Najpopularniejsze błędy podczas prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe mogą spowodować ból głowy. Na początku pojawia się pytanie: “a jak Nie sfinansuje się całkowicie remontu i czy starczy na wykończenie?”.  Materiały jak: płytki, kleje, płyty gipsowe, wyposażenie łazienki – tam tworzą się prawdziwe koszty. Prace wykończeniowe to niełatwy etap budowy, jedyne rozwiązanie, to zapanowanie nad kosztami,

Po czym poznać, że rozpoczął się etap prac wykończeniowych?.

Kolejność prac wykończeniowych to sprawa prosta:

– I etap prac wykończeniowych – montaż instalacji i ścian działowych;

– II etap – podłogi i tynki;

– III etap – lekka zabudowa i przygotowanie ścian do malowania;

– IV etap – prace glazurnicze, wykończenie podłogi, malowanie ścian.

Przy hydraulice trzeba pamiętać o odpowiednim spadku rur, nie można zapomnieć o tym by łączyć rury dociskając do końca, uszczelki smarować płynem do naczyń, zwracać uwagę czy w ogóle są uszczelki i żeby ich przez przypadek nie usunąć albo nie uszkodzić podczas montażu. Przy wylewce, grunt zaizolować folią by nie przechodziła wilgoć, sprawdzenie ile będzie tej wylewki, robiąc wylewkę trzeba pamiętać o tym żeby, założyć rękawiczki przed wylewaniem, bo po paru godzinach pracy z betonem mogą pojawić się rany na dłoniach. Po wylaniu na drugi dzień, można już chodzić po wylewce. Szpachelką i poziomicą usuwamy nierówności. Na wyschnięty beton można położyć polistyren, ten materiał jest dużo twardszy od styropianu – cięcie nie jest proste, następnie wykonuje się kolejną warstwę wylewki, ustawia się ścianki działowe. Na listwy przykleja się taśmę akustyczną, która zapobiega przenoszeniu drgań na powierzchnię ściany lub sufitu. Profile mocuje się kołkami “szybki montaż” 6-8mm – kołki te nadają się do pełnych powierzchni jak beton.

Prace wykończeniowe – jaki koszt?

Bez problemów przychodzi ułożenie instalacji, ale podczas wyboru materiałów  do kolejnych etapów remontu, inwestor zadaje sobie pytanie: dlaczego tak drogo? dlaczego tak trudno? Każdy plan przekroczony jest o 30%. Stan surowy to 33% kosztów inwestycji, czyli instalację i pracę wykończeniowe to około 70% wydatków, które czekają na inwestora. Średnio trzeba przyjąć, że wykończenie domu to koszt 2-2,5 tysiąca złotych za m2. Dla domu o powierzchni 150 m2, prace wykończeniowe wynoszą około 350 tysięcy złotych, a robocizna dodatkowo 100 tysięcy złotych.

Inwestorzy nie mają lekko. Cały czas rosną ceny materiałów i usług. Dniówka pracownika wynosiła 100 złotych, teraz malarz może zażądać 1000 zł za dzień pracy. Wykończeniówka staje się etapem, w którym inwestor się plącze. To nie jest prosty wybór, między cegłą a bloczkiem, oknem drewnianym a plastikowym. Prace wykończeniowe powinny być prowadzone pod ścisłym nadzorem.

Co jest potrzebne podczas remontu?

Każdy inwestor powinien mieć zestaw najważniejszych dokumentów. Kosztorys inwestorski prac wykończeniowych. Te osoby, które są już po budowie lub remoncie żalą się, że prace wykończeniowe bez ścisłego planu wydatku się zwiększają o co najmniej 30%. 

Co będzie więcej kosztowało podczas prac wykończeniowych?

Wszystko to co potrzebne do montażu i instalacji takie jak: tynki, podłogi, zabudowy z płyt g-k, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, kuchnia, łazienka, farby, kleje, silikony, grunty, listwy, oświetlenie. Wszystko to łącząc powoduje powstanie ogromnej kwoty.

Jaki jest największy błąd podczas wyliczeń prac wykończeniowych?

Gdy inwestor przywozi płytki po 40 zł za m2, dodaje jeszcze standardowy koszt robocizny i myśli, że zna koszt końcowy. Ale to błąd, bo jeszcze trzeba kupić kleje, masy wyrównujące, fugi. Inaczej kosztuje jednolita powierzchnia a inaczej wszelkie zabudowy. Dlatego warto dla inwestora zawrzeć oprócz kosztorysu prac wykończeniowych, umowę z wykonawcą, z określoną ceną za usługę.

Co powinna zawierać umowa z wykonawcą?

Potrzeba dokładnie zmierzyć, ile czego potrzebujemy?, czy sami organizujemy transport?/ Trzeba zwrócić uwagę na to, aby była jedna partia towarów, a nie inna niż poprzednie. Nie można kupować na zapas, bo mogą różnić się rozmiary, barwy podczas montażu. Może się stać że kolor jaki użyto do malowania ścian, przy włączeniu żyrandola z falbankami, będzie inny niż kolor ściany, ten ze sklepowego wzornika. 

Planowanie przerw technologicznych podczas remontu.

Uciążliwym zadaniem jest zaplanowanie kolejnych prac wykończeniowych ze względu na przerwy technologiczne np. schnięcie powierzchni. Tynki cementowo-wapienne można malować po 4 tygodniach od wykonania, tynki gipsowe po 10 dniach a gładź gipsowa o grubości 2mm schnie w 6 godzin. Jak mają wykonać pracę robotnicy? Jak ma zaplanować pracę ekipa? Tu powinien pojawić się harmonogram prac wykończeniowych.

Wielu inwestorów ma wielką trudność z wyborami estetycznymi. I dlatego często do wykończenia domu wchodzi architekt wnętrz. Zadowolonych z pracy, której wykonał jest wielu, ale część się nie zgadza z wizją architekta. Np. Architekt planuje łazienkę. I powstaje problem gdy już płytki są położone, a profil kabiny wychodzi za otwór okienny, albo otwór odpływowy miski toaletowej jest przesunięty tak, że nie mieści się pralka.

Te wszystkie problemy i rady mogą pomóc przejść przez remont każdemu inwestorowi.