Mikrocementowy biznes: jak zdobyć klientów
Jesteś nowy w branży mikrocementowej i nie wiesz od czego zacząć, by zdobyć zlecenia? A może działasz już od jakiegoś czasu, wiesz, że robisz dobrą robotę, ale klienci jakoś nie walą drzwiami i oknami? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak zdobyć klientów.
1. Opracuj ofertę i plan pozyskiwania klientów.
Nie wszyscy będą zainteresowani Twoimi usługami i nie wszyscy zostaną Twoimi klientami. Ba, nie chciałbyś, by tak było 😉 Dlatego tak istotne jest byś zastanowił się, kim jest Twój idealny klient. Na początek odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy to klient indywidualny, który wykańcza / remontuje swój dom? A może architekt, który szuka wykonawcy dla swoich projektów?
- Na jakim rynku działasz – czy działasz lokalnie np. w promieniu 50km, czy jesteś skłonny przyjąć zlecenia na terenie całego województwa czy kraju?
- Jakie metraże robisz? Czy działasz sam i wolisz mniejsze realizacje, czy też masz ekipę, której nie straszne metry podłóg i schody do nieba?
- W czym chcesz się specjalizować? Może chcesz drugą być gwiazdą schodów z mikrocementu jak Tomek Grabarczyk, a może wolisz robić wyłącznie podłogi albo czujesz się najlepiej w łazienkach?
Gdy już to wszystko będziesz wiedział, zaplanuj sposoby dotarcia do swoich klientów.
2. Daj się znaleźć w Internecie
Gdzie kierujesz swoje kroki, by znaleźć produkt lub usługę, której potrzebujesz? Oczywiście do Internetu! W dzisiejszych czasach jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz. Ułatw zadanie swoim klientom i daj się znaleźć.
Jeśli przeraża Cię perspektywa postawienia własnej strony, zakup domeny, kwestie techniczne – nie martw się, na początek wystarczy, że dodasz swoją firmę do Google Moja Firma. Wizytówka Google jest niezwykle ważna w lokalnym marketingu. Dzięki niej klienci znajdą Cię na mapie, będą mieli aktualne dane kontaktowe, godziny otwarcia, opinie o firmie. Dodatkowo można dodać do niej także swoje produkty, usługi czy promocje.
3. Bądź aktywny w social mediach
Z jakich mediów społecznościowych korzystasz? Czujesz się lepiej na Facebooku czy na Instagramie? Nie musisz być wszędzie, ale jeśli już zdecydujesz się stworzyć profil, to prowadź go regularnie. Możesz dodawać zdjęcia z gotowych realizacji, relacje z prac, robić live’y. Nie zapomnij dodawać odpowiednich hasztagów i polajkować od czasu do czasu prace kolegów z branży 🙂 Na początku nie będziesz miał wielu obserwujących czy polubień, ale nie zniechęcaj się i konsekwentnie rób swoje. Długofalowym celem Twojego profilu jest budowanie Twojej marki osobistej dobrego fachowca i rozwijanie relacji z potencjalnymi klientami.
4. Poproś o opinię
Jesteś zadowolony z realizacji? Zachwycony klient nosi Cię na rękach? (Czytaj: Udana inwestycja – 7 porad dla wykonawcy mikrocementu) Koniecznie poproś go o opinię! Niech napisze w Google, co sądzi o Twojej pracy, niech doda zdjęcia gotowego wnętrza. Jednocześnie niech nie skusi Cię kupowanie opinii, proszenie przy wielkanocnym stole szwagra i kuzynów o hurtowe dodawanie opinii – takie rzeczy nie przejdą! Google wie wszystko i wie również, że to ściema. Liczą się prawdziwe opinie od prawdziwych klientów. A im bardziej rozbudowana opinia i więcej zdjęć, tym bardziej się liczy dla Google. Życzymy samych 5 gwiazdek 🙂
→ Sprawdź opinie o mikrocemencie Festfloor
5. Rób zdjęcia z realizacji
Kup telefon z dobrym aparatem i po prostu rób zdjęcia – w trakcie prac oraz efektu końcowego. Jeśli złapałeś dobry kontakt z klientem, nie bój się poprosić o zdjęcia gotowego wnętrza z meblami, kwiatami i dodatkami. Fotki przydadzą się do portfolio na stronę, na profil na Instagramie czy Facebooku.
6. Dołącz do naszej grupy na Facebooku
Na naszej grupie na FB Mikrocement Festfloor chcemy łączyć wykonawców z inwestorami, a także budować społeczność wykonawców, którzy wymieniają doświadczenia i sobie pomagają. Dołącz do grupy i daj się poznać jako dobry specjalista, odpowiadaj na pytania inwestorów i zdobywaj zlecenia.
7. Nie traktuj innych wykonawców jak konkurencję
Rynek mikrocementu cały czas rośnie i zawsze będzie na nim miejsce dla dobrego fachowca. Dlatego zamiast traktować innych wykonawców jak konkurencję, utrzymuj z nimi koleżeńskie relacje, wymieniaj się doświadczeniami, pomagaj. Możesz w ten sposób dostać niejedno zlecenie, bo np. inny wykonawca ma za małą ekipę, by wejść na daną inwestycję i szuka wsparcia. Albo dostał zapytanie, ale z jakiegoś powodu (brak terminów, zdarzenia losowe, brak możliwości wyjazdu w dany region kraju) nie może przyjąć zlecenia i chętnie Cię poleci.
8. Bądź dostępny, oddzwaniaj i odpisuj
Klienci oczekują dostępności. Jeśli podajesz swój telefon i mail w wizytówce Google czy na stronie internetowej, odbieraj telefony, oddzwaniaj i odpisuj. Nie musisz być dostępny non-stop, gdy nie możesz odebrać, oddzwoń później. Jeśli masz dużo pracy, na maile możesz odpisywać raz lub dwa razy dziennie. Ale nie każ czekać na odpowiedź tydzień! To zwyczajnie nie ma sensu, klient już dawno znalazł innego wykonawcę. Pamiętaj też, że dobry kontakt z klientem wzbudza jego zaufanie.
9. Dotrzymuj słowa
Jeśli obiecałeś, że coś zrobisz, to to zrób. Niby oczywiste, a jednak, ile razy ktoś miał Ci wysłać wycenę usługi i nigdy jej nie wysłał? Ktoś obiecał, że oddzwoni i ślad po nim zaginął? Ktoś umówił się na termin i nie zjawił się… Bycie słownym wzbudza zaufanie – klient od samego początku wie, że można na Tobie polegać i to Tobie powierzy wykonanie zlecenia.