Piaskowanie – kształtowanie powierzchni betonu architektonicznego

 

piaskowanie

Beton piaskowany

Piaskowanie jest jedną z wielu metod teksturowania powierzchni utwardzonego betonu architektonicznego. W procesie tym celem jest odsłonięcie kruszywa w betonie poprzez strumień drobnego piasku pod ciśnieniem  lub innego ścierniwa, które uderza w jego powierzchnię.

Sam proces piaskowania nie jest skomplikowany, jednakże należy przestrzegać kilku podstawowych zasad w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wykonywanego procesu.

 

Mieszanka betonowa

Beton architektoniczny poddawany piaskowania zaczyna się od projektowania i  doboru składu mieszanki betonowej. Należy odpowiednio wcześnie przewidzieć jakie kruszywo chcemy odsłonić w całym procesie. Czy będzie to  kruszywo grubsze, czy też drobniejsze, łamane czy naturalne okrągłe. To wszystko należy zaprojektować na etapie doboru mieszanki betonowej. Dobór odpowiedniego rodzaju kruszywa i piasku oraz jego proporcji dają nieskończone możliwości kształtowania betonu. Z własnego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że najczęściej wybieranymi mieszankami przez klientów są te, które mają zaprojektowane składy o ciągłym uziarnieniu – ze wszystkimi frakcjami od najdrobniejszych przez średnie aż po grube. Również punkt piaskowy (procentowa zawartość piasku w kruszywie) nie powinien przekraczać 30%.

frakcje kruszywa

Frakcje kruszywa

 

Próby technologiczne piaskowania

Bardzo trudno z góry określić jaki dobór kruszywa i jaki efekt finalny będzie zadowalający dla inwestora. W związku z tym zawsze zalecamy wykonanie prób technologicznych, które pozwolą nakierować na oczekiwany efekt. Takie próbki nie muszą być duże. Zwykle wystarczą przykładowe płytki o wymiarach 50 x 50 cm. Jeśli taka próba zostanie zaakceptowana to następnie powinien być wykonany większy kawałek – przypominający część docelowego elementu. Taki element powinien być zawsze zaakceptowany przez architekta.

różna głębokość piaskowania

Różna głębokość piaskowania.

 

Sprzęt potrzebny do piaskowania

Sprzęt potrzebny do piaskowania może się różnić w zależności od głębokości „skrawanej” powierzchni. Jeśli docelowy efekt to tylko delikatne usunięcie wierzchniej warstwy betonu to praktycznie każdy sprzęt poradzi sobie z tym zadaniem. Natomiast gdy potrzebujemy odsłonić znaczącą część kruszywa, dobór sprzętu ma istotne znaczenie.

Sprężarka powietrza powinna mieć sprawność przynajmniej 1200dm3/min. Minimalne ciśnienie powietrza w dyszy natomiast powinno mieć 6 barów.  Wielkość dyszy zależna jest od wielkości frakcji piasku użytego do piaskowania oraz oczekiwanego efektu.

Materiały ścierne wykorzystywane do procesu piaskowania to zazwyczaj suchy frakcjonowany piasek kwarcowy, śruty lub inne granulowane ścierniwa. Piaski muszą być wolne od wszelkich szkodliwych substancji takich jak gliny, które mogą zapychać sprzęt i powodować awarie podczas pracy. Podczas głębokiego piaskowania większość operatorów woli używać materiałów ścieranych ze względu na szybkość i jakość takiego piaskowania.

piaskowanie betonu

Piaskowanie betonu [źródło zdjęcia]

 

Procedura piaskowania powierzchni betonowych 

Moment, kiedy należy wykonać proces piaskowania, zazwyczaj wynika z czysto ekonomicznego aspektu. Piaskowanie zazwyczaj wykonuje się, zanim beton osiągnie większość swojej projektowanej wytrzymałości (czyli do 72h od wylania elementu). Im później, czyli im twardszy beton, tym bardziej pracochłonny będzie proces piaskowania. Oczywiście często się zdarza, że cały proces należy wykonać później. Czasami na przeszkodzie stają inne prace na budowie albo cały proces wstrzymują warunki atmosferyczne. Należy jednak wtedy się liczyć z tym, że piaskowanie betonu będzie bardziej pracochłonne.

Podczas piaskowania operator powinien trzymać dyszę prostopadle do powierzchni i w odległości około 50-60 cm. Dokładna odległość dyszy od powierzchni zależy od ciśnienia, stosowanego materiału oraz twardości betonu.

Należy pamiętać, że piaskowanie podkreśla wszystkie niedoskonałości powierzchni – takie jak pory czy pęknięcia.

Beton wykończony poprzez piaskowanie.

Podsumowując, proces piaskowania to jedna z wielu metod teksturowania betonu architektonicznego. Uzyskany efekt daje rustykalny i elegancki wygląd całej powierzchni. W celu zapoznania się z innymi efektami wykańczania powierzchni zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.