałożyć również mostek sczepny, który jest odporny na wodę oraz mróz. Powoduje on większą przyczepność międzywarstwową materiałów. Jeśli w Twoim przypadku będzie konieczne skucie tynku, pamiętaj aby odsłonić mur o jeden metr więcej od wykwitu. Trzeba bardzo dokładnie oczyścić miejsce szorstką szczotką, a następnie starannie ją oczyścić i wysuszyć. Kolejnym krokiem jest zastosowanie na ściany odpowiedniego preparatu na grzyby i pleśń, tak by ich zarodniki nie dostawały się do naszego mieszkania. Należy być przy jego nakładaniu bardzo ostrożnym i słuchać instrukcji producenta. Tynkowanie ściany możemy zacząć dopiero wtedy, gdy preparat całkowicie wniknie i będzie on sucha. Gdy słyszymy pełny odgłos to wtedy wystarczy tylko umyć szorstką szczotką tą część ściany, która jest zainfekowana.