Katastrofa epoksydowa. Najczęstsze błędy podczas mieszania żywic

 

2 składnikowa żywica

Dwa składniki żywicy epoksydowej [źródło zdjęcia]

Zdecydowana większość wykonawców, którzy mieli styczność z żywicą epoksydową podczas swojej kariery, spotkało się z koszmarem nieutwardzonej żywicy na posadzce. Sytuacja ta związana jest najczęściej z  nieprawidłowym wymieszaniem żywicy epoksydowej i utwardzacza.

Istnieje wiele przyczyn, przez które nie występuję odpowiednia utwardzenie żywic, a w tym artykule chcielibyśmy przedstawić te najczęściej występujące. W szczególności chcielibyśmy się skupić na odpowiednim mieszaniu komponentów A i B.

 

Mieszanie byle czym

Początkującym wykonawcom wydaje się, że wymieszanie żywicy i utwardzacza przy pomocy kija czy patyka, albo poprzez wstrząśniecie opakowania wystarczy, by uzyskać odpowiednio wymieszany i przygotowany do użycia produkt przeznaczony na przykład na posadzki żywiczne.

Nie!

Użyj miksera elektrycznego (np. zamontowanego do wiertarki). Do prawidłowego wymieszania produktów potrzebna jest odpowiednia energia. W szczególności gdy mieszasz więcej niż 2-3 kg żywicy, to koniecznie zaopatrz się w taki sprzęt.

 

Ignorowanie zasad BHP podczas pracy z żywicą

Żywica epoksydowa nie jest obojętna dla zdrowia człowieka. Każdy wykonawca powinien być świadomy jej toksyczności oraz posiadać odpowiednie przygotowanie podczas pracy z żywicą. Dbaj o swoje zdrowie i miej świadomość zagrożeń, jakie niesie praca żywicą epoksydową.

Czytaj więcej:

BHP pracy z żywicą

Oszczędź zdrowie, czas i pieniądze! Wybierz siatkę z mostkiem sczepnym zamiast żywicy epoksydowej.

 

Trochę składnika A, trochę składnika B

Pracownicy zbliżają się do końca realizacji posadzki. Zostało już tylko kilka metrów kwadratowych. Oczywiście w takim wypadku nie sensu otwierać całego zestawu 20 kg żywicy. Lepiej w takim przypadku odmierzyć mniejszą ilość. Problem polega na tym, że jeśli wykonawca nie przygotuje odpowiednich proporcji obu składników, to może spodziewać się problemów z utwardzeniem. Żywice epoksydowe pozwalają na bardzo małe tolerancje przy dobieraniu proporcji składnika A i B. Błędy przy odmierzaniu powyżej 5-10% mogą doprowadzić do nieutwardzania się produktu.

 

Mylenie wagi z objętością

Ten podpunkt jest trochę kontynuacją błędu, o którym była mowa wyżej.

Wykonawca czyta na opakowaniu, że stosunek wagowy jednego komponentu do drugiego wynosi np. A:B -> 4:1. I co robi wykonawca? Bierze pojemnik i odlewa 4 części żywicy i 1 część utwardzacza. Zakłada że masa = objętość.

Niestety to duży błąd. Żywica i utwardzacz mają inne gęstości (utwardzacz zazwyczaj ma niższą gęstość), co wiąże się z tym, że odmierzanie objętościowe w takim wypadku doprowadzi do niewłaściwego odmierzenia składników i zaburzenia przewidzianych proporcji.
 

Przeterminowane produkty

Żywice epoksydowe (zwłaszcza te barwione), które są na granicy terminu przydatności, mają tendencje do tego, że się segregują. Cięższe części żywicy rozdzielają się, tworząc niejako warstwę „błota” na dnie opakowania. By wykorzystać taki produkt, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne wstrząśnięcie opakowania, przelanie tego co płynnego do pustego wiadra, a następnie dokładne wyskrobanie tego, co zostało na dnie. Wszystko należy dokładnie wymieszać i dopiero taki produkt może być zdatny do użycia.

 

Mieszanie produktów od różnych producentów

Każdy producent indywidualnie projektuje skład swojej żywicy epoksydowej. Indywidualnie projektują proporcje, formulacje i sami dobierają poszczególne surowce.

Dlatego mieszanie składnika A od jednego producenta z komponentem B od drugiego, jest prostą drogą do tego by taka operacja zakończyła się katastrofą i nieutwardzaniem komponentów. Nigdy nie zakładaj, że składnik A od jednej firmy to dokładnie to samo co składnik A od innego producenta.

 

Stosowanie lakierów do żywic bez ochrony UV lub brak lakieru zabezpieczającego

Żywica epoksydowa po utwardzeniu jest bardzo odporna na uderzenia, zarysowania oraz ma wysoką odporność chemiczną. Jednak jeśli chodzi o względy typowo estetyczne (a coraz więcej osób wybiera żywicę jako warstwę dekoracyjną na posadzkę),  żywica reaguje na promieniowanie UV i zmienia kolor. Pod wpływem światła słonecznego jasne i bezbarwne żywice najzwyczajniej w świecie żółkną. Problem pojawia się, gdy powierzchnia nie została zabezpieczona lakierem do żywic odpornym na działanie promieni UV lub w ogóle nie zastosowano lakieru. Z taką pożółkłą żywicą niewiele da się zrobić oprócz zeszlifowania jej i położenia nowej, co nie jest ani szybkie, ani proste ani wygodne (przy szlifowaniu trzeba nosić dobrej jakości maskę pełnotwarzową). Dlatego przy wykańczaniu warto pamiętać o użyciu lakier do żywic, np. PU FEST 2K, który zabezpiecza przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych i daje dodatkową ochronę przed zabrudzeniami.