Ochrona posadzek przemysłowych – akrylowe impregnaty do betonu

 

impregnat

Najczęściej stosowanym impregnatem do uszczelnienia i ochrony podłóg przemysłowych w halach magazynach, garażach itp. są środki na bazie żywic akrylowych. Są one łatwe oraz szybkie w użyciu, a posadzkę można zacząć użytkować zaraz po wchłonięciu się impregnatu.

W sprzedaży występują impregnaty akrylowe na bazie rozpuszczalników lub wody. Zarówno rozpuszczalnik jak i woda są nośnikami części stałej żywicy akrylowej. Po wyschnięciu i odparowaniu nośnika na posadzce oraz w jej wierzchniej części pozostaje żywica, która tworzy warstwę ochronną.

[nie zapomnij o zastosowaniu włókien stalowych fibrobeton – do realizacji posadzek przemysłowych]

Jako uszczelnienie posadzek impregnaty na bazie żywic akrylowych maja wiele zalet. Tworzą cienką warstwę ochronną, która ogranicza wchłanianie wody oraz substancji chemicznych.

Stosując preparaty rozpuszczalnikowe na świeżo wykonaną posadzkę, chronimy ją przed zbyt szybką utratą wody z betonu. Ma to istotne znacznie, gdyż cały zabieg poprawia docelowe parametry techniczne posadzki oraz ogranicza powstawania pęknięć skurczowych w betonie.

Warstwa ochronna oddycha, co ma istotne znaczenie w przypadku problemów z wilgocią przedostającą się od strony gruntu, gdyż w takim wypadku jest to jedyny środek, który można stosować na posadzkę. Inne środki ochrony jak poliuretany (poliuretanowy lakier do betonu) czy żywice epoksydowe wymagają całkowicie suchych warunków aplikacji.

 

Następną korzyścią wynikającą ze stosowania tego typu impregnatów jest codzienna łatwość pielęgnacji. Posadzka zaimpregnowana nie przyjmuje kurzu i innych zanieczyszczeń. Codzienna pielęgnacja sprowadza się do zwykłego zamiatania lub umycia posadzki wodą.

Sucha posadzka po zaimpregnowaniu nie jest śliska. Jednak jako że taka posadzka nie ma właściwości higroskopijnych (nie wchłania wody), należy uważać by się na niej nie poślizgnąć, gdy jest mokra.

Najczęściej spotykamy dwa rodzaje wykończenia – błyszczące lub matowe. Dostępne są impregnaty akrylowe na bazie rozpuszczalnika lub wody. Impregnaty na bazie rozpuszczalnika powodują delikatne przyciemnienie posadzki, preparaty na bazie wody – nie.

Jeśli posadzka jest stale narażona na kontakt z promieniami słonecznymi, należy zwrócić szczególną uwagę czy impregnat jest odporny na działanie UV. W przeciwnym wypadku posadzka zacznie nieładnie żółknąć.

UWAGA – preparaty rozpuszczalnikowe zawierają Lotne Związki Organiczne (LZO) i są wysoce łatwopalne. Podczas realizacji inne prace na budowie powinny być wstrzymane. Należy zapewnić odpowiednią wentylacje podczas ich nakładania. Kategorycznie należy zakazać używania ognia i palenia papierosów w ich pobliżu.

Kluczem do sukcesu jest nakładania preparatu w cienkiej warstwie. Zbyt grube położenie impregnatu może powodować pęknięcia.

 

 

Poznaj również nasz mikrocement, który daje efekt imitujący posadzkę betonową.