Jak uzyskać gładką posadzkę epoksydową? 6 przydatnych wskazówek

Żywica w hali garażowej [źródło zdjęcia]
Każdego tygodnia wykonawcy na całym świecie aplikują tysiące metrów kwadratowych posadzek epoksydowych, lecz niestety efekty nie zawsze są tak wspaniałe.
Jest cała gama przyczyn dlaczego posadzka epoksydowa nie wygląda tak, jak zamarzył sobie tego inwestor. I dlatego w tym artykule chcielibyśmy podzielić się 6 wskazówkami podczas wykonywania samopoziomujących posadzek z żywicy epoksydowej, które mogą przyczynić się do podniesienia jakości prac.
1. Jeżeli chcesz uzyskać gładkie wykończenie to najpierw potrzebujesz płaskiego podłoża.
Może się wydawać że to sprzeczne, gdyż używamy samopoziomującej żywicy epoksydowej, co może oznaczać, że żywica sama wyrówna niedoskonałości podłoża podczas nakładania.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli chcesz wyrównać posadzkę to możesz użyć samorozlewnych posadzek cementowych. Żywica natomiast tak nie działa. Cienka warstwa o grubości kilku milimetrów nie wygładzi nierównej powierzchni. I nie myśl nawet o dodaniu większej ilości produktów! Zwiększysz tylko zużycie (i koszty), a efekt będzie marny.
2. Nie oszczędzaj na (wymaganej) ilości
1 mm grubości posadzki epoksydowej to zdecydowanie za mało by nazwać ją samopoziomującą. Jeżeli chcesz uzyskać idealny efekt, powinieneś wylać 2 mm a najlepiej 3 mm żywicy epoksydowej. Im cieńsza warstwa tym większe prawdopodobieństwo „falistości” i śladów od narzędzi.
3. Użyj czystych narzędzi!
Jednym z ukrytych niebezpieczeństw jest używanie przez wykonawców brudnych i zużytych narzędzi.
Nie używaj zębatych pac w których wycięcia wydają się zanikać. Nie używaj butów na kolcach na których są przyczepione pozostałości żywicy i gruzu. Nie stosuj wałków do odpowietrzania na których większość kolców jest zarośnięta przez żywicę z poprzednich budów. Nie zakładaj, że magicznym sposobem żywica epoksydowa będzie zamykać i ukrywać brud który się na nią dostanie.
Czyste narzędzia = czysta praca!
4. Upewnij się że podłoże jest odpowiednio uszczelnione.
Pęcherzyki są zawsze problem przy wykonywaniu gładkich posadzek żywicznych i nie zakładaj, że wałek kolczasty rozwiąże wszystkie problemy. Chcesz zapobiec powstaniu pęcherzyków powietrza? Upewnij się, że powierzchnia została dobrze zagruntowana i uszczelniona (najlepiej dwiema warstwami) żywicą gruntującą.
Więcej o przyczynach pęcherzów powietrza w żywicy możesz przeczytać tutaj.
5. Zadbaj o swoje miejsce pracy.
Posprzątaj miejsce realizacji. Niech będzie sterylny i wolny od kurzu. Zamknij okna, powycieraj kurz z półek i parapetów. Upewnij się że pracownicy mają czyste ubrania (najlepiej niech założą jednorazowe kombinezony robocze). Nie ma nic bardziej irytującego niż śmieci, brud i kurz który spadł na świeżą żywicę z ubrań lub dostał się z otoczenia.
Nie pozwól, aby chodzili w okolicy twojego miejsca pracy przypadkowi ludzie (w tym klient!). Niosą ze sobą tylko pył i gruz wszędzie tam gdzie się znajdą.
6. Nie stosuj samopoziomujących żywic epoksydowych w niskich temperaturach.
Posadzka i pomieszczenie muszą być wystarczająco ciepłe, aby umożliwić rozpływ produktu podczas aplikacji. Mroźna zima może siać spustoszenie w twoich planach. Nasz punkt wyjścia wynosi 15 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spadnie poniżej tego punktu, żywica zaczyna być zbyt tiksotropowa, aby można było z nim pracować.
7. Zalakieruj powierzchnię.
Użyj dobrej jakości poliuretanowego lakieru do żywic.