Mikrocement na schodach Q&A z Tomkiem Grabarczykiem [ video ]

 

W dzisiejszej sesji pytań i odpowiedzi Tomek Grabarczyk z firmy Twoja Ściana odpowiada na najczęściej zadawane pytania odnośnie mikrocementu na schodach.

1. Mam schody nierówne i zniszczone, z licznymi ubytkami, czy na takich schodach można położyć mikrocement?

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Do tego celu stosujemy naszą specjalną metodę, gdzie do podstopnia przyklejamy płytę cementową, a na stopień wylewamy samopoziom, dzięki czemu stopnie są równe i gładkie.

2. W jaki sposób są przygotowywane schody do aplikacji mikrocementu?

W celu przygotowania schodów pod aplikację mikrocementu stosujemy naszą sprawdzoną metodę.Polega ona na klejeniu płyty cementowej do podstopnia oraz od góry zalewaniu samopoziomem, dzięki czemu mamy pion podstopnia, poziom stopnia, możemy też skorygować głębokość stopnia.

3. Ile trwa wykonanie schodów z mikrocementu?

Trwa to u nas od 6 do 8 dni roboczych. W pierwszym etapie wyrównujemy schody. Szlifujemy je, bierzemy pomiar, docinamy płyty cementowe, następnie kleimy i wylewamy samopoziom. Następnie szlifujemy mleczko cementowe oraz gruntujemy w celu przygotowania pod aplikację mikrocementu. Kolejnym krokiem jest aplikacja mikrocementu, która trwa od 3 do 4 dni.

4. Chciałbym umówić firmę od barierki na pomiar, kiedy można to zrobić?

Najlepiej jest zamówić firmę do pomiaru barierki po pierwszym etapie prac, gdy schody są już wyrównane. Później ten wymiar praktycznie się nie zmieni.

5. Jaka powinna być kolejność prac?

Naszą pracę dzielimy na dwa etapy. Etap 1 to przygotowanie podłoża. I tu zalecamy zaprosić nas na budowę w sytuacji, gdy klatka schodowa już jest wyszlifowana oraz zagruntowana. Etap 2 planujemy na samym końcu prac wykończeniowych. Zalecamy wykonać malowanie po naszych pracach.

6. Jakie są dostępne kolory mikrocementu?

Dostępne są kolory z palety Festfloor Life oraz Festfloor Go! a na specjalne zamówienie możemy przygotować kolor z palety RAL oraz NCS.

7. Czy stopnie się nie ukruszą?

Na podstopnie przyklejamy twardą płytę cementową. A na stopień wylewamy samopoziom, dzięki czemu ta krawędź z narożnikiem zewnętrznym jest wyjątkowo twarda.Dodatkowo trzy warstwy mikorcementu są szlifowane oraz zaoblane, dzięki czemu ryzyko odprysków praktycznie nie występuje.

8. Jak dbać o schody z mikrocementu?

Schody z mikrocementu możecie używać jak każde inne schody. Jeśli macie w domu zwierzęta, dzieci, lubicie chodzić po schodach w butach, nie musicie się martwić – te schody to wytrzymają.

Więcej: Czym myć mikrocement? Jak dbać o mikrocement, by posłużył na lata?

9. Mam schody pokryte płytkami, czy można je pokryć mikrocementem bez konieczności skuwania?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki temu możecie zrobić szybką renowację schodów bez kucia i niepotrzebnego bałaganu. Dzięki temu też zaoszczędzicie sporo czasu, ponieważ całość takiej operacji wykonamy o połowę szybciej.

10. Czy podczas waszej pracy można korzystać ze schodów?

Kategorycznie nie. Do momentu aplikacji lakieru schody jest bardzo łatwo ubrudzić bądź zniszczyć.

11. Jeżeli schody się uszkodzą, to czy można to naprawić? I czy taka naprawa będzie widoczna?

Tak. Taka naprawa jest jak najbardziej możliwa. Najlepiej naprawić jest cały element. Jeśli pracowaliśmy na materiale Festfloor Go nie ma obawy, że kolor będzie inny. Jeśli z kolei pracowaliśmy na materiale dwuskładnikowym, jest minimalna szansa, że odcień będzie się różnił.

12. Po jakim czasie od lakierowania można korzystać ze schodów.

Ze schodów można korzystać na drugi dzień. Zalecamy lekki ruch pieszy w skarpetkach. Pełne utwardzenie lakieru następuje po 7 dniach. Wtedy ze schodów można korzystać w pełni swobodnie.

13. Mieszkamy w domu, gdzie nie są wykończone schody. Czy można wykonać taką usługę podczas funkcjonowania w domu?

Tak. Jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi trudnościami, jeśli chodzi o funkcjonowanie w domu. Optymalnie by było, gdyby klient na czas takiej usługi wyprowadził się, by nie przeszkadzał mu hałas oraz zapachy chemii budowlanej.

14. Czy można wykonać cokół z mikrocementu?

Cokół z mikrocementu robimy poprzez wyrysowanie pionowych i poziomych linii. A następnie przyklejenie taśmy malarskiej. One nam wyznaczają kontur tego właśnie cokołu. Następnie uzupełniamy tutaj wszędzie ubytki, które występują. Szlifujemy je, gruntujemy, a na końcu nakładamy 2 bądź 3 warstwy mikrocementu.

15. Czy mogę zastosować kątowniki?

Nie zalecamy. To stara metoda, która odeszła już do lamusa. Aktualnie zarówno my jak i większość wykonawców w Polsce stosujemy metodę z klejeniem płyt cementowych oraz wylewaniem samopoziomu. Dzięki temu mamy pion oraz poziom stopnia.


Zobacz realizacje mikrocementu Festfloor na schodach.

Sprawdź terminy najbliższych szkoleń z mikrocementu.