Każdemu wnętrzu można nadać dowolny styl i w bardzo prosty sposób sprawić, że będzie nowoczesne bądź klasyczne, surowe albo przytulne. Podstawą i bazą do stworzenia każdego z nich jest kolor. Ważne są materiały użyte w danym pomieszczeniu, kolor mebli i odcienie wszystkich dodatków, ale najbardziej istotne są kolory ścian i podłóg, które będą stanowić tło dla pozostałych elementów oraz oświetlenie. W jaki sposób je dobrać i połączyć ze sobą, aby stworzyć wymarzone wnętrze?

Przeczytaj także – Hydroizolacja łazienki

 

Rodzaje farb. Jak wybrać odpowiednią farbę?

Pierwszym etapem urządzania każdego wnętrza jest najczęściej wybór odpowiedniego koloru ścian, pasującego do planowanego stylu wystroju. W kwestii kolorystyki farb do wnętrz wybór jest naprawdę ogromny, ale zanim wybierzemy kolor, trzeba najpierw zdecydować jaka farba będzie najlepsza. Pod uwagę należy wziąć jej przeznaczenie, odporność na zabrudzenia, ścieralność oraz poziom krycia i wydajność. Ważny jest też rodzaj wykończenia – kryjący nierówności mat, odbijający światło połysk lub kompromis pomiędzy tymi dwoma opcjami, czyli półmat.

Do wyboru są trzy podstawowe rodzaje farb do wnętrz:

  • farby akrylowe – tanie, trwałe i uniwersalne oraz prawie bezzapachowe, które bez pro, dzięki czemu doskonale sprawdza się nawet w kuchni czy łazience;
  • farby lateksowe – droższe, ale i trwalsze, doskonale kryją, są odporne na ścieranie i zmywalne, nadają się do przedpokoju, kuchni, łazienki i pokoju dziecięcego;
  • farby do efektów specjalnych – najdroższe ze wszystkich opcji, typowo dekoracyjne, które pozwalają uzyskać na ścianie efekt imitujący np. kamień, metal lub beton, idealne do wnętrz stylizowanych i niewielkich akcentów w dużych pomieszczeniach.

 

Kolory podłóg. Jak dobrać podłogę pasującą do wnętrza?

Drugą kluczową kwestią jest rodzaj podłogi. Najpierw musi paść decyzja o materiale, jaki wyląduje na podłodze – tutaj wybór jest w miarę prosty, bo trzeba wybrać pomiędzy zaledwie kilkoma opcjami, później jest już nieco trudniej, ponieważ trzeba zdecydować o kolorze materiału, których już jest całkiem sporo. Kolor i odcień podłogi również mają istotny wpływ na to, jak będzie się prezentowało wnętrze.

Jasne odcienie odbijają światło, pomagają rozjaśnić całe pomieszczenie oraz wizualnie je powiększyć, ciemne z kolei są doskonałą bazą do kontrastowych dodatków i potrafią sprawić, że wnętrze stanie się przytulne, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością ciemnych barw, by nie stało się zbyt mrocznie i smutno.

Poszczególne kolory też mają tutaj znaczenie, biel jest bardzo uniwersalna oraz rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie, odcienie szarości doskonale komponują się z każdym stylem i nadają mu szyku, brązy uspokajają i kojarzą się ze stabilnością oraz wspaniale ocieplają wnętrza, odcienie błękitu i zieleni uspokajają i wyciszają, czerwienie z kolei dodają energii i ożywiają, żółty rozświetla i czyni pomieszczenie bardziej słonecznym, natomiast czerń nadaje szyku i elegancji, a nawet potrafi dodać wnętrzu ekstrawagancji.

 

Wpływ oświetlenia na wygląd pomieszczenia

W każdym wnętrzu, bez względu na styl i kolor bardzo ważne jest oświetlenie. To ono tworzy prawdziwy nastrój i jest odpowiedzialne za klimat wnętrza. Barwa, intensywność i rodzaj sztucznego światła może odmienić każdy kolor znajdujący się w pomieszczeniu. Kolory, które w naturalnym świetle są intensywne i chłodne, czyli wszystkie fiolety, ciemne zielenie i niebieskości pod wpływem światła z o zimnej barwie stają się jeszcze bardziej nasycone, z kolei ciepła barwa osłabia ich intensywność.

Jasne, pastelowe barwy w zimnym świetle bledną jeszcze bardziej, a w ciepłym całkowicie potrafią zmienić swoją barwę. Chcąc idealnie zgrać kolory ścian i podłóg z oświetleniem najlepiej odpowiednio je dopasować – do ciepłego światła warto wybierać neutralne i chłodne odcienie, a do chłodnego neutralne, ale ciepłe barwy. Oświetlenie można w bardzo prosty sposób zmienić, wymieniając żarówkę lub kolor abażuru czy rodzaj obudowy lampy. Mikrocement

 

Modelowanie przestrzeni kolorem i znaczenie kolorów we wnętrzach

Odpowiednio zastosowane barwy potrafią stwarzać różne złudzenia optyczne, które czasami pomagają zmienić całe wnętrze. Jeśli pokój jest zbyt szeroki, można to zmienić, malując ciemnym kolorem dwie przeciwległe ściany, gdy jest zbyt długi, można go optycznie skrócić, tworząc poziome pasy na podłodze lub malując ścianę na wprost wejścia na ciemny kolor, z kolei pionowe pasy i jasna ściana zadziałają odwrotnie i wydłużą pomieszczenie. Ile kosztuje mikrocement?

Jeśli wnętrze jest zbyt ciasne, można je w bardzo prosty sposób optycznie powiększyć np. malując ściany i podłogę na ten sam kolor. Wysokie pomieszczenie można wizualnie obniżyć, zmieniając kolor sufitu na ciemniejszy lub malując ściany w poziome pasy, podobnie zadziała namalowanie szerokiego pasa w górnej części ściany farbą w kolorze sufitu, natomiast pionowe pasy na ścianach sprawią, że będzie się wydawało wyższe.

Dobierając kolor ścian i sufitów zawsze trzeba brać pod uwagę też funkcjonalność danej barwy.

  • Czerń pochłania światło, więc zastosowanie czarnej farby sprawi, że każde pomieszczenie stanie się optycznie mniejsze i choć niewielkie czarne akcenty mogą dodać elegancji i być świetnym tłem dla dekoracji ściennych i jasnych dodatków, to zastosowanie czerni w nadmiarze lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach może przytłoczyć. Czarnego nie poleca się w kuchni, jadalni i przedpokoju, czyli wszędzie tam, gdzie ważne jest porządne światło.
  • Brąz, jako kolor ziemi komponuje się dobrze z niemal każdym kolorem, zmienia wnętrza w ciepłe i przytulne oraz jest doskonałym tłem dla kolorowych dodatków, jasnych barw i złota, ale jego nadmiar może zadziałać odwrotnie i sprawić wrażenie zagraconego wnętrza. Najlepiej sprawdzi się na podłodze lub meblach.
  • Róż kojarzy się z kobiecością i często uznawany jest za domenę małych dziewczynek, ale potrafi pięknie ożywić jasne wnętrza, a różowe akcenty mogą też optycznie powiększyć ciemne pomieszczenia. Może niekorzystnie wyglądać w łazience, salonie i przedpokoju lub na klatce schodowej, ale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, kuchni lub sypialni.
  • Biel, jako najbardziej uniwersalny kolor jest najlepszym tłem dla innych barw i pasuje do każdego pomieszczenia. Nadaje świeżości i sprawia wrażenie czystości, jednak nie powinna być jedynym kolorem we wnętrzu, bo może wtedy stwarzać wrażenie sterylności i chłodu.
  • Wszelkie szarości, choć kojarzą się często z nudną i obojętnością, to są idealną równowagą między bielą a czernią i potrafią wspaniale ożywiać wnętrza. Szary kolor pięknie komponuje się z naturalnym drewnem i może być tłem zarówno dla ciemnych, jak i jasnych barw, jednak zawsze warto przełamać go jakimś kontrastowym elementem.
  • Odcienie zieleni uspokajają, wyciszają i dają uczucie spokoju, sprawdzą się w sypialni, salonie lub bibliotece, ale nie poleca się stosować ich w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ponieważ potrafią rozleniwiać.
  • Błękity zazwyczaj ochładzają pomieszczenia, ale też oddziałują uspokajająco i wyciszająca, a im ciemniejszy odcień, tym bardziej odprężające ma działanie. Najlepiej sprawdzą się w sypialni, łazience i pokoju dziecięcym, niestety użyte w nadmiarze, podobnie jak w przypadku bieli, mogą powodować wrażenie sterylnego wnętrza.
  • Fioletowy jest szlachetnym kolorem, ale może kojarzyć się z przepychem, zwłaszcza w towarzystwie ciemnych mebli i dodatków. Potrafi pobudzać do działania, inspirować i stymulować kreatywność, jednak trzeba używać go z umiarem i w towarzystwie pasujących barw. Nadaje się szczególnie do gabinetu lub pracowni, a nawet do sypialni, pod warunkiem, że nie jest to pokój osoby z problemami natury psychicznej.
  • Czerwień, jako ciepła barwa, ogrzewa i dodaje energii, ale też pobudza i nie sprzyja skupieniu. Nie powinno się jej stosować w sypialni, w nadmiarze w pokoju dziecięcym, ani używać w niewielkich pomieszczeniach, ale bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek w salonie, przedpokoju, kuchni lub w pokoju zabaw.
  • Pomarańczowy kolor, podobnie jak czerwony działa ogrzewająco i pobudzająco, ale jest bezpieczniejszy, zwłaszcza w odcieniach pastelowych – czysty może być zbyt intensywny i działać drażniąco. Idealny do kuchni, salonu, przedpokoju, pokoju zabaw i pracowni, ale nie jest polecany do biura czy pokoju relaksu.
  • Żółty rozjaśnia, ociepla i ożywia wnętrza, stwarzając przytulną atmosferę, szczególnie w jasnych wnętrzach. Jeśli jest zbyt jaskrawy potrafi irytować, ale w wersji stonowanej jest bardzo przyjemny i poprawia koncentrację. Nadaje się do pokoju dziecięcego, salonu i kuchni czy pracowni, ale nie sprawdzi się w sypialni ani łazience.

Poznaj ofertę –  Szkolenie z mikrocementu

 

Jak odpowiednio łączyć ze sobą kolory?

Podstawową zasadą w doborze kolorów we wnętrzach jest ograniczenie ich liczby do dwóch, maksymalnie trzech – mogą być w różnych odcieniach, ale nadmiar kolorów powoduje chaos. Wybierając dwa kolory, najlepiej, aby przeważał ten jaśniejszy, przy trzech kolorach warto stosować zasadę – im ciemniejszy kolor, tym mniejsza jego powierzchnia. Każda z barw użytych w pomieszczeniu powinna zostać powtórzona, co oznacza, że jeśli pojawiła się na ścianie to dobrze, aby została użyta ponownie także jako dodatek lub element umeblowania. W przypadku pastelowych barw, które są połączeniem kolorów z bielą, również nie powinno się łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów i warto przełamywać je mocniejszymi akcentami – nie muszą być kontrastowe, ale dobrze, aby przełamywały nieco mdłą całość.

Trendy: Kolory roku 2022

Urządzając jakikolwiek pokój, można zdecydować się na przeróżne połączenia kolorystyczne. Mogą to być kolory monochromatyczne, czyli połączenie ze sobą kilku odcieni jednego koloru, które sprawia wrażenie elegancji i uporządkowania, jednak aby urozmaicić wnętrze, dobrze jest korzystać z różnych faktury i materiałów. Można też zastosować barwy dopełniające, czyli takie, które znajdują się po przeciwnej stronie w palecie barw – czerwień i zieleń, fiolet i żółć lub niebieski z pomarańczowym, jednak trzeba pamiętać wtedy o proporcjach i nasyceniu barw, by wnętrze nie stało się zbyt przytłaczające. Kolejna możliwość to kolory pokrewne, czyli sąsiadujące ze sobą w palecie barw – pomarańczowy z żółtym lub fioletowy z niebieskim, takie połączenie sprawia wrażenie harmonii i porządku.

Beton architektoniczny archiFEST

Koło lub paleta barw to graficzne przedstawienie wszystkich kolorów. Barwy podstawowe podzielone są na ciepłe i zimne odcienie, każdy z kolorów ma też swoją intensywność. Na kole nie ma bieli, czerni i brązu, które można łączyć z wszystkimi innymi barwami, tworząc ich nowe odcienie lub dopełniać nimi pozostałe kolory.