Trendy: najmodniejsze kolory roku 2020 (mikrocement kolory)

 

Spokojny świt, Pierwsze światło, Chińska porcelana, Klasyczny niebieski, Morski a może Adelina? Takie właśnie nazwy noszą najmodniejsze kolory 2020 roku. Wybierają je i ogłaszają kreatorzy trendów z  Instytutu Koloru Pantone, najwięksi producenci farb, tapet a także platforma sprzedażowa Etsy. Znajdziemy wśród nich zarówno delikatne pastele, jak i mocne, wyraziste barwy. To te kolory będą królować na ścianach (jako farby, tapety i kolorowy mikrocement), frontach kuchennych, dodatkach i ubraniach. Oto 7 najważniejszych trendów kolorystycznych, których możemy spodziewać się w tym roku.

Zobacz również, jakie kolory były modne w roku 2021 oraz w 2022.

 

1. Classic Blue – klasyczny niebieski (Pantone)

Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute) jest światowym specjalistą w zakresie kolorów.  Od ponad 20 lat zaprasza przedstawicieli zespołów, zajmujących się standaryzacją kolorów, z całego świata, którzy po burzliwych dyskusjach wybierają kolor na kolejny rok. Zwycięskie barwy królują później na wybiegach, w designie i w wystroju wnętrz.

W tym roku eksperci od kolorów wybrali odcień, który „wprowadza ludzką duszę w spokój i ciszę, oferując schronienie” w naszym szybkim, pełnym technologii świecie. Ponadczasowy i trwały niebieski odcień, Pantone 19-4052 Classic Blue jest elegancki w swojej prostocie. Przywodzi na myśl niebo o zmroku, uspokaja i koi.

 

2. Naval – morski granat (Sherwin-Williams)

Z kolei kolorem roku 2020 marki Sherwin-Williams, cenionego producenta farb i lakierów, został odcień Naval SW 6244. Jest to połączenie ciemnego granatu z grafitową szarością. Mocny, inspirowany stylistyką art déco i niesamowitą mocą przyrody – od bezkresnego nocnego nieba po tajemnicze głębiny morza.
Naval pasuje do wielu stylistyk. Można go zastosować zarówno w aranżacjach w eleganckim stylu nowojorskim (świetnie łączy się z marmurem oraz złotem), marinistycznym (tu sprawdzi się w połączeniu z naturalnymi materiałami: rattanem, wikliną, drewnem, skórą, lnem oraz neutralnymi barwami, np. złamaną bielą czy piaskowym beżem),  jak również nowoczesnym czy eklektycznym.

 

3. Chinese Porcelain – chińska porcelana (PPG)

Ostatnim odcieniem granatu, który ma być trendem w tym roku jest Chinese Porcelain (PPG1160-6) stworzony przez PPG Paints (największy producent farb na świecie). Nazwa koloru nawiązuje do tradycyjnego stylu zdobienia ceramiki w Chinach z użyciem kobaltowo-atramentowy barwnika i ma zapewnić spokój i spokojny sen, oraz ducha nadziei – rzadki towar w dzisiejszym niespokojnym świecie. Według ekspertów z PPG klienci mają dość surowych szarości i szukają nasyconych kolorów, które zachwycą zmysły, a niebieski jest najłatwiejszym możliwym punktem wejścia ze świata neutralnych barw do świata kolorów.
Kolor Chińska porcelana to bogaty i tradycyjny odcień, który zapewnia idealne, przyjemne tło dla żywych kolorów lub eleganckiej bieli.  Odcień dobrze komponuje się  z  pikowanymi aksamitnymi meblami, ciężkimi zasłonami czy ze skórzanymi akcentami i zakurzonymi odcieniami piasku, które przyciągają uwagę.

 

4. Tranquil Dawn – miętowa szarość (AkzoNobel)

AkzoNobel, największy producent farb i lakierów w Europie (są właścicielem m.in. marki Dulux) jako kolor roku 2020 wybrał Tranquil Dawn. Ten odcień o romantycznej nazwie („Spokojny Świt”), łączy przygaszone odcienie szarości, zieleni i niebieskiego. Zainspirowany barwami spokojnego, porannego nieba nada wnętrzu atmosferę spokoju i przytulności.

Według AkzoNobel rok 2020, jako koniec dekady, jest jednocześnie początkiem, świtem nowego dziesięciolecia. W czasach powszechnej cyfryzacji, rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji ludziom brakuje kontaktu z naturą. Potrzebują oni przebywać we wnętrzach, które – dzięki zastosowaniu inspirowanych przyrodą barw – są spokojną przystanią pozwalającą się wyciszyć, być sobą, złapać równowagę oraz kontemplować przyszłość.

Kolor Tranquil dawn pasuje do podłogi i mebli z  jasnego drewna, dodatków z naturalnych materiałów takich jak skóra czy len. Pięknie łączy się z przedmiotami w kolorach srebra, złota, miedzi, butelkowej zieleni, rdzawego brązu, kremowego beżu, delikatnej szarości.

 

5. Adeline – butelkowa zieleń (Graham & Brown)

Znana przede wszystkim z pięknych tapet brytyjska firma Graham & Brown ogłosiła kolorem roku 2020 ciemną zieleń Adeline. Zieleń to ponadczasowy kolor, który nawiązuje do natury i roślinności, której  często brakuje w naszym otoczeniu. Adeline ma nawiązywać do wiejskich angielskich ogrodów oraz nietuzinkowych wnętrz tworzonych przez  awangardową grupę Bloomsbury, skupioną wokół pisarki Adeline Virginii Woolf i jej siostry malarki Vanessy Bell. Zdaniem producenta dzięki wprowadzeniu koloru Adeline do pomieszczeń, można odnieść wrażenie przeniesienia przyrody z zewnątrz do środka.

Odcień przypomina dojrzałą zieleń liści idealnie współgra z innym kolorystycznym hitem – miętową zielenią Neo Mint.  Z jakimi barwami najlepiej go zestawiać we wnętrzach? Podobnie jak ciemny granat, butelkową zieleń można łączyć z akcentami metalicznymi, np. złotem lub miedzią oraz delikatnymi pastelami – pudrowym różem, rozmytym błękitem, bielą kości słoniowej czy wyblakłym żółty.

 

6. First Light – ciepły róż (Benjamin Moore)

Różowy pozostaje kolorystycznym trendem 2020. Po szale na milenialny róż, przyszła pora na First Light 2102-70, kolor stworzony przez producenta farb Benjamina Moore’a.  Wszechstronny odcień, określany jako „wesoły, różowy odcień”, został wybrany, aby „odzwierciedlać atmosferę pozytywności” po wejściu w nową dekadę. Ten delikatny, przewiewny różowy odcień jest odświeżającą alternatywą dla innych ciepłych neutralnych kolorów, takich jak kremowy lub beżowy. Dlatego też Benjamin Moore prezentuje First Light jako nowy neutralny odcień, który jest wystarczająco subtelny, aby można go było stosować jako bazę dla wnętrza.

 

7. Chartreuse – żółtozielony (Etsy) 

Rozpocznij nowy rok energicznie, wybierając kolor roku Etsy: Chartreuse. Ten żywy odcień gdzieś pomiędzy zielonym a żółtym zawdzięcza swą nazwę francuskiemu likierowi  partemu na destylacie winnym i ekstraktach ze 130 różnych ziół. Według Etsy, chartreuse to odważny kolor, który „zwiększa poziom energii, zachęca do niekonwencjonalnego myślenia i wywołuje poczucia rozwoju i harmonii”.  Analizując zakupy klientów, Etsy zauważa również wzrost popularności odblaskowych kolorów, który odzwierciedla szerszy trend na neonowe odcienie z lat 80., które obecnie powracają w świecie mody. Odnotowuje się wzrost liczby wyszukiwań neonowo zielonych przedmiotów w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 55%. Jeśli chcesz ożywić swoją przestrzeń, zastanów się nad wprowadzeniem elementów dekoracji wnętrz w kolorze chartreuse. Mogą to być pojedyncze dodatki takie jak poduszki, lampy, fotele, które będą się pięknie komponować z odcieniami szarości czy głębokimi granatami.

 

Kolorowy mikrocement

Jeśli marzą Ci się soczyste kolory ścian czy podłóg oraz zależy Ci na trwałej bezfugowej powierzchni możesz zastosować mikrocement. Do wyboru jest tradycyjny dwuskładnikowy mikrocement z linii Festfloor Life, do którego oddzielnie dokupuje się barwnik i samodzielnie go dozuje do uzyskania pożądanego koloru lub gotowy do użycia, zabarwiony fabrycznie mikrocement Festfloor Go!, który można zamówić w dowolnym odcieniu z palety RAL i NCS.

[Zobacz najpopularniejsze kolory mikrocementu]

Zawsze przed rozpoczęciem prac zalecamy wykonać próbkę 2-3 odcieni. Jest to najprostszy sposób, aby sprawdzić, jak wybrany odcień będzie prezentował się na konkretnej ścianie czy podłodze. Wybierając kolor powinniśmy kierować się nie tylko charakterem wnętrza i własnymi preferencjami, lecz także powinniśmy zwrócić uwagę na warunki oświetlenia, które będą miały wpływ na ich percepcję.

Jeżeli Twój projekt wymaga indywidualnego podejścia i doboru kolorów, skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy.

 

Zobacz posadzkę z mikrocementu w kolorze łososiowym (mikrocement kolory RAL, NCS)