Jak zaprojektować posadzkę by nie pękała?
Każda inwestycja budowlana narażona jest na nieprzewidziane wydarzenia, które mogą wpłynąć na jakość produktu końcowego. Jednakże poprzez odpowiednie projektowanie i dobrą pracę zespołową inżynierów, architektów, ekip budowlanych oraz inwestora, można osiągnąć taki poziom planowania, który to ryzyko będzie minimalizował.
W przypadku realizacji takich elementów konstrukcyjnych, jakim jest posadzka betonowa – fibrobeton, proces planowania ma niezwykłe znaczenie. Szczegółowe projektowanie i organizacja pracy budowy ma na celu obniżyć koszty oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia incydentów, które opóźnią realizację inwestycji.
Beton, podobnie jak inne materiały, kurczy się i rozszerza wraz ze zmianami temperatury oraz może ulec odkształceniu w zależności od obciążeń i warunków gruntowych.
Projektowanie płyty posadzkowej bez znajomości podstawowych właściwości betonu może doprowadzić do niekontrolowanych pęknięć posadzki. Dodatkowo najczęstszymi usterkami posadzek są wadliwie zaprojektowana konstrukcja, deformacje przy dylatacjach czy też spękania krawędzi tychże dylatacji. Wszystkie te awarie mogą doprowadzić do przestoju i wstrzymania prac na hali produkcyjnej lub w magazynie.
1. Zbierz jak najwięcej informacji o planowanej produkcji, wielkości i ilości regałów, obciążeniach przewidzianych na tych regałach. Zadbaj, by już na tym etapie było wiadomo, jakie pojazdy będą poruszać się po posadzce. Największym obciążeniem dla posadzki są wózki widłowe.
Dowiedz się, czy hala ma ustalony docelowy profil produkcji. Musisz wiedzieć jakie materiały będą przechowywane w hali lub magazynie oraz jakie substancje chemiczne mogą być rozlewane na posadzce.
Sposób wykończenia posadzki musi być już ustalona na tym etapie.
Ustal również dostawcę betonu oraz materiałów wykończeniowych.
2. Wyznacz pola pomiędzy dylatacjami. Błędnie wyznaczone dylatacje są podstawową przyczyną pęknięć posadzek betonowych. Zazwyczaj długości boków dylatacji nie przekraczają 20x-24x grubości płyty. Pamiętaj również o stosunku długości sąsiednich boków. Stosunek długości krótszego do dłuższego boku nie może przekraczać 1l<x1,5l
3. Wykonaj dylatację w odpowiednim czasie Nie zwlekaj zbyt długo z wykonaniem dylatacji. Beton wraz z czasem kurczy się. Jeśli pozostawimy płytę posadzkową na dłuższy czas, to zdylatuje (popęka) ona sama w niekontrolowany sposób. Dlatego tak ważne jest wykonanie dylatacji w odpowiednim momencie. Zazwyczaj wykonuje się je między 24 a 72h od wylania betonu.
4. Nacięcia dylatacji muszą być wykonaną na odpowiednią grubość. Zbyt płytkie nacięcie może spowodować niekontrolowane pęknięcie płyty w innym miejscu. Głębokość nacięcia powinna zostać wykonana na 1/3-1/4 grubości płyty.
5. Dbaj o odpowiednia konserwację posadzki. Jeśli drobne usterki nie są usuwane na bieżąco przerodzą się w poważne awarie, które mogą wyłączyć halę lub jej część z dłuższego użytkowania.6. Nie oszczędzaj na materiałach. Niektóre firmy oszczędzają na materiałach, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia jakości gotowej posadzki. Jeśli beton posadzkowy kosztuje mniej niż 200zł/m3, a wykonawca zamawia utwardzenie powierzchniowe (DST) w ilości mniejszej niż 3 kg/m2, to powinna zapalić się czerwona lampka.
Realizacja posadzki to bardzo odpowiedzialny proces. Mając na uwadze szereg wymagań, którym muszą stawić posadzki w Państwa warunkach, dobierzemy system i zaprojektujemy taką, która najlepiej spełni wymagane oczekiwania.
Zapraszamy do kontaktu.
ZOBASZ NASZE FILMY: